شارل تاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شارل دوم
پادشاه فرانک باختری و امپراتور مقدس روم
Charles le Chauve denier Bourges after 848.jpg
دوران پادشاه فرانک باختری
از ۸۴۰ تا ۸۷۷ (میلادی)
امپراتور مقدس روم
از ۸۷۵ تا ۸۷۷ (میلادی)
لقب(ها) شارل تاس
زادروز ۱۳ ژوئن ۸۲۳ (میلادی)
زادگاه فرانکفورت
مرگ ۵ یا ۶ اکتبر ۸۷۷ (میلادی)
محل مرگ مون‌سنی (به فرانسوی: Mont Cenis)
آرامگاه کلیسای سن-دنی
پیش از لویی کندزبان
پس از لویی پارسا
دورهٔ فترت
پدر لویی پارسا
مادر یودیت

شارل تاس یا شارل کچل یا شارل دوم (به فرانسوی: Charles le Chauve) (زادهٔ ۱۳ ژوئن۸۲۳ در فرانکفورت – درگذشتهٔ ۵ یا ۶ اکتبر۸۷۷ (میلادی)) از ۸۴۰ پادشاه فرانک باختری و از ۸۷۵ تا زمان مرگش امپراتور مقدس روم بود. او جوان‌ترین پسر لویی پارسا از همسر دومش یودیت بود.

زندگی و مرگ[ویرایش]

از آنجا که او از برادرانش کوچک‌تر بود، پدرش چندی پس از اینکه فرمانروایی بخش‌هایی از کشور را به برادرانش داد به پسر جوانترش شارل فرمانروایی بر آلمانیا را سپرد. چندی پس از آن وی را فرمانروای سرزمینی میان موز و پیرنه نمود. سپس چندی هم گذرا وی فرمانروایی بر ایتالیا و آکیتان را ازمود تا سرانجام فرمانروایی سرزمین گل یا فرانسه کنونی را یافت. پدرش لویی در انجمنی از بزرگان کشور در ۸۳۷ پیشنهاد داد تا پسرش شارل به جانشینیش برسد.

لویی پارسا در ۸۴۰ درگذشت و پسرانش بر سر مرده‌ریگ پدر با هم به نبرد پرداختند. شارل با برادرش لویی ژرمن همپیمان شد تا به جنگ با برادر دیگرشان لوتار یکم که اکنون امپراتور شده بود بپردازند. سرانجام در جنگ فونتمه در سال پس از مرگ پدرشان توانستند لوتار را شکست دهند. سرانجام با پذیرفتن پیمان وردون یک سال پس از آن در اوت ۸۴۳ دو سویه میدان دست از جنگ کشیدند. اینان سرزمینهای پدر را میان خود بخش کردند، فرانک غربی به شارل، فرانک شرقی به لویی و فرانک میانی افزون بر فرنام امپراتور به لوتار رسید.

دودمان کارولنژی
پپنی‌ها
آرنولفنژی‌ها
کارولنژی‌ها
پس از پیمان وردون(۸۴۳)

در ۸۷۵ هنگامی که پسر برادرش -لوتار-امپراتور لویی دوم مرد، شارل با پشتیبانی پاپ ژان هشتم به امپراتوری مقدس روم رسید ولی برادرش لویی ژرمن که نامزد جانشینی لویی دوم بود از سر خشم به جنگ با برادر پرداخت. در ۸۷۶ لویی هم درگذشت و شارل به این اندیشه افتاد که به مرزهای برادرش دست یازد، ولی در آندرناخ شکست خورد. در این هنگام پاپ از سوی شرقیون تهدید می‌شد، از شارل یاری خواست. شال از آلپ گذشت تا خود را به ایتالیا برساند ولی گرفتار ناخرسندی در میان سپاهیانش شد، در این هنگام کارلمان باواریایی پسر لویی ژرمن هم به شمال ایتالیا تاخت. شارل که بیمار و پریشان شده بود به سوی سرزمین گل راه بازگشت گرفت، ولی در گذر از مون‌سنی درگذشت.

پادشاهی فرانسه-
دودمان کارولنژی
( شاخه فرانک غربی(فرانسه))
Autograph of Charlemagne.png

شارل کچل
فرزندان
   یودیت مارتل
   لویی کندزبان
   شارل بچه
   کارلمان
لویی دوم
فرزندان
   لویی سوم
   کارلمان
   شارل ساده
لویی سوم
کارلمان
شارل سوم
فرزندان
   لویی چهارم
لویی چهارم
فرزندان
   لوتار
   شارل دوک لوران پایین
لوتار
فرزندان
   لویی پنجم
   آرنولف
لویی پنجم

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • This article incorporates text from the Encyclopædia Britannica Eleventh Edition, a publication now in the public domain.