موزائیک‌کاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موزائیک‌کاری بر یک رهفرش

موزائیک‌کاری (به انگلیسی: Tessellation) به معنی پرکردن یک صفحه با مجموعه‌ای از اشکال هندسی است، به نحوی که این اشکال نه برهم برآیند و نه شکافی بین‌شان ایجاد شود. مفروش‌سازی می‌تواند تنها بخشی از سطح یک صفحه، یا دیگر سطوح هندسی را در بر بگیرد. تعمیم موزائیک‌کاری به بعدهای بالاتر (higher dimensions) نیز ممکن است.

سطح‌آرایی موزاییکی پیوسته در کارهای هنری موریس اشر نمود می‌یافت و در تمام طول تاریخ هنر، چه در آثار معماری و چه در هنر نوگرا به چشم می‌خورد.

موزاییک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد. موزاییک در اروپا و بخصوص آلمان و ایتالیا بسیار مورد استفاده می‌باشد. در این مقاله ضمن آشنایی با انواع موزاییکهای موجود در بازار ایران روش تولید آن‌ها نیز به صورت خلاصه ارائه شده‌است.

انواع موزاییک[ویرایش]

موزاییک سنتی[ویرایش]

موزاییک سنتی کفپوشی است متراکم، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی (موزاییک پرسی) یا از طریق لرزش (موزاییک ویبره‌ای) به دست می‌آورد و از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون تولید می‌شود. به‌طور کلی موزاییک سنتی از دو سطح تشکیل شده‌است:

۱٫۱ لایه رویه یا رنگ موزاییک: این لایه که رویه موزاییک را تشکیل می‌دهد و در آن از پودر سنگ، سیمان، آب و از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده‌است.

۱٫۲ لایه زیرین یا نارین: این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسب به لایه رویه می‌باشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد و از سیمان، آب و ماسه تشکیل شده‌است.

موزائیک شسته یا موزاییک واش بتن[ویرایش]

موزائیکی است که در سطح آن دانه‌های شن به صورت برجسته نمایان است. واش بتن یا موزاییک شسته (بتن شسته) نوعی کفپوش بتنی است، که از ترکیب سیمان، ماسه، سنگ‌دانه‌های طبیعی، آب و افزودنی‌های بتن مانند فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی در رنگ‌های متنوع تولید می‌گردد. استفاده از فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی در طرح اختلاط واش بتن باعث افزایش مقاومت فشاری و خمشی (به دلیل امکان کاهش نسبت آب به سیمان) و کاهش جذب آب (به دلیل تراکم بالاتر) می‌گردد. همچون موزاییکهای پلیمری می‌توان واش بتنهایی که در فرایند تولید آن‌ها از فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی استفاده می‌شود را واش بتن پلیمری نامید.

موزاییک پلیمری[ویرایش]

موزاییک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم، در حقیقت یک جور بتن خود متراکم (SCC) است که تراکم خود را از طریق فرایند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می‌آورد و از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین سمنت پلاست (فوق روان‌کننده پلی کربوکسیلات)، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرحها و رنگهای متنوع تولید می‌شود.

نکته قابل توجه در موزاییکهای پلیمری، مقاومت بسیار خوب آن‌ها در شرایط یخبندان می‌باشد که دلیل آن جذب آب پایین (کمتر از ۳ درصد) و تراکم زیاد آن‌ها می‌باشد.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییکهای پلیمری ارائه شده‌است:

پارامتر موزاییک پلیمری "درنیکا سنگ"
مقاومت فشاری kg/cm2 ۱۰۰۰–۶۰۰
مقاومت کششی kg/cm2 ۱۵۰–۶۰
مقاومت سایشی g/cm2 کمتر از ۴/۰
مقاومت دمایی cycles ۵۰۰
جذب آب % کمتر از ۳
دانسیته kg/m3 ۲۲۰۰

روش تولید موزائیک پلیمری[ویرایش]

ابتدا درون میکسر مواد اولیه شامل ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین، رنگدانه و آب به خوبی میکس شده و ملات خمیر مانندی تولید می‌شود. ترکیبی که از این راه به دست می‌آید در قالب‌هایی از جنس سیلیکان، لاستیک و پلیمر (ABS) با طرحهای بسیار متنوع ریخته می‌شود و پس از لرزش روی میز ویبره به گرمخانه منتقل می‌شود. پس از ۲۴ ساعت موزاییکهای پلیمری از درون قالبها تخلیه و برای عمل آوری در فضای مناسب قرار می‌گیرد. به دلیل مقاومت اولیه بسیار خوب موزاییکهای پلیمری امکان ارسال آن‌ها برای نصب پس از ۲۴ ساعت فراهم می‌باشد.

ترکیبات پلیمری و افزودنیهای شیمیایی (رزین سمنت پلاست) چسبندگی بین تمام اجزاء را ایجاد کرده و مقاومت مصالح موزاییک پلیمری را تأمین نموده و رنگ‌دانه‌ها که مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محیطهای قلیایی می‌باشد رنگ مورد نظر را به این مصالح می‌دهد.

