کارل پنجم، امپراتوری مقدس روم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کارل پنجم
پادشاه اسپانیا و امپراتور آلمان
Emperor charles v.png
دوران پادشاه اسپانیا
ژانویه ۱۵۱۶ - ژانویه ۱۵۵۵
- ۱۵۵۵
زادروز ۲۴ فوریهٔ ۱۵۰۰(۱۵۰۰-02-۲۴)
زادگاه گنت، فلاندرز
مرگ ۲۱ سپتامبر ۱۵۵۸ میلادی (۵۸ سال)
محل مرگ صومعه Yuste, اسپانیا
پیش از فیلیپ دوم
فردیناند اول
پس از فردیناند دوم آراگون
ماکسیمیلیان اول
دودمان دودمان هابسبورگ
پدر فیلیپ یکم کاستیل
مادر خوانا کاستیل

کارل پنجم (به اسپانیایی: Carlos I) (به آلمانی: Karl V) (به فرانسوی: Charles Quint) یا چارلز (زاده ۱۵۰۰ – درگذشته ۱۵۵۸) در سال ۱۵۱۶ پادشاه اسپانیا و سه سال بعد امپراتور آلمان شد.

کارل پنجم یا شارل کن میراث خوار سه پادشاهی در اروپا بود. یکی اسپانیا که پس از ازدواج فردیناند و ایزابلا، پادشاهی متحد این کشور به دخترشان جوانا رسید. جوانا با فیلیپ پادشاه اتریش ازدواج کرد ولی با درگذشت فیلیپ و دیوانه شدن جوانا، پادشاهی اتریش و اسپانیا هر دو به پسرشان کارل رسید. کارل از طریق پدر و مادر سرزمینهایی در هلند و ایتالیا را نیز ارث برده بود. او سپس به عنوان امپراتور مقدس روم (آلمان) برگزیده شد و به مهمترین پادشاه اروپا و وسیع ترین امپراتوری دست یافت و تنها با فرانسه رودر رو بود و از این جهت با فرانسوا اول پادشاه فرانسه، بیش از سی سال در جنگ بود.

از سوی دیگر در سال ۱۵۳۲ با ترکان عثمانی و در سال ۱۵۳۵ با تونس جنگید، در سال ۱۵۴۱ به الجزایر لشکر کشید و ناکام شد. وی به موجب موافقتنامه آوکسبورگ در سال ۱۵۵۵ آزادی مذهب را برای پیروان مارتین لوتر در آلمان به رسمیت شناخت.

او در پایان عمر به اشتباهاتش پی برد. در سال ۱۵۵۵ از سلطنت کناره گرفت و در دیری در اسپانیا انزوا گزید و در همان‌جا درگذشت.

منابع[ویرایش]

  • کتاب درسی تاریخ ایران و جهان – سال سوم آموزش متوسطه – رشته ادبیات و علوم انسانی

ویکی‌پدیا انگلیسی