زیبایی ریاضیاتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زیبایی ریاضی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یک نمونه از «زیبایی در روش»، اثبات درستی قضیهٔ فیثاغورس به روش شکلی، این روش در عین سادگی بسیار هوشمندانه است.

بیشتر ریاضی‌دانان زمینهٔ مطالعاتی شان و در حالت عمومی تر کل ریاضی را همراه با لذت و زیبایی می‌دانند برای همین برای توصیف ریاضیات (یا حداقل برخی بخش‌های آن) از صفت زیبا استفاده می‌کنند. برخی ریاضی را به هنر تشبیه می‌کنند و بعضی دیگر آن را یک فعالیت خلاقانه می‌دانند. اما در بیشتر موارد ریاضی را با شعر و موسیقی مقایسه می‌کنند. برتراند راسل احساس خود پیرامون زیبایی ریاضی را چنین بیان کرد:[۱]

ریاضیات، در جایگاه واقعی خود نه تنها حقیقت را حکایت می‌کند بلکه در منتها الیه زیبایی است - یک زیبایی سرد و تلخ مانند آنچه که در یک تندیس می‌بینیم بدون هیچگونه نشانه‌ای از طبیعت ضعیف تر ما، بدون زیبایی‌های فریبندهٔ نقاشی و موسیقی و همچنان در انتهای خلوص و توانایی در نمایش کمال، چیزی که تنها بالاترین هنر قادر به نمایش آن است. ذات حقیقی سرخوشی و غرور. احساس شکستن محدودیت‌های یک انسان معمولی و بالاتر رفتن، و این چیزی است که نشانهٔ اوج برتری است و تنها در ریاضی و شعر می‌توان آن را جستجو کرد.

پل اردوش احساسش دربارهٔ غیرقابل وصف بودن ریاضیات را چنین بیان کرد: «اعداد برای چه زیبا هستند؟ مانند این است که بپرسیم چرا سمفونی ۹ بتهوون زیبا است. اگر دلیل آن را نمی‌دانید کسی هم نمی‌تواند آن را به شما بگوید. من می‌دانم که اعداد زیبایند. اگر آن‌ها زیبا نباشند پس هیچ چیز زیبا نیست.»[۲]

زیبایی در روش[ویرایش]

ریاضی‌دانان برای وصف یک روش خوب و زیرکانهٔ اثبات از عبارت ظریف (به انگلیسی: elegant) استفاده می‌کنند. بسته به زمینهٔ مورد بحث این عبارت معانی مختلف خواهد داشت:

 • یک روش اثبات که تا جایی که ممکن است از کمترین فرض‌های اضافی یا نتایج قضیه‌های قبلی استفاده می‌کند.
 • یک روش اثبات که برخلاف دیگر روش‌ها بسیار کوتاه است.
 • یک روش اثبات که به گونهٔ شگفت آوری به نتیجه می‌رسد (برای نمونه نظریه‌هایی را به کار می‌برد که در ظاهر هیچ ارتباطی با موضوع ندارند.)
 • یک روش اثبات که برپایهٔ بینشی نو و بکر استوار است.
 • یک روش اثبات که می‌توان به آسانی از آن حالت کلی تر را نتیجه گرفت و برای حل مجموعه‌ای از مسئله‌های مشابه آن را به کار برد.

ریاضی‌دانان معمولاً در جستجوی راه حل‌های ظریف و زیرکانه‌اند برای همین برای اثبات یک مطلب همیشه راه‌های گوناگون و مستقل را امتحان می‌کنند - اولین راه حلی که به دست می‌آید معمولاً بهترین آن نیست. برای نمونه قضیهٔ فیثاغورس قضیه‌ای است که نسبت به دیگر قضیه‌ها، بیشترین تعداد اثبات برای آن معرفی شده‌است و صدها مورد از آن‌ها منتشر شده‌است.[۳] قضیهٔ دیگری که اثبات‌های زیادی برای آن معرفی شده‌است، قضیهٔ روابط متقابل درجه دوم است کارل فریدریش گاوس به تنهایی هشت اثبات مختلف برای آن ارائه کرده‌است.