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری:

 • رنگ: با توجه به استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی در ترکیب موزاییک پلیمری، امکان تولید موزاییک در رنگهای بسیار متنوع فراهم شده‌است. رنگدانه‌ها (پیگمنت‌ها) دارای رنگ‌های مختلف از قبیل مشکی، سفید، قرمز، زرد، قهوه ای، آبی و سبز (اکسید کروم) می‌باشند که علاوه بر مصرف در تولید سنگ مصنوعی در صنایع رنگ، پلاستیک و ساختمان نیز مصرف می‌شوند.
 • طرح: با توجه به تولید طرحهای بسیار متنوع قالبهای پلیمری (ABS) امکان تولید موزاییک در طرحهای بسیار متنوع فراهم شده‌است. (شرکت درنیکا صنعت تاکنون بیش از ۲۰۰ طرح متنوع قالب پلیمری مخصوص تولید سنگ مصنوعی را تولید و به بازار ایران و کشورهای خاورمیانه ارائه نموده‌است. (

موارد استفاده موزاییک[ویرایش]

موزاییکها کاربرد بسیار وسیعی دارند و بطور مثال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کفپوش بتنی پیاده‌رو، پوشش کف حیاط، سنگ پشت بام، سنگ‌فرش باغ، سنگ‌فرش حیاط، سنگ‌فرش حیاط خانه، سنگ‌فرش حیاط منزل، سنگ‌فرش حیاط ویلا، سنگ‌فرش معابر، سنگ کف پارکینگ، سنگ کف حیاط، کفپوش بتنی، کفپوش محوطه ویلا، موزاییک پشت بام، موزاییک حیاط خانه، موزاییک حیاطی، موزاییک کف حیاط

موزاییکهای پلیمری علاوه بر استفاده به عنوان سنگ کف، به دلیل تنوع آن‌ها در رنگ و طرح کاربردهای بسیار متفاوتی ایجاد نموده‌اند. به عبارت دیگر علاوه بر کاربردهای فوق در موارد زیر نیز قابل استفاده می‌باشند:

سنگ مصنوعی نمای ساختمان، سنگ بادبر، نمای ساختمان ویلایی، سنگ نما، سنگ آنتیک دکوراسیون داخلی، سنگ دکوراتیو، انواع نمای ساختمان مسکونی، سنگ نمای آنتیک، نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ویلا، سنگ دکوراتیو نما، سنگ‌های تزئینی داخل ساختمان، نماهای سنگی ساختمان، سنگ‌های تزئینی ساختمان، سنگ آنتیک مصنوعی، نمای خارجی ویلا، نمای آجر و سنگ، نمای حیاط ساختمان، سنگ مصنوعی، نمای بیرون ساختمان، سنگ‌های تزئینی دیوار، سنگ ساختمانی، سنگ نمای دیوار ویلا، نمای خارجی ساختمان، سنگ دیوار، سنگ سمنت پلاست، سنگ تزئینی دیوار ویلا، نمای سنگ ساختمان، سنگ آنتیک پشت تلویزیون، سنگ مصنوعی سمنت پلاست، نمای سنگی ویلا

قیمت موزاییک[ویرایش]

موزاییکها از تنوع قیمت بسیار خوبی برخوردار می‌باشند و با ورود موزاییکهای پلیمری بر این تنوع قیمت افزوده شده‌است. به دلیل استفاده از تکنولوژی فوق روان‌کننده‌ها در تولید موزاییک پلیمری و کاهش زمان و عملیات عمل آوری و سبک‌تر بودن موزاییکهای پلیمری هم اکنون محصولات درنیکا سنگ با قیمت بسیار مناسبی در بازار تهران در دسترس می‌باشد. برای دریافت لیست قیمت موزاییک پلیمری می‌توانید با شرکت درنیکا سنگ تولیدکننده تخصصی سنگ پلیمری تماس حاصل فرمایید.

موزائیک پلاکی[ویرایش]

موزائیکی است که در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد و اندازه این سنگ‌ها برحسب ابعاد موزائیک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می‌شود.[۱]

مواد تشکیل دهندهٔ موزاییک[ویرایش]

 1. سیمان (سیمان سیاه، سیمان سفید)
 2. آب
 3. ماسه (شن، ماسه بادی)
 4. ریگ‌های رنگی
 5. پودر سنگ
 6. رنگ‌های افزودنی[۱]

نحوه نصب موزائیک[ویرایش]

 1. سعی شود نصب موزائیک در آخرین مراحل ساختمان انجام پذیرد (پس از گچکاری، اجرای سقف کاذب و…) تا زیبایی کف فرش شده توسط گچ و مواد دیگر از بین نرود.
 2. نحوه نصب موزائیک در کف و نما از سه طریق قابل اجرا می‌باشد:

۳. موزائیک‌های تولیدی ۱۰۰٪ گونیا و بدون تلورانس ابعاد می‌باشد. به همین منظور حتماً بدون درز نصب گردند یا به صورت ۴×۴ و ۲×۴ فرش شوند.

 1. جهت زیبایی بیشتر می‌توانید با برش‌هایی از موزائیک یا با استفاده از رنگ‌های مختلف آن و بکار بردن نوارهای برنزی، طرح زیبایی رادر کف اجرا نمائید.
 2. با توجه به سطح صیقلی موزائیک از نظر ساب، حتماً موزائیک بدون پستی و بلندی نصب شوند تا دیگر نیاز به ساب مجدد نداشته باشند. با این عمل علاوه بر زیبائی هزینه اجرا نیز کاهش می‌یابد.

۶. پس از نصب، دوغاب نرمی روی موزائیک‌ها پخش نموده و قبل از خشک کردن آن را سریعاً جمع‌آوری نمائید تا شفافیت موزائیک‌ها از بین نرود و تا ۴۸ ساعت از رفت‌وآمد روی موزائیک خودداری شود[۲]

سطح‌آرایی موزاییکی در فضاهای دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]