هلند هابسبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هلند هابسبورگ
١۴٨٢ میلادی–۱۷۹۷ میلادی
پرچم
پرچم
نشان ملی
نشان ملی
هابسبورگ ١۵۶٠ میلادی.
وضعیتاتحاد شخصی با امپراتوری مقدس روم
پایتختبروکسل
زبان(های) رایجزبان هلندی، آلمانی سفلای غربی، زبان فریسکی، زبان والون، زبان لوکزامبورگی، زبان فرانسوی
دین(ها)
کلیسای کاتولیک
پروتستانتیسم
حکومتسلطنت
دوره تاریخیدوران مدرن نخستین
• به ارث برده شده دودمان هابسبورگ
١۴٨٢ میلادی
• در قلمروی بورگوندی گنجانده شده است
١۵١٢ میلادی
١۵٢۶ میلادی
١۵۴٩ میلادی
١۵۵۶ میلادی
١۵۶٨-١۶۴٨
• جدایی از جمهوری هلند
۱۷۹۷ میلادی
۱۷۹۴ میلادی
پیشین
پسین
هلند بورگوندی
جمهوری هلند
هلند اسپانیا
هلند هابسبورگ

به دنبال مرگ ماری بورگوندی در ۱۴۸۲، سرزمین‌های زیر فرمان او به پسرش فیلیپ زیبا رسید. از آن جا که پدر فیلیپ، ماکسیمیلیان یکم، امپراتور مقدس روم بود، در نتیجه پادشاهی هابسبورگ‌ها بر هلند آغاز شد.

هلند هابسبورگ تمام ناحیهٔ کشورهای سفلی (هلند، بلژیک و لوکزامبورگ امروزی) را از ۱۴۸۲ تا ۱۵۵۶/۱۵۸۱ میلادی در بر می‌گرفت. این حکومت، بعدها هلند اسپانیا و هلند اتریش نیز نامیده شد. [۱]

این مناطق در سال ١۵۴٩ به هفده استان معروف شدند، این شعبات از سال ١۵۵۶ توسط شاخه اسپانیایی هابسبورگ اداره می‌شدند، از آن زمان به بعد هلند اسپانیا شناخته می‌شد. در سال ١۵٨٢، در دوران شورش هلند، هفت استان متحد از بقیه این سرزمین جدا شده و جمهوری هلند را تشکیل دادند. باقیمانده هلند جنوبی اسپانیا پس از تصرف توسط اتریش بر اساس معاهده راشتات، در سال ١٧١۴ به هلند اتریش تبدیل شد.

هلند هابسبورگ توسط دوک بورگوندی (۱۵۰۶–۱۵۵۵)، پادشاه اسپانیا (۱۵۵۵–۱۷۰۶) و آرشیدوک اتریش (۱۷۱۶–۱۷۹۴) اداره می‌شد. این حاکمان از طرف خود، برای این ناحیه فرمانداری می‌گزیدند.

با همه شورش‌های کوتاه مردم هلند علیه تسلط دودمان هابسبورگ، از ژانویه تا دسامبر ۱۷۹۰ میلادی برای پیوستن به ایالت‌های متحد بلژیک، این سرزمین تحت سیطرهٔ این دودمان برجای ماند. حکومت دوفاکتو هابسبورگ با الحاق جمهوری اول انقلابی فرانسه در سال ۱۷۹۵ به پایان رسید. با این حال، اتریش تا سال ۱۷۹۷ در پیمان کامپو فورمیو از ادعای خود بر استان صرف نظر نکرد.

منابع[ویرایش]

  1. بعد از استقلال جمهوری هلند از هابسبورگ اسپانیا، قسمت جنوبی آن (شامل بلژیک و لوکزامبورگ امروزی) هلند اسپانیا و بعدها هلند اتریش نامیده شد.