جنگ‌های عثمانی و هابسبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ‌های عثمانی و هابسبورگ
بخشی از جنگ‌های عثمانی در اروپا
Ottoman-Habsburg wars.png
از چپ-بالا عقربه‌وار: نشان نظامی اتریش، سرباز مملوک عثمانی، نیروهای امپراتوری در نبرد, پرچم امپراتوری عثمانی.
تاریخ۱۵۲۶ (نبرد موهاچ) تا ۱۷۹۱ (پیمان سویشتوف)
موقعیت
مجارستان، مدیترانه، بالکان، شمال آفریقا و مالت
نتایج سقوط امپراتوری‌های هابسبورگ و عثمانی.

جنگ‌های عثمانی و هابسبورگ جنگی میان امپراتوری عثمانی و دودمان هابسبورگ که در ادوار مختلف در سرزمین‌های امپراتوری مقدس روم و پادشاهی مجارستان رخ داد. این جنگ‌ها عمدتاً در مجارستان و کروآسی توسط پیاده‌نظام انجام می‌گرفت. در ابتدا، جنگ‌های عثمانی در اروپا منجر به پیروزی‌های قابل توجهی برای این امپراتوری در نبردهایی مانند موهاچ گردید و به انضمام یک‌سوم قلمرو مجارستان به خاک عثمانی انجامید.

در قرن ۱۶ میلادی، عثمانی‌ها تبدیل به خطری جدی برای اروپا شدند. ناوگان آنها مواضع ونیز را در ایونیا و یونان تصرف نمود. از طرفی، عثمانیها درگیر جنگ با دولت صفویه بودند و مدتی نیز با مملوکان مصر به مبارزه برخاستند و سرانجام آن دولت را از میان بردند.

به مرور زمان، پیمان وستفالیا و جنگ‌های جانشینی اسپانیا در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی جایگاه خاندان هابسبورگ را در اتریش تقویت نمود. همچنین، قدرت و تاکتیک نظامی اروپاییان منجر به پیشروی آنان در شبه جزیره بالکان و شکست عثمانی‌ها گردید که نتیجه آن، اشغال مجارستان توسط امپراتوری اتریش بود. در ضمن، قدرت نظامی عثمانی‌ها و سپاهیان آنها موسوم به ینی‌چری نیز رو به زوال رفت. نبرد ترکیه بزرگ به سه پیروزی ارزشمند اروپاییان در وین، زنتا و موهاچ ختم شد. سرانجام امپراتوری‌های اتریش و عثمانی طی جنگ جهانی اول با امپراتوری آلمان بر ضد متفقین متحد شدند که عاقبت منجر به شکست هر سه امپراتوری و نابودی آنها شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]