درمقابل نتایجی که از دید منطق درست به نظر می‌آیند، ولی درگیر رابطه‌های ریاضی پرزحمتند، یا روش‌های که جزئیات سنگین در آن‌ها وجود دارد، یا رویکردهای خیلی معمولی یا رویکردهایی که برپایهٔ تعداد زیادی از اصل‌ها یا نتایج قضایای قبلی بنا شده‌اند، هیچ یک از این روش‌های اثبات ظریف و زیرکانه به‌شمار نمی‌روند و احتمالا بر آن‌ها نام زشت (به انگلیسی: ugly) یا زُمخت (به انگلیسی: clumsy) گذاشته می‌شود.

زیبایی در نتایج[ویرایش]

با شروع از e0 = 1 و حرکت با سرعت i به مدت π و بعد اضافه کردن ۱، به مبداء می‌رسیم.

برخی ریاضی‌دانان (Rota سال ۱۹۷۷، ص ۱۷۳) بر این باورند که نتیجه‌هایی در ریاضی را می‌توان زیبا خواند که دو حوزهٔ متفاوت و به ظاهر کاملاً بی ارتباط در ریاضی را به هم مربوط می‌کنند. این نتیجه‌ها اغلب با عنوان عمیق (به انگلیسی: deep) توصیف می‌شوند.

اغلب بسیار مشکل می‌توان همه جهان ریاضی را دربارهٔ عمیق بودن یک نتیجه هم نظر یافت. در ادامه چند نمونه از این نتیجه‌ها آورده شده‌است. نخستین مورد تساوی اویلر است:

فیزیکدان بزرگ ریچارد فاینمن این نتیجه را برجسته‌ترین رابطهٔ ریاضی (the most remarkable formula in mathematics) نامید.

نمونه‌های معاصر از این گونه نتیجه‌ها، عبارتند از modularity theorem که میان خم‌های بیضی-گون و فرم‌های modular رابطهٔ مهمی برقرار می‌کند (تلاش در این زمینه باعث شد تا اندرو وایلز و رابرت لانگلندز به جایزهٔ ولف دستیاب‌اند.) و monstrous moonshine که میان Monster group و modular functions بوسیلهٔ نظریهٔ ریسمان رابطه برقرار کرد. ریچارد بورچردز برای این کار جایزهٔ فیلدز را دریافت کرد.

درمقابل عمیق (deep) می‌توان از صفت بدیهی (trivial) استفاده کرد. یک قضیهٔ بدیهی را می‌توان به آسانی و در نگاه نخست از نتایج قضیه‌های قبلی بدست آورد. یا قضیه‌ای است که تنها در بعضی حالات خاص درست است. گاهی ممکن است یک عبارت از یک قضیه به اندازهٔ کافی بکر باشد که بتوانیم آن را عمیق در نظر بگیریم اما اثباتی که برای آن پیدا می‌شود کاملاً آشکار است.

گادفری هارولد هاردی در کتاب عذرخواهی یک ریاضی‌دان (A Mathematician's Apology) پیشنهاد می‌دهد که یک نتیجه یا اثبات زیبا، دارای سه ویژگی «گریزناپذیری» (inevitability)، «غیرمنتظره بودن» (unexpectedness) و «کوتاه بودن» (economy) است.[۴]

اما روتا، با شرط غیرمنتظره بودن به عنوان یکی از نشانه‌های زیبایی موافق نیست و برای آن یک نمونه می‌آورد:[۵]

بسیاری از قضیه‌های ریاضی هنگامی که برای اولین بار معرفی شدند به نظر غیرمنتظره و شگفت‌انگیز می‌آمدند: بنابراین برای نمونه بیست - سی سال پیش (از سال ۱۹۷۷) اثبات وجود ساختار نامساوی‌های دیفرانسیلی در کره‌های با ابعاد بالا به نظر شگفت‌انگیز می‌آمد اما هرگز هیچ کس، آن را یک حقیقت زیبا نخواند.

موناستریسکی (Monastyrsky) می‌نویسد:[۶]

بسیار سخت است تا ابتکاری مانند آنچه میلنور انجام داد پیدا کنیم. بنای زیبا از ساختارهای دیفرانسیلی متفاوت بر روی یک کرهٔ هفت بعدی. برهان ابتدایی میلنور خیلی ویژه به نظر نمی‌آمد ولی بعدها بریسکورن (E. Briscorn) نشان داد که این ساختارهای دیفرانسیلی را می‌توان به شیوه‌ای بسیار زیبا توصیف کرد.

