فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر
Logo
شعارحواست را جمع کن
تأسیس۱۹۲۲
گونهفدراسیون سازمان‌های حقوق بشر
سازمان غیرانتفاعی
سازمان مردم‌نهاد
مکان
  • جهانی
    دبیرخانه بین‌المللی در پاریس، فرانسه.
خدماتمحافظتفعال حقوق بشر، تضمین مؤثر حقوق بشر، و عدالت برای همه، جهانی‌شدن با رعایت حقوق بشر.
زمینه‌هاماموریت‌های حقیقت‌یاب، مشاهدات قضایی، آموزش، برنامه‌های تبادل، تحقیق، لابی دائمی سازمان‌های بین دولتی، بسیج افکار عمومی.
اعضا
۱۸۴ سازمان حقوق بشر در بیش از ۱۰۰ کشور جهان
افراد کلیدی
دیمیتری کریستوپولوس (ریاست از ۲۰۱۶)
Daniel Jacoby
رنه کسن
جوزف پل بونکور
ویکتور باش
وبگاه
فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (به فرانسوی: Fédération internationale des ligues des droits de l'homme; FIDH) یک سازمان غیردمدنی، غیردولتی و ناسودبر برای سازمان‌های حقوق بشری است. FIDH در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده و سومین سازمان بین‌المللی حقوق بشر پس از بین‌الملل ضد برده‌داری و صندوق نجات کودکان است. از سال ۲۰۱۶، این سازمان از ۱۸۴ عضو در بیش از ۱۰۰ کشور تشکیل شده‌است.

این فدراسیون بین‌المللی غیر حزبی، غیر فرقه‌ای و غیردولتی است. وظیفه اصلی آن ترویج احترام به کلیه حقوق مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

FIDH همکاری با سازمان‌های بین دولتی را هماهنگ و پشتیبانی می‌کند.

بررسی اجمالی[ویرایش]

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر در سال ۱۹۲۲ تأسیس شد. اکنون فدراسیونی متشکل از ۱۷۸ سازمان حقوق بشر در نزدیک به ۱۰۰ کشور جهان است. FIDH فعالیت‌های سازمان‌های عضو خود را در سطوح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی هماهنگ و پشتیبانی می‌کند. FIDH به هیچ حزب یا مذهبی مرتبط نیست و مستقل است. همچنین در سازمان ملل متحد، یونسکو و شورای اروپا مقام مشورتی دارد و در کمیسیون آفریقایی حقوق بشر، سازمان بین‌المللی فرانکفونی و سازمان بین‌المللی کار نیز وضعیت ناظر دارد.

علاوه بر این، FIDH با اتحادیه اروپا، سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE)، سازمان کشورهای آمریکایی، برنامه برنامه عمران ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی «ارتباط منظم» همکاری و توسعه دارد.

مأموریت FIDH «کمک به احترام به تمام حقوق تعریف شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر است.» هدف آن ایجاد «پیشرفت‌های مؤثر در حمایت از قربانیان، پیشگیری از نقض حقوق بشر و مجازات مرتکبان آن» است.[۱] اولویت‌های سازمان، توسط کنگره جهانی و هیئت بین‌المللی آن که ۲۲ عضو دارد و با حمایت دبیرخانه بین‌المللی آن که ۴۵ کارمند دارد، تعیین می‌شود.

منابع مالی[ویرایش]

بودجه سالانه این نهاد در ۲۰۱۲ ۵٬۳۶۲٬۲۶۸ بود[۲] که نزدیک به ۸۰٪ آن از «کمک‌های مالی و هدیه‌ها» تأمین می‌شد. امور مالی این نهاد شفاف نیست و منابع مالی در وبسایت آن یا در اظهارنامه‌های مالی برشمرده نشده‌اند، و به نامه‌های متقاضی این اطلاعات پاسخی داده نشده‌است. در عوض، این سازمان اعداد کلی را فهرست کرده و خلاصه‌ای مالی را ارائه می‌دهد: «FIDH شدیداً بر پایه هدیه‌ها از عموم و کسب‌وکارهای خصوصی، سازمان‌های عضو و تعهد کارکنان داوطلبش وابسته است. این سازمان همچنین از نهادهای ملی و بین‌المللی و از بنیاد ما کمک مالی دریافت می‌کند.»[۳]

اولویت‌ها[ویرایش]

برای حفاظت از حقوق بشر FIDH و سازمان جهانی علیه شکنجه یک نهاد مراقبتی برای حفاظت از حامیان حقوق بشر ایجاد کردند. نقش این نهاد جمع‌آوری حقایق، هوشیار ساختن جامعه بین‌المللی، گفتگو با مقامات دولتی، و ارتقای سازوکارهای حفاظت از حامیان حقوق بشر در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی می‌باشد.[۴]

تبعیض و خشونت علیه زنان هنوز در برخی کشورها رواج دارد.[۵] FIDH برای کنار زدن این تبعیض تلاش می‌کند، دسترسی زنان به عدالت را تسهیل نموده و در برابر جرائم مصون نگه دارد.[۶]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. "FIDH: International Federation of Human Rights (Paris)".
  2. «"FIDH Annual Report, 2011"». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۵ اکتبر ۲۰۱۳.
  3. Report "FIDH: Prioritizing Politics over Protection", NGO Monitor, 2006
  4. FIDH, Observatory for the Protection of Human Rights Defenders Retrieved 29 July 2013.
  5. UN, Working Group on the issue of discrimination against women in law and in practice Retrieved 31 July 2013.
  6. FIDH, Women's rights بایگانی‌شده در ۲۰۱۳-۰۷-۳۰ توسط Wayback Machine. Retrieved 1 August 2013.