سوازیلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۶°۱۹′ جنوبی ۳۱°۸′ شرقی / ۲۶.۳۱۷° جنوبی ۳۱.۱۳۳° شرقی / -26.317; 31.133

پادشاهی سوازیلند
Umbuso weSwatini
سوازیلند
پرچم
شعار ملیما چونان دژ هستیم.
سرود ملیای ایزد باری، بخشنده نعمت‌های سوازی
پایتخت لوبامبا (سلطنتی)
مبابانه (اداری)
۲۶°۱۹′ جنوبی ۳۱°۸′ شرقی / ۲۶.۳۱۷° جنوبی ۳۱.۱۳۳° شرقی / -26.317; 31.133
بزرگترین شهر مبابانه
زبان رسمی زبان انگلیسی / سی سواتی
نوع حکومت سلطنت مطلقه
نام حاکمان 
پادشاه
ملکه
نخست‌وزیر

مسواتی سوم
ملکه نتومبی
بارناباس سیبوسیسو دلامینی 
موارد منجر به تشکیل
از بریتانیای کبیر
۶ سپتامبر ۱۹۶۸
مساحت
 -  مساحت ۱۷٬۳۶۴کیلومتر مربع (۱۵۷ام)
 -  آب‌ها (٪) ۰٫۹
جمعیت
 -  سرشماری ۱٬۱۴۱٬۰۰۰ 
(۱۵۴ام)
 -  تراکم جمعیت ۵۹‎/km۲‏ (۱۳۵ام)
واحد پول لیلانگنی (SZL)
منطقه زمانی UTC
دامنه اینترنتی sz.
پیش‌شماره تلفنی +۲۶۸+

پادشاهی سوازیلند کشوری است در جنوب آفریقا. پایتخت سلطنتی و قانونی آن لوبامبا و پایتخت اداری آن شهر مبابانه است.

تاریخ[ویرایش]

نژاد بانتو[۱] در قرن ۱۶ میلادی به سمت جنوب غرب حرکت کرده و به ناحیهٔ موزامبیک فعلی مهاجرت نمودند، تعدادی از خاندان بانتو از هم نژادان خود جدا شده و در قرن ۱۸ میلادی در سوازیلند اقامت گزیدند. در قرن ۱۹ میلادی، خاندان بانتو برای دفاع در مقابل عناصر خارجی به صورت یک قبیله سازماندهی شدند، مهمترین دشمن آنها طایفهٔ زولو[۲] نام داشت که گهگاهی با یکدیگر درگیری‌هایی داشتند. در آن زمان امساوزی[۳] که رهبری قبیلهٔ بانتو را بر عهده داشت در سال ۱۸۴۰ میلادی برای مقابله با زولوها از بریتانیا کمک خواست. در سال ۱۸۸۱ بریتانیا استقلال سوازیلند را تضمین کرد. سوازیلند در بین سالهای ۱۸۹۴ تا ۱۸۹۹ به صورت تحت‌الحمایهٔ آفریقای جنوبی درآمد، پس از جنگ بوئر[۴] در سال ۱۹۰۲، سوازیلند تحت حکومت بریتانیا اداره شد، عاقبت در ۶ سپتامبر ۱۹۶۸، سوازیلند از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

سیاست[ویرایش]

تا سال ۱۹۸۶ پادشاه مسواتی دوم[۵] بر سوازیلند حکومت می‌کرد، پس از او پسرش مسواتی سوم [۶] در ۲۵ آوریل ۱۹۸۶ جایگزین پدر شد.