این اختلاف‌ها نظرها نشان می‌دهد که زیبایی در طبیعت ریاضی یک مفهوم انتزاعی است و اینکه این زیبایی با نتایج ریاضیاتی در ارتباط است: که در این مورد نه تنها کره‌های عجیب و غیرمعمول دیده می‌شود بلکه نتیجه‌گیری‌های ویژه‌ای هم از آن‌ها بدست می‌آید.

زیبایی در تجربه[ویرایش]

ترکیب این پنج مکعب دیده می‌شود.
مفروش سازی بی‌انتها، ساختهٔ موریس اِشر.
چندوجهی و ساختار ناشدنی در «آبشارِ» موریس اِشر

لازم است تا کمی لذت بازی با اعداد و نمادها در بخش‌های مختلف ریاضی وارد شود. کاربرد ریاضی در علم و مهندسی چنان است که گویی هرجایی که از فن-آوری استفاده شده، انگار به صورت خودجوش به ترویج زیبایی ریاضی نیز پرداخته شده‌است. که اگر هیچ جایی چنین نباشد در بحث فلسفهٔ علم یقینا چنین است.

بالاترین تجربهٔ زیبایی ریاضی برای بیشتر ریاضی‌دانان هنگامی است که به صورت فعال در ریاضیات درگیرند. هرگاه رویکردی منفعل به ریاضی داشته باشیم، لذت و جذابیت آن را از دست می‌دهیم یا به دشواری آن را حس خواهیم کرد. - در ریاضیات هیچ جایگاهی برای بیننده یا تماشاچی یا شنوندهٔ صرف بودن نیست. اشاره به سختی زیبایی ریاضی، برتراند راسل.

زیبایی و فلسفه[ویرایش]

برخی ریاضی‌دانان بر این باورند که کار با ریاضی بیشتر به کشف کردن شبیه‌است تا ایجاد کردن. برای نمونه، ویلیام کینگدان کلیفورد در سخنرانیی با موضوع «بعضی شرط‌های پیشرفت ذهن» (Some of the conditions of mental development) که در موسسهٔ سلطنتی برگزار شد چنین گفت:

هیچ کاشف علمی، شاعر، نقاش، موسیقی‌دانان و کلا هر کسی که چیزی را آماده شده جلوی خود می‌یابد، اعم از یک کشف، شعر یا نقاشی، چنین کسی وجود ندارد - که بتواند چیزی را آگاهانه و تنها برگرفته از درون خود ایجاد کرده باشد بلکه هرچه هست همگی برگرفته از دنیای بیرون است.

این ریاضی‌دانان معتقدند که نتایج دقیق و همراه با ریزه‌کاری‌های ریاضی، می‌تواند منطقا درست باشد، بدون اینکه هیچ گونه وابستگی به دنیای بیرونی که در آن زندگی می‌کنیم. برای نمونه آن بر سر این بحث می‌کنند که نظریهٔ اعداد طبیعی از پایه درست است چون هیچ نیازی به بستر یا شرایط ویژه ندارد. برخی ریاضی‌دان‌ها پا را از این نیز فراتر می‌نهند و می‌گویند که زیبایی ریاضی یک زیبایی حقیقی است و می‌توان گفت نوعی عرفان است.

فیثاغورس (و تمامی مدرسهٔ فلسفه اش، مکتب فیثاغوری) بر این باور بود که اعداد (اعداد گویا) دارای حقیقتی اصیل اند، برای همین کشف اعداد گنگ ضربهٔ (روحی) بزرگی به این گروه وارد کرد. از دید آن‌ها وجود چیزی که نتوان آن را به صورت نسبت دو عدد بیان کرد نشان دهندهٔ وجود یک خدشه در طبیعت است. از دیدگاه امروزی، برخورد رازگونهٔ فیثاغورس با اعداد بیشتر شبیه رفتار یک عالم علم الاعداد بود تا ریاضی‌دان. به نظر می‌رسد، آنچه که فیثاغورسیان در جهان‌بینی خود بدان بی توجه بودند، حد یک دنبالهٔ نامتناهی از کسرهای گویا بود- چیزی که امروزه آن را عدد حقیقی می‌نامیم.

