جغرافیای اسواتینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موقعیت اسواتینی
نقشه اسواتینی

اِسواتینی (سوازیلند سابق)، کشوری در جنوب آفریقا است که بین موزامبیک و آفریقای جنوبی قرار دارد. این کشور در مختصات جغرافیایی ۲۶°۳۰′ جنوبی ۳۱°۳۰′ شرقی / ۲۶٫۵۰۰°جنوبی ۳۱٫۵۰۰°شرقی / -26.500; 31.500 واقع شده‌است. مساحت اسواتینی ۱۷۳۶۳ کیلومتر مربع است که ۱۶۰ کیلومتر آن آب است. مناطق اصلی کشور لوفِلد (دشت پست)، میدل‌فلد (دشت میانی) و های‌فلد (دشت بلند) نام دارند.

اسواتینی حدود ۱۱۰ مایل (۱۷۵ کیلومتر) از شمال به جنوب و حدود ۸۰ مایل (۱۳۰ کیلومتر) از غرب به شرق در بزرگترین ابعاد آن امتداد دارد. یک تاریخ طولانی و پیچیده زمین‌شناسی، منظره‌ای با تنوع شگفت‌انگیز از ناهمواری‌ها، آب و هوا و خاک برای چنین کشور کوچکی ایجاد کرده‌است.

جغرافیای فیزیکی[ویرایش]

نقشه ناهمواری‌های اسواتینی

زمین‌های این کشور عمدتاً از کوه‌ها و تپه‌ها با برخی دشت‌های با شیب متوسط تشکیل شده‌است. پست‌ترین نقطه کشور رودخانه اوسوتوی بزرگ با ۲۱ متر (۶۹ فوت) و بالاترین نقطه املمبه با ۱٬۸۶۲ متر (۶٬۱۰۹ فوت) است.

اسواتینی به عنوان یک کشور محصور در خشکی، نه خط ساحلی دارد و نه ادعای دریایی. از نظر مرزهای زمینی، اسواتینی ۱۰۵ کیلومتر (۶۵ مایل) با موزامبیک همسایه است و ۴۳۰ کیلومتر با آفریقای جنوبی مرز دارد، یعنی جمعاً ۵۳۵ کیلومتر مرز زمینی.

چهار منطقه فیزیوگرافی به خوبی تعریف شده وجود دارد که به صورت طولی از شمال به جنوب در کمربندهای تقریباً موازی امتداد دارند. از غرب به شرق عبارتند از: های‌فلد(دشت بلند)، میدل‌فلد(دشت میانی)، لوفلد(دشت پست) و کوهستان لِبومبو.

از نظر زمین‌شناسی، قدیمی‌ترین سازندها در غرب و جوانترین سازندها در شرق هستند. اسواتینی یکی از پرآب‌ترین کشورهای آفریقای جنوبی است. رودخانه‌های مهم دائمی که سرچشمه آن‌ها آفریقای جنوبی است، از طریق این کشور به اقیانوس هند می‌ریزند. این رودخانه‌ها لوماتی، کوماتی، امبولوزی و اوسوتو هستند. اوسوتو دارای بزرگترین حوضه آبریز در کشور است، با سه شاخه اصلی، اوسوشوانا, اِنگووِمپیسی، و مخوندوو. در جنوب، رود اینگواووما به سمت غرب اسواتینی بالا می‌رود و همچنین از لبومبو می‌گذرد.

منطقه های‌فلد اسواتینی به سمت شرق جای خود را به میدل‌فلد می‌دهد که ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۷۰۰ متر است. این منطقه پرجمعیت‌ترین منطقه کشور است. مانزینی، قطب تجاری و صنعتی کشور در این منطقه قرار دارد. در نهایت، پست‌ترین بخش اسواتینی، لوفلد دارای ارتفاع متوسط ۲۵۰ متر است. در لوفلد مراتع و درختان خار با تراکم جمعیت کم جمعیت انسان وجود دارد. با توجه به شیوع بالای مالاریا در دشت‌های پست در قدیم، لوفلد از بقیه کشور عقب مانده‌است.

منابع طبیعی[ویرایش]

منابع طبیعی اسواتینی عبارتند از: پنبه نسوز، زغال‌سنگ، خاک رس، کاسیتریت، نیروگاه آبی، جنگل‌ها، ذخایر کوچک طلا و الماس، سنگ معدن و طلق.

کاربری زمین
نوع کاربری درصد بر اساس منطقه
زمین کشاورزی ۹٫۷۷
محصولات دائمی ۰٫۷
غیره ۸۹٫۵۳

محیط زیست[ویرایش]

پناهگاه حیات وحش ملیلوانه.

اسواتینی همچنین دارای چندین منطقه حفاظت شده مانند پارک ملی هلانه، ذخیره‌گاه طبیعی ملاوولا، پناهگاه حیات وحش ملیلوانه و سایر مناطقی است که از تنوع زیستی غنی کشور محافظت می‌کنند. پارک ملی هلانه بزرگترین منطقه حفاظت شده کشور است و در حدود ۶۷ کیلومتری شمال شرقی مانزینی واقع شده‌است.

اسواتینی مستعد سیل و خشک‌سالی است. فرسایش خاک در نتیجه چرای بی‌رویه یک مشکل رو به رشد است.

اسواتینی بخشی از موافقت نامه‌های بین‌المللی زیر است: تنوع زیستی، گونه‌های در معرض خطر، ممنوعیت آزمایش هسته‌ای و حفاظت از لایه اوزون. این کشور توافقنامه بیابان‌زایی و قانون دریاها را امضا کرده، اما تصویب نکرده‌است.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوا از گرمسیری تا معتدل متفاوت است. فصل‌ها برعکس فصل‌های نیمکره شمالی هستند که دسامبر اواسط تابستان و ژوئن اواسط زمستان است. به‌طور کلی، باران بیشتر در ماه‌های تابستان می‌بارد، اغلب همراه با رعد و برق. زمستان فصل خشک است. بیشترین بارندگی سالانه در دشت بلند در غرب رخ می‌دهد و میزان آن بسته به سال بین ۱٬۰۰۰ و ۲٬۰۰۰ میلیمتر (۳۹٫۴ و ۷۸٫۷ اینچ) است. هرچه به سمت شرق حرکت کنیم، باران کمتری می‌بارد و میزان بارش در دشت پست در سال بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلیمتر (۱۹٫۷ تا ۳۵٫۴ اینچ) ثبت شده‌است. تغییرات دما نیز به ارتفاع مناطق مختلف مربوط می‌شود. دمای دشت بلند معتدل است و به ندرت گرم است در حالی که دشت پست ممکن است دمای حدود ۴۰ درجه سلسیوس (۱۰۴ درجه فارنهایت) را در تابستان شاهد باشد.

میانگین دما در امبابانه بر اساس فصول:

بهار سپتامبر اکتبر ۱۸ درجه سلسیوس (۶۴٫۴ درجه فارنهایت)
تابستان نوامبر - مارس ۲۰ درجه سلسیوس (۶۸ درجه فارنهایت)
فصل پاییز آوریل - مه ۱۷ درجه سلسیوس (۶۲٫۶ درجه فارنهایت)
زمستان ژوئن - اوت ۱۳ درجه سلسیوس (۵۵٫۴ درجه فارنهایت)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]