خطر زیستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نماد بین‌المللی خطر زیستی.

خطر زیستی (Biological hazard یا Biohazard) اشاره به مواد زیستی دارد که برای زندگی اَندامگان زنده به ویژه انسان خطرآفرین است. این خطر می‌توان از سوی پسماند مواد دارویی، یا میکروب، ویروس و زهرابه (با منبع زیستی) باشد.

نماد خطر زیستی در سال ۱۹۶۶ از سوی چارلز بالدوین که خود یک مهندس محیط زیست بود و برای شرکت داو کمیکال کار می‌کرد پیشنهاد شد.[۱][۲] این نماد در یونی‌کد U+۲۶۲۳ (☣) است.

رده بندی[ویرایش]

در بحث ترابری، مواد آلاینده در رده‌های زیر دسته بندی می‌شوند و شماره بین‌المللی کالاهای خطرناک دریافت می‌کنند:[۳]

  • دستهٔ A با شمارهٔ UN ۲۸۱۴-، آلاینده‌هایی که بر زندگی انسان و حیوان آسیب می‌زند: این مواد باعث آسیب و معلولیت همیشگی یا بیماری‌های کشنده برای انسان یا حیوان در تماس با آن می‌شود.
  • دستهٔ B با شمارهٔ UN ۲۹۰۰-، آلاینده‌هایی که تنها بر زندگی حیوانات اثر می‌گذارند: این مواد باعث آسیب و معلولیت همیشگی یا بیماری‌های کشنده می‌شوند.
  • دستهٔ C با شمارهٔ UN ۳۳۷۳- مواد زیستی که با هدف پژوهش یا شناخت بیماری‌ها منتقل می‌شوند.
  • پسماندهای دارویی معمولی با شمارهٔ UN ۳۲۹۱- مواد پسماند یا قابل بازیافت ی که از درمان‌های دارویی بر روی انسان یا حیوان یا پژوهش‌های زیستی به جای مانده‌اند که تولید و محصول آزمایش‌های زیستی را در بر می‌گیرد.

درجهٔ خطر[ویرایش]

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحدهٔ آمریکا، بیماری‌های گوناگون را در چهار درجهٔ خطرناکی دسته بندی کرده‌است که درجهٔ نخست کمترین آسیب و درجهٔ چهارم بیشترین آسیب را می‌توانند داشته باشند:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Symbol Making" (PDF). New York Times Magazine. November 18, 2001. Archived from the original (PDF) on 14 May 2011. Retrieved 4 September 2013.
  2. "Biohazard Symbol History". Archived from the original on 16 July 2011. Retrieved 4 September 2013.
  3. «USDA Policies and Procedures on Biohazardous Waste Decontamination, Management, and Quality Controls at Laboratories and Technical Facilities». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۴ سپتامبر ۲۰۱۳.