در فلسفهٔ افلاطون دو جهان وجود داشت، جهان فیزیکی که در آن زندگی می‌کنیم و دیگری جهان معنا یا انتزاعی که حقیقت‌های تغییرناپذیر مانند ریاضی، را در خود جای داده‌است. او معتقد بود که دنیای فیزیکی تنها بازتابی از جهانی کاملتر و غیرمادی است.

گفته می‌شود که گالیلئو گالیله دربارهٔ ریاضی چنین گفته‌است: «ریاضی زبانی است که خدا بوسیلهٔ آن جهان را نوشته‌است.»

پل اردوش، ریاضیدان مجارستانی با آنکه که خود یک بی‌خدا[۷] بود از یک کتاب موهومی حرف می‌زند که خدا زیباترین برهان‌های ریاضی را در آن نوشته‌است. هنگامی که اردوش می‌خواست مراتب تحسین خود نسبت به یک برهان را ابراز کند، آشکارا گفت که «این برهان برآمده از همان کتاب است.» این دیدگاه نشان می‌دهد که ریاضیات به عنوان حقیقتی به ذات خود استوار که قوانین گیتی بر آن بنا شده‌است، همانی است که ادیان زیر عنوان «خدا» شخصی کرده‌اند.

در قرن بیستم میلادی، فیلسوف فرانسوی، آلن بدیو ادعا می‌کند که هستی‌شناسی همان ریاضیات است. وی همچنین به ارتباط عمیق میان ریاضیات، شعر و فلسفه معتقد بود.


زیبایی و نظریهٔ اطلاعات ریاضی[ویرایش]

در دههٔ ۱۹۷۰، آبراهام مولز و فریدر نیک تلاش کردند تا به بررسی رابطهٔ میان زیبایی، پردازش اطلاعات و نظریهٔ اطلاعات بپردازند.[۸][۹] در دههٔ ۱۹۹۰، یورگن اشمیت‌هوبر یک نظریهٔ ریاضی پیرامون «زیبایی‌های انتزاعی وابسته به مشاهده‌گر» را تدوین و فرمول‌بندی کرد. این نظریه بر اساس نظریهٔ الگوریتمی اطلاعات بود و در آن گفته شده بود که: زیباترین چیزها در میان چیزهایی که فقط از نظر انتزاعی قابل مقایسه‌اند، آن‌هایی هستند که الگوریتم‌های توصیفی کوتاهی در رابطه با آنچه مشاهده‌گر، خود می‌داند، دارند.[۱۰][۱۱][۱۲]. اشمیت‌هوبر، به صراحت میان زیبایی و جذابیت تفاوت قائل شد.

پانویس[ویرایش]

 1. Russell, Bertrand (1919). "The Study of Mathematics". Mysticism and Logic: And Other Essays. Longman. p. 60. Retrieved 2008-08-22.
 2. Devlin, Keith (2000). "Do Mathematicians Have Different Brains?". +If+you+don't+see+why,+someone+can't+tell+you. +I+know+numbers+are+beautiful. +If+they+aren't+beautiful,+nothing+is. The Math Gene: How Mathematical Thinking Evolved And Why Numbers Are Like Gossip Check |url= value (help). Basic Books. p. 140. ISBN 9780465016198. Retrieved 2008-08-22.
 3. Elisha Scott Loomis published over 360 proofs in his book Pythagorean Proposition (ISBN 0-87353-036-5).
 4. Hardy, G.H. "18". Missing or empty |title= (help)
 5. Rota (1977), p. 172 Missing or empty |title= (help)
 6. Monastyrsky (2001), Missing or empty |title= (help)
 7. Schechter, Bruce (2000). My brain is open: The mathematical journeys of Paul Erdős. New York: Simon & Schuster. pp. 70–۷۱. ISBN 0-684-85980-7.
 8. A. Moles: Théorie de l'information et perception esthétique, Paris, Denoël, ۱۹۷۳ (نظریه اطلاعات and aesthetical perception)
 9. F Nake (۱۹۷۴). Ästhetik als Informationsverarbeitung. (زیبایی‌شناسی as information processing). Grundlagen und Anwendungen der Informatik im Bereich ästhetischer Produktion und Kritik. Springer, 1974, ISBN 3-211-81216-4, ISBN 978-3-211-81216-7
 10. J. Schmidhuber. Low-complexity art. Leonardo, Journal of the International Society for the Arts, Sciences, and Technology, ۳۰(۲):۹۷–۱۰۳, ۱۹۹۷. http://www.jstor.org/pss/1576418
 11. J. Schmidhuber. Papers on the theory of beauty and low-complexity art since ۱۹۹۴: http://www.idsia.ch/~juergen/beauty.html
 12. J. Schmidhuber. Simple Algorithmic Principles of Discovery, Subjective Beauty, Selective Attention, Curiosity & Creativity. Proc. ۱۰th Intl. Conf. on Discovery Science (DS 2007) p. ۲۶-۳۸, LNAI 4755, Springer, 2007. Also in Proc. ۱۸th Intl. Conf. on Algorithmic Learning Theory (ALT 2007) p. ۳۲, LNAI 4754, Springer, 2007. Joint invited lecture for DS 2007 and ALT 2007, Sendai, Japan, 2007. http://arxiv.org/abs/0709.0674

