اتحادیه ایبری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Iberian Union

Unión Ibérica
União Ibérica
1580–1640
Full ornamented coat of arms of فیلیپ دوم (اسپانیا)، inserting the coat of arms of Portugal over those of Castile and León و تاج آراگون.
پرچم
نشان ملی
نشان ملی
Philip II's realms in 1598.png
Map of the Spanish-Portuguese Empire in 1598.
  Territories administered by the Council of Castile
  Territories administered by the Council of Aragon
  Territories administered by the Council of Portugal
  Territories administered by the Council of Italy
  Territories administered by the Council of the Indies
  Territories appointed to the Council of Flanders
پایتختمادرید (de facto)
زبان(های) رایجزبان اسپانیایی و زبان پرتغالی
دین(ها)
کلیسای کاتولیک
حکومتپادشاهی مطلقه under اتحاد شخصی
فهرست پادشاهان اسپانیا 
• 1580-1598
فیلیپ دوم (اسپانیا)
• 1598–1621
فیلیپ سوم (اسپانیا)
• 1621–1640
فیلیپ چهارم (اسپانیا)
تاریخ 
25 August 1580
1 December 1640
واحد پولSpanish real و Portuguese real
پیشین
پسین
History of Portugal (1415–1578)
Crown of Castile
Crown of Aragon
History of Portugal (1640–1777)
Crown of Castile
Crown of Aragon
آبی نشان‌دهندهٔ قلمرو پرتغال و سرخ نشان‌گر قلمرو اسپانیا در خلال اتحاد دودمانی این دو کشور

اتحادیهٔ ایبری یک اتحاد خاندانی میان پادشاهی پرتغال و پادشاهی اسپانیا میان سال‌های ۱۵۸۰ تا ۱۶۴۰ میلادی بود. این اتحادیه امپراتوری پرتغال و امپراتوری اسپانیا را زیر فرمان پادشاهان دودمان هابسبورگ اسپانیا - فیلیپ دوم، فیلیپ سوم و فیلیپ چهارم - درمی‌آورد. این اتحاد نتیجه بحران جانشینی پرتغال و جنگ متعاقب آن بود. اتحادیه ۶۰ سال پایدار ماند و سرانجام در پی جنگ احیای پرتغال و استقرار دودمان براگانسا به عنوان خاندان پادشاهی تازه، پرتغال فروپاشید.

در پی این اتحادیه همهٔ نهادهای سیاسی و اقتصادی پرتغال اتحاد خود را حفظ کردند و تنها نقطهٔ تلاقی و اشتراک این اتحاد شخص پادشاه بود. اتباع هر امپراتوری هم در دیگری بیگانه شناخته می‌شدند.

برآمدن و برافتادن اتحادیه[ویرایش]

با مرگ سباستیندر ۱۵۷۸ میلادی، عمر دودمان اویش هم به سر آمد. پس از او کاردینال انریکی ۷۰ ساله به جانشینی‌اش رسید. با مرگ انریکی میان مدعیان پادشاهی بحرانی پدیدآمد. سه نفر از جمله آنتونیو، دوشس کترینه و فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا، که همگی نوه‌های مانوئل اول بودند. در این میان آنتونیو خود را پادشاه خواند، گروهی از شورای حکومتی که پیشتر از فیلیپ دوم پشتیبانی کرده بودند، بدو پناه بردند. فیلیپ به پرتغال لشکر کشید و هواخواهان آنتونیو را شکست داد. او خود را پادشاه پرتغال فیلیپ یکم خواند و دودمان فلیپه را بنیاد نهاد. سپس آلبرشت هفتم را نایب‌السلطنه پرتغال نمود و در مادرید هم شورای پرتغال را برای دادن مشاوره بدو در امور مربوط به این کشور به راه انداخت.

پرتغال زیر پادشاهی فیلیپ دوم و پسرش فیلیپ سوم استقلال داخلی خود را حفظ نمود و اقتصاد، پول، دولت و قوانین پرتغال نیز پاس داشته شد.

ولی با پادشاهی فیلیپ چهارم رویهٔ تازه‌ای پی‌گرفته شد. مالیات‌ها بر پرتغالیان افزایش یافت. از ارج بزرگان پرتغالی در کرتس خنرالس (مجلس اسپانیا) کاسته شد و اسپانیایی‌ها بسیاری از مشاغل پرتعال را اشغال کردند. فیلیپ چهارم کوشید تا از قدرت بزرگان پرتغال بکاهد و این کشور را به صورت وفادار به خود درآورد. مجموعه‌ای از اختلافات دیگر نیز رخ داد. سرانجام مردمان پرتغال از ژان چهارم برای رسیدن به پادشاهی پشتیبانی کردند. جنگ احیای پرتغال برای کوتاه کردن دست اسپانیا آغاز شد. در آن زمان نیروهای زبده اسپانیا در مرزهای فرانسه درگیر بودند و بنا بر این نتوانستند کمکی به اسپانیایی‌های مستقر در پرتغال برسانند. ژان چهارم پیروزی‌های قاطعی به دست آورد و به تقویت نیروها و مواضعش پرداخت. او روابط حسنه‌ای را با انگلستان آغازید. سپس کوشید با اسپانیا آشتی کند، ولی این کوشش‌ها تا زمان جانشینش آلفونسوی ششم (پرتغال) میسر نشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Iberian Union," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Iberian_Union&oldid=756114874 (accessed February 1, 2017).