جزایر تورکس و کایکوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جزایر تورکس و کایکوس
سرود ملی: "خدا نگهدار پادشاه باد"
آهنگ ملی: "این سرزمین ما"[۱]
موقعیت  جزایر تورکس و کایکوس  (circled in red)
موقعیت  جزایر تورکس و کایکوس  (circled in red)
موقعیت جزایر تورکس و کایکوس
کشور مستقلبریتانیا
معاهده پاریس۳ سپتامبر ۱۷۸۳
فدراسیون۳ ژانویه ۱۹۵۸
مستعمره جدا۳۱ مه ۱۹۶۲
مرکزکوک برن تاون
بزرگترین شهرپراویدنسیالس
زبان(های) رایجزبان انگلیسی
قومیت
88% Afro-Caribbean
۸٪ قفقازی
4% مختلط و هندی
نام(های) اهلیتTurks and Caicos Islander
دولتقلمروی وابسته under پادشاهی مشروطه
چارلز سوم
Nigel Dakin
Anya Williams
• Premier
Sharlene Cartwright-Robinson
Tariq Ahmad
قانونگذاریHouse of Assembly
مساحت
• کل
۶۱۶٫۳ کیلومتر مربع (۲۳۸٫۰ مایل مربع)
• آب‌ها (٪)
جزئی
بیشترین فرازا
۱۵۷ پا (۴۸ متر)
جمعیت
• ۲۰۱۲ سرشماری
۳۱٬۴۵۸[۲]
واحد پولدلار آمریکا (US$) (ایزو ۴۲۱۷)
منطقه زمانیUTC-۰۵:۰۰ (EST)
• تابستان (ساعت تابستانی)
UTC-۰۴:۰۰ (EDT)
گاه‌شماریروز/ماه/سال
جهت رانندگیچپ
پیش‌شماره تلفنی+1-649
UK postcode
TKCA 1xx
ایزو ۳۱۶۶ISO 3166-2:TC
دامنه سطح‌بالا.tc

جزایر تورکس و کایکوس (انگلیسی: Turks and Caicos Islands) در دریای کارائیب، جنوب شرق باهاما و شمال هائیتی واقع اسجزایر تورکس و کایکوس نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. تورکس از شباهت کاکتوس‌های آن به کلاه منگوله‌دار ترک‌ها؛ و کایکوس از زبان بومی لوکایان caya hico «سلسله جزایر»

نام گذاری[ویرایش]

نام این جزایر از کاکتوس کلاه ترکی (ملوکاکتوس) و همچنین از اصطلاح caya hico که دز زبان بومی به معنی «رشته‌ای از جزایر» می‌باشد، گرفته شده.[۳][۴]

تاریخ[ویرایش]

در سال ۱۶۷۸ میلادی اولین مهاجران اروپایی وارد این جزایر شدند. پس از آن مهاجران جزایر تورکس و کایکوس با برقراری رابطه با مستعمره نشینان جزیرهٔ برمودا مشترکاً کار استحصال نمک را از معادن نمک سالت کی (Salt Cay) در گراند تورکس آغاز کردند. بریتانیا در آغاز حکومت جزایر تورکس و کایکوس را به باهاما واگذار کرد، در سال ۱۸۷۴ جزایر تورکس و کایکوس به صورت تحت‌الحمایهٔ جامائیکا درآمد، به دنبال استقلال جامائیکا در سال ۱۹۶۲ میلادی جزایر تورکس و کایکس مستقیماً تحت نظارت بریتانیا به صورت (Crown Colony) بریتانیا درآمد. در ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۵ میلادی ریچارد تائووار به عنوان حاکم و در ۱۵ اوت ۲۰۰۳ میلادی نیز مایکل اوگن میسیک به سمت رئیس دولت منصوب شدند.

سیاست[ویرایش]

در ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۵ میلادی ریچارد تائووار به عنوان حاکم و در ۱۵ اوت ۲۰۰۳ میلادی نیز مایکل اوگن میسیک به سمت رئیس دولت منصوب شدند.

جغرافیا[ویرایش]

پایتخت این جزایر، شهر کاکبرن تاون (Cockburn Town) با ۵ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت جزایر تورکس و کایکوس ۴۱۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به ۲۲ هزار نفر می‌باشد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

از مهم‌ترین جزایر تورکس و کایکوس می‌توان به گراند تورک (Grand Turk)، ساوت کایکوس (South Caicos)، میدل کایکوس (Middle Caicos)، ایست کایکوس (East Caicos)، نورت کایکوس (North Caicos)، پروویدنشیالز (Providencials) و وست کایکوس (West Caicos) اشاره کرد.

اقتصاد[ویرایش]

واحد پول جزایر تورکس و کایکوس، دلار آمریکا با واحد جزء (سنت) نام دارد. از مهم‌ترین صادرات جزایر تورکس و کایکوس می‌توان به خرچنگ، صدف و ذرت و حبوبات اشاره کرد. صنعت تولید نمک و توریسم و بانکداری نیز از عمده صنایع در جزایر تورکس و کایکوس محسوب می‌شود.

مردم[ویرایش]

نژاد ۹۰٪ مردم جزایر تورکس و کایکوس، سیاه و ۱۰٪ نیز دورگه، اروپایی و آمریکای شمالی هستند، همچنین دین ۴۰٪ اهالی تورکس و کایکوس، باپتیست، ۱۸٪ انگلیکان و ۱۶٪ متدیست هستند. زبان رسمی جزایر تورکس و کایکوس نیز انگلیسی است.

منابع[ویرایش]

  1. "Turks and Caicos Islands –". Nationalanthems.info. May 2013. Retrieved 2017-03-22.
  2. "Census Figures from Turks and Caicos Strategic Planning and Policy Department Website". Sppdtci.com. Archived from the original on 3 February 2016. Retrieved 2017-03-22.
  3. Unknown. "Turks and Caicos – History". Geographia.com. Retrieved 2017-03-22.
  4. "Turks and Caicos". Turksandcaicostourism.com. 2013-01-24. Retrieved 2017-03-22.