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

An example of "beauty in method"—a simple and elegant proof of the Pythagorean theorem.

Mathematical beauty describes the notion that some mathematicians may derive aesthetic pleasure from their work, and from mathematics in general. They express this pleasure by describing mathematics (or, at least, some aspect of mathematics) as beautiful. Mathematicians describe mathematics as an art form or, at a minimum, as a creative activity. Comparisons are often made with music and poetry.

Bertrand Russell expressed his sense of mathematical beauty in these words:

Mathematics, rightly viewed, possesses not only truth, but supreme beauty—a beauty cold and austere, like that of sculpture, without appeal to any part of our weaker nature, without the gorgeous trappings of painting or music, yet sublimely pure, and capable of a stern perfection such as only the greatest art can show. The true spirit of delight, the exaltation, the sense of being more than Man, which is the touchstone of the highest excellence, is to be found in mathematics as surely as poetry.[1]

Paul Erdős expressed his views on the ineffability of mathematics when he said, "Why are numbers beautiful? It's like asking why is Beethoven's Ninth Symphony beautiful. If you don't see why, someone can't tell you. I know numbers are beautiful. If they aren't beautiful, nothing is".[2]

Beauty in method

Mathematicians describe an especially pleasing method of proof as elegant. Depending on context, this may mean:

 • A proof that uses a minimum of additional assumptions or previous results.
 • A proof that is unusually succinct.
 • A proof that derives a result in a surprising way (e.g., from an apparently unrelated theorem or collection of theorems).
 • A proof that is based on new and original insights.
 • A method of proof that can be easily generalized to solve a family of similar problems.

In the search for an elegant proof, mathematicians often look for different independent ways to prove a result—the first proof that is found may not be the best. The theorem for which the greatest number of different proofs have been discovered is possibly the Pythagorean theorem, with hundreds of proofs having been published.[3] Another theorem that has been proved in many different ways is the theorem of quadratic reciprocityCarl Friedrich Gauss alone published eight different proofs of this theorem.

Conversely, results that are logically correct but involve laborious calculations, over-elaborate methods, very conventional approaches, or that rely on a large number of particularly powerful axioms or previous results are not usually considered to be elegant, and may be called ugly or clumsy.

Beauty in results

Starting at e0 = 1, travelling at the velocity i relative to one's position for the length of time π, and adding 1, one arrives at 0. (The diagram is an Argand diagram)

Some mathematicians[4] see beauty in mathematical results that establish connections between two areas of mathematics that at first sight appear to be unrelated. These results are often described as deep.

While it is difficult to find universal agreement on whether a result is deep, some examples are often cited. One is Euler's identity:[5]

This is a special case of Euler's formula, which the physicist Richard Feynman called "our jewel" and "the most remarkable formula in mathematics".[6] Modern examples include the modularity theorem, which establishes an important connection between elliptic curves and modular forms (work on which led to the awarding of the Wolf Prize to Andrew Wiles and Robert Langlands), and "monstrous moonshine", which connects the Monster group to modular functions via string theory for which Richard Borcherds was awarded the Fields Medal.

