کنراد یکم (آلمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کنراد یکم
KonradSiegel.jpg
مُهر کنراد یکم
سلطنتدوک فرانکونیا (۹۱۸-۹۰۶)
پادشاه آلمان (۹۱۸-۹۱۱)
پیشینلویی بچه
جانشینهاینریش مرغ‌گیر
زادهحدود ۸۹۰ میلادی
درگذشته۲۳ دسامبر ۹۱۸ میلادی
دژ وایلبورگ
دودمانکنرادی
پدرلویی بچه
مادرگلیسموت

کنراد یکم(به آلمانی: Konrad I)(زادهٔ پیرامون ۸۹۰- مرگ ۲۳ دسامبر ۹۱۸) از سال ۹۰۶ میلادی دوک فرانکونیا و از ۹۱۱ تا سال مرگش پادشاه آلمان بود. او تنها پادشاه آلمان از دودمان کنرادی بود.

کنراد نخستین شاه آلمان بود که از سوی سران قبیله‌های ژرمن برای پادشاهی بر فرانک خاوری و جانشینی لوئی بچه پادشاه کارولنژی انتخاب‌شد.

زندگی[ویرایش]

او پسر کنراد مهتر دوک تورینگن و از دودمان کنرادی بود. با مرگ لویی بچه وی از سوی فرمانروایان زاکسن، بایرن و سواب در ۱۰ نوامبر ۹۱۱ میلادی در شهر فورشهایم به جانشینی او برگزیده‌شد. این اقدام در مخالفت با پادشاهی شارل ساده بر فرانک خاوری انجام پذیرفت.

کنراد یک لشکرکشی را بر ضد شارل ساده رهبری نمود که هدفش بازگرداندن لورن به خاک فرانک خاوری بود. این لشکرکشی با ناکامی رودرو گشت. همچنین در زمان او مرزهای فرانک خاوری در معرض تازش‌های مجارها قرار گرفت. از دیگر سو دوک‌های آلمانی نیز سر به شورش برداشتند و کنراد هم در یکی از این جنگ‌ها زخمی‌شد و سرانجام بر اثر همان زخم در دژ وایلبورگ درگذشت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Conrad I of Germany," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Conrad_I_of_Germany&oldid=430670008 (accessed August 10, 2011).