المشیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
المشیر
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستانقائم‌شهر
بخشمرکزی
دهستاننوکندکا
مردم
جمعیت۲۷۱۱ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۲۱۰۵۴

المشیر، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر در استان مازندران ایران. این روستا از توابع نوکندکا بوده‌است ولی در زمان حاضر مستقل بوده و روستاهای کاردیکلا، گیله‌کلا از توابع آن به حساب می‌آیند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در نوکندکلا قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۹۵۷نفر (۷۸۲خانوار) بوده‌است.[۱] مردم این روستا به زبان مازنی (محلی مازندران) صحبت می‌کنند و شغل اصلی آنها کشاورزی و باغداری است. این روستا دارای ۵ نفراعضای شورای اسلامی می‌باشد که رئیس شورای اسلامی المشیر جناب آقای حسین سلطانی و دهیار روستا جناب آقای مهندس مجید محسنی می‌باشند. در استان مازندران المشیر را به مهمان نوازی در روز تاسوعا که بیش از ۴۰هزار نفر برای عزاداری و صرف ناهار در خانه‌های روستا و اطعام دهی مردم می‌شناسند البته ناگفته نماند المشیر، به دارالقضات و علماء شهرت دارد، که این روستا بیش از ۷۰طلبه و روحانی که حضرت آیت الله دکتر مختاری المشیری به عنوان الگو همه مردم این منطقه هستند.

در بالا دستی روستای المشیر، روستای پاشاکلا قرار دارد و روستای المشیر از شمال به افراپل و در نواحی غرب، شرق و جنوب به اراضی کشاورزی متصل است.

منابع[ویرایش]