اتوی سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتوی سوم
امپراتور مقدس روم و پادشاه آلمان
BambergApocalypse03CoronationOfEmperor.JPG
تاج‌گذاری اتوی سوم
سلطنتچهارمین امپراتوری مقدس روم
۱۰۰۲-۹۸۳
پادشاه آلمان
تاج‌گذاری۲۵ دسامبر ۹۸۳
پیشیناتوی دوم
جانشینهاینریش دوم
زاده۹۸۰
نوردراین-وستفالن
درگذشته۲۳ ژانویه ۱۰۰۲
آرامگاه
دودماندودمان اتنی
پدراتوی دوم
مادرتئوفانو

اتوی سوم(به آلمانی: Otto III) (زادهٔ ۹۸۰ - مرگ ۲۳ ژانویه ۱۰۰۲)چهارمین شاه امپراتوری مقدس روم از دودمان اتنی بود. او در ۹۸۳ میلادی و در پی مرگ پدرش اتوی دوم به شاهی برگزیده‌شد.

زندگی[ویرایش]

او در نوردراین-وستفالن کنونی زاده‌شد. مادرش تئوفانو شاهدختی از امپراتوری روم شرقی بود. او در ژوئن ۹۸۳ در ورونا شاه آلمان نامیده‌شد و در ۲۵ دسامبر همان سال در آخن تاج‌گذاری نمود؛ او در این زمان سه سال بیشتر نداشت و مادر او ملکه تئوفانو قدرت و اختیارات حکومت را به صورت مطلق کنترل می کرد و همچون یک شریک سلطنت برائ پسرش عمل می کرد. از همان آغاز پادشاهی‌اش وی با بزرگان شورشی و مدعیان پادشاهی روبه‌رو گشت.

پادشاهی او همچنین گرفتار دست‌اندازی‌های خارجی هم بود. لوتار پادشاه فرانسه چشم طمع به خاک او را داشت. تازش‌های مجارها البته به جایی نرسید. وایکینگ‌ها و اسلاوها دست‌اندازی‌هایی به مرزهای کشور او نمودند که سرانجام با توافقاتی دست از تاخت و تاز بیشتر برداشتند. جز این کشور در ۹۹۳ دچار تنگ‌سالی و طاعون هم شد.

در ۹۹۶ اتو به درخواست پاپ ژان پانزدهم به رم رفت تا شورشی را که علیه پاپ شده‌بود بخواباند ولی پیش از آنکه به رم برسد پاپ درگذشته‌بود. پس یکی از خویشاوندان اتو؛ برونوی کرنتی؛ به نام گرگوری پنجم به پاپی رسید. او نخستین پاپ ژرمن بود.

دربارهٔ مرگ او منابع قرون وسطایی دیدگاه‌های چندی را بیان نموده‌اند. یکی مرگ بر اثر بیماری مالاریا، دیگری زهرخوارنده شدن به دست معشوقه‌اش. پیکر او در آخن و در کنار شارلمانی به خاک سپرده‌شد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Otto III، Holy Roman Emperor،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Otto_III،_Holy_Roman_Emperor&oldid=439131005 (accessed August 16، 2011).