عبدالله جعفر و پادشاه مساواتی

مسواتی سوم فعالیت احزاب سیاسی را ممنوع اعلام کرد، او ۱۰ نماینده از ۶۵ نمایندهٔ پارلمان را انتخاب می‌کرد، همچنین انتصاب نخست وزیر نیز وظیفهٔ او بود. مسواتی هرگونه قوانینی را که کوچکترین اختیاری را از او سلب می‌نمود، وتو می‌کرد، او در سوازیلند یک نظام دیکتاتوری مطلق بنا نهاد. در سال ۲۰۰۲ صدها هزار سوازیلندی در معرض قحطی شدید قرار گرفتند. دو سال خشکسالی، بی برنامگی دولت برای کمک به مردم، همچنین کشاورزی فقیر سوازیلند به شدت بحران، هرچه بیشتر می‌افزود. در همین حال پادشاه سوازیلند دستور خرید یک جت شخصی لوکس را برای خود صادر کرد، این جت به قیمت ۵۰ میلیون دلار، در آن زمان یک چهارم بودجهٔ کشور بود. با تلاش چند قاضی برای این قضیه پرونده‌ای تشکیل شد تا در محاکم قضایی به آن رسیدگی شد که چرا پادشاه درحالی که مردم در فقر و فلاکت و گرسنگی زندگی می‌کنند، وی در فکر خرید جت شخصی است، پس از رد حکم دادگاه توسط پادشاه مبنی بر عدم اجازه برای خرید جت، تمامی قضات کشور از سمت خود استعفا کردند. در آوریل ۲۰۰۳ وزیر اطلاعات سوازیلند به تمام رسانه‌ها دربارهٔ هرگونه اظهار نظر منفی دربارهٔ دولت هشدار داد، او تاکید کرد دولت هیچ گونه دیدگاه منفی را در مورد جت جدید پادشاه تحمل نخواهد کرد. در سال ۲۰۰۴، سومین سال خشکسالی، سوازیلند را در معرض یک فاجعهٔ انسانی قرار داد. پادشاه خوشگذران و عشرت طلب، بی تفاوت به فرورفتن مردم کشورش در باتلاق گرسنگی و بیچارگی در سال ۲۰۰۴ مبلغ ۲۰ میلیون دلار را برای ساخت کاخ برای ۱۱ همسرش اختصاص داد، این واقعه با محکومیت بین‌المللی نهادهای خیریه و سازمان‌های حقوق بشری همراه بود. پادشاه سوازیلند در آگوست ۲۰۰۵ اولین قانون اساسی کشور را امضا کرد که به موجب آن: فعالیت کلیهٔ احزاب مخالف ممنوع است و پادشاه حائز قدرت مطلقهٔ کشور است. از ۱۴ نوامبر ۲۰۰۳، آبسولوم تمبا دلامینی[۷] به عنوان نخست وزیر سوازیلند منصوب شد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

SwazilandNumbered.png

کشور سوازیلند مشتمل بر 4 ناحیه می‌باشد :

1 - هوهو Hhohho

2 – لوبومبا Lubombo

3 – مانزینی Manzini

4 – شیسلونی Shiselweni

جغرافیا[ویرایش]

چشم‌اندازی از سوازیلند.

پادشاهی سوازیلند[۸] کشوری است واقع در قارهٔ آفریقا، بین آفریقای جنوبی و موزامبیک (طول مرز سوازیلند با آفریقای جنوبی (۳۰ کیلومتر)، بیشتر از طول مرز با موزامبیک (۱۰۵ کیلومتر) است). پایتخت سوازیلند، شهر امبابان[۹] با ۹۵،۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. مساحت سوازیلند ۱۷٬۳۶۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۱۴۱٬۰۰۰ نفر است. از مهمترین شهرهای سوازیلند می‌توان به مانزینی ۷۳۰۰۰ نفر، بیگ بند ۹۰۰۰ نفر، ملومه ۱۰۰۰ نفر، مالکرنز 6 هزار نفر و لوبامبا ۵۸۰۰ نفر اشاره کرد

اقتصاد[ویرایش]

واحد پول سوازیلند نیز، لیلانگنی با واحد جزء (سنت) نام دارد. از مهمترین صادرات سوازیلند نیز می‌توان به شکر، چوب، پنبه و مرکبات اشاره کرد. سوازیلند از اعضای کشورهای مشترک‌المنافع و اتحادیهٔ آفریقاست. و اقتصاد آن به شدت وابسته است

مردم[ویرایش]

نژاد ۹۷ % سوازیلندی‌ها، سیاه آفریقایی و ۳ % نیز سفید است، همچنین دین ۶۰ % مردم سوازیلند، مسیحی، ۱۰ % مسلمان و ۳۰ % نیز انگلیکان، بهایی، مورون و یهودی هستند. زبان رسمی سوازیلند، انگلیسی و سوازی است.

فرهنگ[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Bantu
  2. Zulu
  3. Mswazi
  4. Boer War
  5. Mswati II
  6. Mswati III
  7. Absolom Themba Dlamini
  8. Kingdom of Swaziland
  9. Mbabane

منابع[ویرایش]