Other examples of deep results include unexpected insights into mathematical structures. For example, Gauss's Theorema Egregium is a deep theorem which relates a local phenomenon (curvature) to a global phenomenon (area) in a surprising way. In particular, the area of a triangle on a curved surface is proportional to the excess of the triangle and the proportionality is curvature. Another example is the fundamental theorem of calculus (and its vector versions including Green's theorem and Stokes' theorem).

The opposite of deep is trivial. A trivial theorem may be a result that can be derived in an obvious and straightforward way from other known results, or which applies only to a specific set of particular objects such as the empty set. Sometimes, however, a statement of a theorem can be original enough to be considered deep, even though its proof is fairly obvious.

In his A Mathematician's Apology, Hardy suggests that a beautiful proof or result possesses "inevitability", "unexpectedness", and "economy".[7]

Rota, however, disagrees with unexpectedness as a sufficient condition for beauty and proposes a counterexample:

A great many theorems of mathematics, when first published, appear to be surprising; thus for example some twenty years ago [from 1977] the proof of the existence of non-equivalent differentiable structures on spheres of high dimension was thought to be surprising, but it did not occur to anyone to call such a fact beautiful, then or now.[8]

Perhaps ironically, Monastyrsky writes:

It is very difficult to find an analogous invention in the past to Milnor's beautiful construction of the different differential structures on the seven-dimensional sphere... The original proof of Milnor was not very constructive, but later E. Briscorn showed that these differential structures can be described in an extremely explicit and beautiful form.[9]

This disagreement illustrates both the subjective nature of mathematical beauty and its connection with mathematical results: in this case, not only the existence of exotic spheres, but also a particular realization of them.

Beauty in experience

A "cold and austere beauty" has been attributed to the compound of five cubes

Interest in pure mathematics separate from empirical study has been part of the experience of various civilizations, including that of the ancient Greeks, who "did mathematics for the beauty of it".[10] The aesthetic pleasure that mathematical physicists tend to experience in Einstein's theory of general relativity has been attributed (by Paul Dirac, among others) to its "great mathematical beauty".[11] The beauty of mathematics is experienced when the physical reality of objects are represented by mathematical models. Group theory, developed in the early 1800s for the sole purpose of solving polynomial equations, became a fruitful way of categorizing elementary particles—the building blocks of matter. Similarly, the study of knots provides important insights into string theory and loop quantum gravity.

Some believe that in order to appreciate mathematics, one must engage in doing mathematics.[12] There are some teachers that encourage student engagement by teaching mathematics in a kinesthetic way (see kinesthetic learning). For example, Math Circle is an afterschool enrichment program where students do mathematics through games and activities; in a general Math Circle lesson, students use pattern finding, observation, and exploration to make their own mathematical discoveries. For example, mathematical beauty arises in a Math Circle activity on symmetry designed for 2nd and 3rd graders. In this activity, students create their own snowflakes by folding a square piece of paper and cutting out designs of their choice along the edges of the folded paper. When the paper is unfolded, a symmetrical design reveals itself. In a day to day elementary school mathematics class, symmetry can be presented as such in an artistic manner where students see aesthetically pleasing results in mathematics.

Some teachers prefer to use mathematical manipulatives to present mathematics in an aesthetically pleasing way. Examples of a manipulative include algebra tiles, cuisenaire rods, and pattern blocks. For example, one can teach the method of completing the square by using algebra tiles. Cuisenaire rods can be used to teach fractions, and pattern blocks can be used to teach geometry. Using mathematical manipulatives helps students gain a conceptual understanding that might not be seen immediately in written mathematical formulas.[13]

Another example involves origami. Origami, the art of paper folding, has aesthetic qualities and many mathematical connections. One can study the mathematics of paper folding by observing the crease pattern on unfolded origami pieces.[14]

Combinatorics (the study of counting) has artistic representations that some find mathematically beautiful.[15] There are many visual examples that illustrate combinatorial concepts. Here are some topics and objects seen in combinatorics courses with visual representations:

Beauty and philosophy

Some mathematicians are of the opinion that the doing of mathematics is closer to discovery than invention, for example:

There is no scientific discoverer, no poet, no painter, no musician, who will not tell you that he found ready made his discovery or poem or picture – that it came to him from outside, and that he did not consciously create it from within.

