جهت رانندگی در کشورهای مختلف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۱۷°۵۳′۱۵″شمالی ۱۰۲°۴۲′۴۲″شرقی / ۱۷٫۸۸۷۳۹°شمالی ۱۰۲٫۷۱۱۵۸°شرقی / 17.88739; 102.71158

     کشورهایی که از سمت راست رانندگی می‌کنند     کشورهایی که از سمت چپ رانندگی می‌کنند
رانندگی راست-فرمان (رانندگی سمت چپ) در استرالیا

در بسیاری کشورها از جمله ایران اتومبیل‌ها همیشه در سمت راست جاده‌های دوطرفه قرار می‌گیرند و فرمان اتومبیل در سمت چپ آن قرار دارد (چپ-فرمان).

در مقابل در برخی کشورها این قضیه کاملاً برعکس است یعنی اتومبیل‌ها راست-فرمان بوده و جهت حرکت خودروها در راه‌های دوطرفه هم برعکس است. از مهمترین این کشورها می‌توان به بریتانیا، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و هندوستان اشاره کرد. بیش از یک سوم (۳۴ درصد) از جمعیت جهان در این گروه قرار می‌گیرند.

در واقع اعضای اتحادیه کشورهای همسود به استثنای کانادا، همگی رانندگی از سمت چپ جاده را انجام می‌دادند و اتومبیل‌هایشان فرمان راست هستند. البته کامرون، نیجریه و غنا، بعدها جهت رانندگی خود را به راست تغییر دادند. به جز کشورهای همسود، ژاپن و تایلند (دو کشوری که هرگز مستعمره نبوده‌اند) نیز در این گروه جای دارند.

ریشه تاریخی[ویرایش]

در زمان‌های گذشته افراد معمولاً شمشیر خود را سمت چپ می‌بستند و برای جلوگیری از برخورد با شمشیر کسی که از طرف مقابل می‌آید از سمت چپ پیاده رو حرکت می‌کردند (همان جهت خودروهای انگلیسی). اسب سواران هم هنگام پیاده و سوار شدن در کناره راه با استفاده از پای راست در این جهت راحت تر بودند.

کالسکه از همین روال در سراسر اروپا پیروی می‌کردند. در فرانسه مردم معمولی از کنار خیابان و سمت چپ و کالسکه‌های اشراف از میان خیابان (باند سبقت) گذر می‌کردند. پس از انقلاب کبیر فرانسه نظام طبقاتی شکسته شد و دیگر کالسکه سواری وجود نداشت و مردم عادی هم تمایلی به حفظ جهت سابق در حرکت نداشتند این نظام را بر هم زدند. این نظام ترافیکی را انگلستان و فرانسه بعداً به مستعمرات خود گسترش دادند.

سمت‌راست ، سمت‌راست (تغییریافته) ، سمت‌راست (تغییریافته برخی استان‌ها چپ) ، سمت‌چپ ، سمت‌چپ (تغییریافته)

امروزه نیز این دوگانگی ترافیکی وجود دارد. برخی کشورها پیش از این جهت ترافیک خود را تغییر داده‌اند ولی این تغییر عمدتاً در نیمه اول قرن بیستم صورت گرفته‌است و انجام آن در جامعه امروز با توجه به حجم ترافیک غیرممکن به نظر می‌رسد. این مشکل مانع مسافرت آزادنه جهانگران می‌شود چرا که حتی در صورت تغییر وسیله نقلیه باز هم عادت رانندگی آنان خطر ساز خواهد بود.

پانویس[ویرایش]