نبرد موهاچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۴۵°۵۶′۲۹″ شمالی ۱۸°۳۸′۵۰″ شرقی / ۴۵٫۹۴۱۳۹°شمالی ۱۸٫۶۴۷۲۲°شرقی / 45.94139; 18.64722

نبرد موهاچ در یک مینیاتور عثمانی.
مینیاتوری با شعر فارسی که سلیمان را در نبرد موهاچ نشان می‌دهد. شعر نگاشته‌شده بر این مینیاتور این است:
دویدند گردن‌زنان بی‌دریغ
بدان بدنهادان نهادند تیغ.

نبرد موهاچ از جنگ‌های امپراتوری عثمانی علیه ممالک اروپایی بود که در ۲۹ اوت ۱۵۲۶ در جنوب شهر موهاچ در روستای شاتُرهِی واقع شد که به پیروزی عثمانی‌ها منجر گردید. در این نبرد ارتش عثمانی در زمان زمامداری سلطان سلیمان اول در برابر پادشاهی مجارستان، پادشاهی بوهمیا، امپراتوری مقدس روم، پادشاهی کرواسی صف‌آرایی کردند و در پایان نیروهای اروپایی با حدود ده برابر کشته نسبت به رقیب خود شکست خوردند. در پی این نبرد کنترل بوداپست بدست عثمانی‌ها افتاد و دوره نبردهای عثمانی-مجار به پایان رسید.

جریان نبرد[ویرایش]

در ۲۳ آوریل ۱۵۲۶ قراولان مجارها در کمال ناباوری به «بودا» پایتخت مجارستان خبر بردند که سلیمان موسوم به باشکوه و «قانونی» با ۱۰۰ هزار سرباز که نیمی از آنها نخبه‌های ینی‌چری هستند از رود دانوب گذشته و در حال نزدیک شدن به شهرهای آباد جنوب مجارستان است.

لویی شاه جوان مجار در دشت موهاچ با چهار هزار نیروی آلمانی، بوهمی و لهستانی منتظر ورود سلطان بودند. نبرد در دشتی در ۹ کیلومتری غرب دانوب رخ داد. سواره‌نظام سنگین اسلحه مجار به فرماندهی لویی نبرد را آغاز کرد. در جریان نبرد، پادشاه مجار از ناحیه سر مجروح شد. سواره‌نظام مجار رو به هزیمت گذاشت و به گفته شاهدان ادامه نبرد تنها قتل‌عام لهستانی‌ها و مجارها و آلمان‌ها توسط ترکان بود. سلطان دستور داد کسی به اسارت گرفته نشود و این به معنای قتل‌عام بود.

۲۴ هزار سوار و پیاده اروپایی در ۳۰ اوت ۱۵۲۶ کشته شدند و این سبب شد که دشت موهاچ به نام نابودگاه موهاچ یا گور ملت مجار معروف شود. یان زاپولیا شهریار ترانسیلوانی و نفراتش که در راه کمک به نیروهای اروپایی بودند روز بعد به دانوب رسیدند اما نبرد را بی‌فایده دیده و عقب نشستند. در ۱۰ سپتامبر ۱۵۲۶ پس از آنکه کلیه مقاومت‌های سازمان یافته علیه عثمانی‌ها از بین رفت سلیمان قانونی وارد «بودا» شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا Battle of Mohács انگلیسی. بازدید در ۱۸ ژوئن ۲۰۱۱
  • روزنامه ابتکار. "نبرد مجارستان." روزنامه ابتکار. n.d. Web. 15 Jan. 2018.