— William Kingdon Clifford, from a lecture to the Royal Institution titled "Some of the conditions of mental development"

These mathematicians believe that the detailed and precise results of mathematics may be reasonably taken to be true without any dependence on the universe in which we live. For example, they would argue that the theory of the natural numbers is fundamentally valid, in a way that does not require any specific context. Some mathematicians have extrapolated this viewpoint that mathematical beauty is truth further, in some cases becoming mysticism.

In Plato's philosophy there were two worlds, the physical one in which we live and another abstract world which contained unchanging truth, including mathematics. He believed that the physical world was a mere reflection of the more perfect abstract world.

Hungarian mathematician Paul Erdős[16] spoke of an imaginary book, in which God has written down all the most beautiful mathematical proofs. When Erdős wanted to express particular appreciation of a proof, he would exclaim "This one's from The Book!"

Twentieth-century French philosopher Alain Badiou claims that ontology is mathematics. Badiou also believes in deep connections between mathematics, poetry and philosophy.

In some cases, natural philosophers and other scientists who have made extensive use of mathematics have made leaps of inference between beauty and physical truth in ways that turned out to be erroneous. For example, at one stage in his life, Johannes Kepler believed that the proportions of the orbits of the then-known planets in the Solar System have been arranged by God to correspond to a concentric arrangement of the five Platonic solids, each orbit lying on the circumsphere of one polyhedron and the insphere of another. As there are exactly five Platonic solids, Kepler's hypothesis could only accommodate six planetary orbits and was disproved by the subsequent discovery of Uranus.

Beauty and mathematical information theory

In the 1970s, Abraham Moles and Frieder Nake analyzed links between beauty, information processing, and information theory.[17][18] In the 1990s, Jürgen Schmidhuber formulated a mathematical theory of observer-dependent subjective beauty based on algorithmic information theory: the most beautiful objects among subjectively comparable objects have short algorithmic descriptions (i.e., Kolmogorov complexity) relative to what the observer already knows.[19][20][21] Schmidhuber explicitly distinguishes between beautiful and interesting. The latter corresponds to the first derivative of subjectively perceived beauty: the observer continually tries to improve the predictability and compressibility of the observations by discovering regularities such as repetitions and symmetries and fractal self-similarity. Whenever the observer's learning process (possibly a predictive artificial neural network) leads to improved data compression such that the observation sequence can be described by fewer bits than before, the temporary interestingness of the data corresponds to the compression progress, and is proportional to the observer's internal curiosity reward.[22][23]

Mathematics and the arts

Music

Examples of the use of mathematics in music include the stochastic music of Iannis Xenakis, Fibonacci in Tool's Lateralus, counterpoint of Johann Sebastian Bach, polyrhythmic structures (as in Igor Stravinsky's The Rite of Spring), the Metric modulation of Elliott Carter, permutation theory in serialism beginning with Arnold Schoenberg, and application of Shepard tones in Karlheinz Stockhausen's Hymnen.

Visual arts

Diagram from Leon Battista Alberti's 1435 Della Pittura, with pillars in perspective on a grid

Examples of the use of mathematics in the visual arts include applications of chaos theory and fractal geometry to computer-generated art, symmetry studies of Leonardo da Vinci, projective geometries in development of the perspective theory of Renaissance art, grids in Op art, optical geometry in the camera obscura of Giambattista della Porta, and multiple perspective in analytic cubism and futurism.

The Dutch graphic designer M. C. Escher created mathematically inspired woodcuts, lithographs, and mezzotints. These feature impossible constructions, explorations of infinity, architecture, visual paradoxes and tessellations. British constructionist artist John Ernest created reliefs and paintings inspired by group theory.[24] A number of other British artists of the constructionist and systems schools also draw on mathematics models and structures as a source of inspiration, including Anthony Hill and Peter Lowe. Computer-generated art is based on mathematical algorithms.

