هلند هابسبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هلند هابسبورگ
هلند اسپانیا
هلند اتریش
١۴٨٢ میلادی–١۵٨١ میلادی
پرچم هلند اسپانیا هلند اتریش
پرچم
نشان ملی هلند اسپانیا هلند اتریش
نشان ملی
Spanish Netherlands.svg
هابسبورگ ١۵۶٠ میلادی.

|}
وضعیتاتحاد شخصی با امپراتوری مقدس روم
پایتختبروکسل
زبان(های) رایجزبان هلندی، آلمانی سفلای غربی، زبان فریسکی، زبان والون، زبان لوکزامبورگی، زبان فرانسوی
دین(ها)
کلیسای کاتولیک
پروتستانتیسم
حکومتسلطنت
دوره تاریخیدوران مدرن نخستین
• به ارث برده شده دودمان هابسبورگ
١۴٨٢ میلادی
• در قلمروی بورگوندی گنجانده شده است
١۵١٢ میلادی
١۵٢۶ میلادی
١۵۴٩ میلادی
١۵۵۶ میلادی
١۵۶٨-١۶۴٨
• جدایی از جمهوری هلند
١۵٨١ میلادی
١٧٩۵ میلادی
پیشین
پسین
Burgundian Netherlands
جمهوری هلند
هلند اسپانیا
هلند هابسبورگ

به دنبال مرگ ماری بورگوندی در ۱۴۸۲، سرزمین‌های زیر فرمان او به پسرش فیلیپ زیبا رسید. از آن جا که پدر فیلیپ، ماکسیمیلیان اول امپراتوری مقدس روم بود، در نتیجه پادشاهی هابسبورگ‌ها بر هلند آغاز شد.

هلند هابسبورگ تمام ناحیهٔ کشورهای سفلی (هلند، بلژیک و لوکزامبورگ) را از ۱۴۸۲ (میلادی) تا ۱۵۵۶/۱۵۸۱ در بر می‌گرفت. این حکومت، بعدها هلند اسپانیا و هلند اتریش نیز نامیده شد. [۱]

این مناطق در سال ١۵۴٩ به هفده استان معروف شدند، این شعبات از سال ١۵۵۶ توسط شاخه اسپانیایی هابسبورگ اداره می‌شدند، از آن زمان به بعد هلند اسپانیا شناخته می‌شد. در سال ١۵٨٢، در دوران شورش هلند، هفت استان متحد از بقیه این سرزمین جدا شده و جمهوری هلند را تشکیل دادند. باقیمانده هلند جنوبی اسپانیا پس از تصرف توسط اتریش بر اساس معاهده راشتات، در سال ١٧١۴ به هلند اتریش تبدیل شد.

هلند هابسبورگ توسط دوک بورگوندی (۱۵۰۶–۱۵۵۵)، پادشاه اسپانیا (۱۵۵۵–۱۷۰۶) و آرشیدوک اتریش (۱۷۱۶–۱۷۹۴) اداره می‌شد. این حاکمان از طرف خود، برای این ناحیه فرمانداری می‌گزیدند.

با همه شورش‌های کوتاه مردم هلند علیه تسلط دودمان هابسبورگ، از ژانویه تا دسامبر ۱۷۹۰ (میلادی) برای پیوستن به ایالت‌های متحد بلژیک، این سرزمین تحت سیطرهٔ این دودمان برجای ماند. عمر این حکومت سرانجام در ۱۷۹۴ (میلادی)، زمانی که توسط جمهوری اول فرانسه تسخیر شد، به سر آمد.

منابع[ویرایش]

  1. بعد از استقلال جمهوری هلند از هابسبورگ اسپانیا، قسمت جنوبی آن (شامل بلژیک و لوکزامبورگ امروزی) هلند اسپانیا و بعدها هلند اتریش نامیده شد.