تفتیش عقاید اسپانیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دادگاه پُست مقدس تفتیش عقاید در اسپانیا
Tribunal del Santo Oficio de la Inquisición
تفتیش عقاید اسپانیایی
Escudo inquisicion.gif
مهر دادگاه.
نوع
نوعدادگاه
تاریخچه
تأسیس27 سپتامبر ۱۴۸۰
انحلال15 ژوئیه ۱۸۳۴
کرسی‌هاشامل یک مفتش عقاید اعظم که مجمعی شامل دو بخش تفتیش عقاید عمومی و عالی را شامل می‌شود، رهبری می‌کرد. این مجمع شش نفر بودند و تا ۲۱ نفر در امپراتوری ممکن بود برسند.
تجمع‌گاه
امپراتوری اسپانیا
پی‌نوشت
جستارهای وابسته:
تفتیش عقاید قرون وسطی
تفتیش عقاید پرتغالی

دادگاه پُست مقدس تفتیش عقاید در اسپانیا (اسپانیایی: Tribunal del Santo Oficio de la Inquisición)، که به سادگی تفتیش عقاید اسپانیایی (Inquisición española)خوانده می‌شد. یک دادگاه بود که در سال ۱۴۸۰ توسط فرمانروای کاتولیک، فردیناند دوم آراگون و ایزابلای یکم کاستیا تأسیس شد. هدف آن مراقبت از کلیسای کاتولیک و جایگزینی بر تفتیش عقاید قرون وسطی بود — که تحت کنترل پاپ‌ها انجام می‌شد. این تفتیش عقاید به همراه تفتیش عقاید پرتغالی و تفتیش عقاید رومی مهم‌ترین سیستم‌های تفتیش عقاید در دوران قرون وسطی بودند.

بین سال‌های ۱۴۹۲ تا ۱۵۰۱ به یهودیان و مسلمانان دستور داده شد که یا مسیحیت را برگزینند یا اسپانیا را ترک کنند برای کسانی که مسیحیت را بر می‌گزیدند نوعی ترس وجود داشت که مبادا این افراد (که به نام conversos خوانده می‌شدند) ستون پنجم باشد و به هر فردی که مشکوک می‌شدند که مبادا آیین قبلی خود را پی می‌گیرد به دادگاه برده و شکنجه یا اعدام می‌کردند.[۱] دادگاه‌ها معمولاً در کلیسای جامع انجام می‌شد اما اعدام‌ها در میادین شهر صورت می‌گرفت.[۲] همچنین زنانی که تصور می‌کردند جادوگرند نیز اعدام می‌شدند[۳]

تفتیش عقاید اسپانیایی همچنین وظیفه سوزاندن کتب یهودیان را داشت. همچنین این دستگاه از سال ۱۵۰۰ میلادی دستور سوزاندن مرتدان در مکزیک و آمریکای جنوبی را نیز صادر می‌کرد، کاری که تفتیش عقاید پرتغالی در گوآ انجام می‌داد.[۴]

دادگاه شامل مجمعی بود که مفتش اعظم آن را اداره می‌کرد. نخستین مفتش اعظم تفتیش عقاید اسپانیایی توماس دو تورکمادا بود که در دوران وی آزار زیادی بر یهودیان صورت داد[۵]

مقامات[ویرایش]

فرناندو نینو دِ گوئوارا، کاردینال اسپانیایی، اسقف اعظم سِویل و بالاترین مقام دادگاه تفتیش عقاید در اسپانیا بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Kirsch, Jonathan (2008). The Grand Inquisitor’s Manual (به English). HarperCollins Publishers. ISBN 978-0-06-170174-0. |access-date= requires |url= (help)
  • بکرش، دبورا (۱۳۸۳). «تفتیش عقاید اسپانیایی». تفتیش عقاید. انتشارات ققنوس. شابک ۹۷۸-۳۱۱-۵۰۵-۴ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک). پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
  • Wikipedia contributors، "Spanish Inquisition،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Spanish_Inquisition&oldid=529174247 (accessed December 30, 2012).