See also

Notes

 1. ^ Russell, Bertrand (1919). "The Study of Mathematics". Mysticism and Logic: And Other Essays. Longman. p. 60. Retrieved 2008-08-22.
 2. ^ Devlin, Keith (2000). "Do Mathematicians Have Different Brains?". The Math Gene: How Mathematical Thinking Evolved And Why Numbers Are Like Gossip. Basic Books. p. 140. ISBN 978-0-465-01619-8. Retrieved 2008-08-22.
 3. ^ Elisha Scott Loomis published over 360 proofs in his book Pythagorean Proposition (ISBN 0-873-53036-5).
 4. ^ Rota (1997), p. 173.
 5. ^ Gallagher, James (13 February 2014). "Mathematics: Why the brain sees maths as beauty". BBC News online. Retrieved 13 February 2014.
 6. ^ Feynman, Richard P. (1977). The Feynman Lectures on Physics. I. Addison-Wesley. pp. 22–10. ISBN 0-201-02010-6.
 7. ^ Hardy, G.H. "18". A Mathematician's Apology.
 8. ^ Rota (1997), p. 172.
 9. ^ Monastyrsky (2001), Some Trends in Modern Mathematics and the Fields Medal
 10. ^ Lang, p. 3
 11. ^ Chandrasekhar, p. 148
 12. ^ Phillips, George (2005). "Preface". Mathematics Is Not a Spectator Sport. Springer Science+Business Media. ISBN 0-387-25528-1. Retrieved 2008-08-22. "...there is nothing in the world of mathematics that corresponds to an audience in a concert hall, where the passive listen to the active. Happily, mathematicians are all doers, not spectators.
 13. ^ Sowell, E. (1989). Effects of Manipulative Materials in Mathematics Instruction. Journal for Research in Mathematics Education, 20, 498–505.
 14. ^ Hull, Thomas. "Project Origami: Activities for Exploring Mathematics". Taylor & Francis, 2006.
 15. ^ Brualdi, Richard. "Introductory Combinatorics." Pearson, 2009.
 16. ^ Schechter, Bruce (2000). My brain is open: The mathematical journeys of Paul Erdős. New York: Simon & Schuster. pp. 70–71. ISBN 0-684-85980-7.
 17. ^ A. Moles: Théorie de l'information et perception esthétique, Paris, Denoël, 1973 (Information Theory and aesthetical perception)
 18. ^ F Nake (1974). Ästhetik als Informationsverarbeitung. (Aesthetics as information processing). Grundlagen und Anwendungen der Informatik im Bereich ästhetischer Produktion und Kritik. Springer, 1974, ISBN 3-211-81216-4, ISBN 978-3-211-81216-7
 19. ^ J. Schmidhuber. Low-complexity art. Leonardo, Journal of the International Society for the Arts, Sciences, and Technology (Leonardo/ISAST), 30(2):97–103, 1997. doi:10.2307/1576418. JSTOR 1576418.
 20. ^ J. Schmidhuber. Papers on the theory of beauty and low-complexity art since 1994: http://www.idsia.ch/~juergen/beauty.html
 21. ^ J. Schmidhuber. Simple Algorithmic Principles of Discovery, Subjective Beauty, Selective Attention, Curiosity & Creativity. Proc. 10th Intl. Conf. on Discovery Science (DS 2007) pp. 26–38, LNAI 4755, Springer, 2007. Also in Proc. 18th Intl. Conf. on Algorithmic Learning Theory (ALT 2007) p. 32, LNAI 4754, Springer, 2007. Joint invited lecture for DS 2007 and ALT 2007, Sendai, Japan, 2007. arXiv:0709.0674.
 22. ^ .J. Schmidhuber. Curious model-building control systems. International Joint Conference on Neural Networks, Singapore, vol 2, 1458–1463. IEEE press, 1991
 23. ^ Schmidhuber's theory of beauty and curiosity in a German TV show: http://www.br-online.de/bayerisches-fernsehen/faszination-wissen/schoenheit--aesthetik-wahrnehmung-ID1212005092828.xml Archived June 3, 2008, at the Wayback Machine
 24. ^ John Ernest's use of mathematics and especially group theory in his art works is analysed in John Ernest, A Mathematical Artist by Paul Ernest in Philosophy of Mathematics Education Journal, No. 24 Dec. 2009 (Special Issue on Mathematics and Art): http://people.exeter.ac.uk/PErnest/pome24/index.htm

References

Further reading

External links