کارل چهارم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارل چهارم
پادشاه بوهم و امپراتور امپراتوری مقدس روم
Die deutschen Kaiser Karl IV.jpg
سلطنت۱۳۴۶-۱۳۷۸
زاده۱۴ مه ۱۳۱۶
درگذشته۲۹ نوامبر ۱۳۷۸
نام کامل
واتسلاف
پدریان لوکسنبورسکی
مادرملکه الیشکا پریمیسل

کارل چهارم (به چکی: Karel IV) (۱۳۱۶-۱۳۷۸ میلادی) پادشاه بوهم و امپراتور امپراتوری مقدس روم بود که از سال ۱۳۴۶ تا سال ۱۳۷۸ در بوهم (چک امروزی) پادشاهی کرد.

۱۳۱۶-۱۳۳۳[ویرایش]

کارل چهارم که پیش از رفتن به فرانسه واتسلاف نام داشت پسر شاه یان لوکسنبورسکی و ملکه الیشکا پریمیسل بود. به دلیل نارضایتی از حکومت شاه یان لوکسنبرسکی، نجیب زاده‌های چکی می‌خواستند پسر یان لوکسنبورسکی، شاه چک بشود. وقتی که شاه یان لوکسنبورسکی این حقیقت را فهمید پسر خود را زندانی کرد. در سال ۱۳۲۳ کارل به فرانسه فرستاده شد. کارل در فرانسه تحصیل کرد و با خواهر زاده شاه فرانسه ازدواج کرد. پس از کشته شدن شاه لوکسنبورسکی در جنگ صد ساله، کارل چهارم شاه چک شد.

۱۳۳۳-۱۳۷۸[ویرایش]

هنگامی که کارل چهارم به چک باز گشت، به دلیل اقدامات نامناسب پدرش، قدرت او درچک تضعیف شده بود و کارل چهارم مجبور بود حکومت خود را از نو پایه‌گذاری کند. در سال ۱۳۵۶ میلادی قانون اساسی پادشاهی چک را منتشر کرد. نام این قانون اساسی ((به چکی: Zlatá bula Karlova) است. در سال ۱۳۴۴ مرکز اسقف اعظم به وسیله پاپ در شهر پراگ تأسیس شد. در سال ۱۳۴۸ دانشگاه کارل بنیان نهاده شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است. در آن زمان شهر پراگ توسعه داده شد و پل جدیدی را ساخت که امروزه پل کارل خوانده می‌شود. کارل چهارم نزدیک پراگ قلعه کارلشتین برای مخفی کردن تاج چکی ساخت. تاج چک که تاج واتسلاف مقدس نام دارد نیز طبق دستور شاه کارل ساخته شد.

۱۳۷۸[ویرایش]

شاه کارل چهارم به نقرس مبتلا شد، به دلیل این بیماری از اسب به زمین افتاد و پایش شکست. پس از آنکه سینه پهلو شد در ۲۹ نوامبر سال ۱۳۷۸ در گذشت.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای چکی