فریدریش سوم (امپراتور آلمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فریدریش سوم
Friedrich 3º.jpg
پادشاه پروس; امپراتور آلمان
دورانمارس تا ژوئن ۱۸۸۸ (۳ ماه)
پس ازویلهلم یکم
پیش ازویلهلم دوم
ملکهویکتوریا
فرزند(ها)ویلهلم دوم
نام کامل
فریدریش ویلهلم نیکلاوس کارل
دودمانهوهن‌تسولرن
پدرویلهلم یکم
زادروز۱۸ اکتبر ۱۸۱۳
پوتسدام، پادشاهی پروس
مرگ۱۵ ژوئن ۱۸۸۸ (۷۴ سال)
پوتسدام، امپراتوری آلمان
پیشهامپراتور آلمان و پادشاه پروس

فریدریش سوم (به آلمانی: Friedrich III) (زادهٔ ۱۸ اکتبر ۱۸۱۳ – مرگ ۱۵ ژوئن ۱۸۸۸) در ۱۸۸۸ میلادی برای ۹۹ روز امپراتور آلمان و پادشاه پروس بود.

زندگینامه[ویرایش]

او تنها پسر ویلهلم یکم بود. نام کامل او پیش از پادشاهی فریدریش ویلهلم نیکلاوس کارل (به آلمانی: Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl) بود.

پیش از پادشاهی او در زمینهٔ نظامی فعالیت داشت و در جوانی در جنگ‌های آلمان-دانمارک و فرانسه و پروس رهبری داشت. با همهٔ کار آزمودگی‌اش در جنگ گفته‌شده که از خونریزی بیزار و انسان دل‌رحمی بوده‌است.

هنگامیکه در ۱۸۷۱ آلمان متحد شد، پدرش ویلهلم که پادشاه پروس بود، به امپراتوری این سرزمین همبسته رسید. هنگامیکه در ۹ مارس ۱۸۸۸ ویلهلم در نود سالگی درگذشت، از ولایت عهدی فریدریش ۲۷ سال می‌گذشت. ولی او از سرطان حنجره رنج می‌برد و سرانجام هم پس از کوشش‌های ناکام پزشکان در ۱۵ ژوئن همان سال پس از ۹۹ روز پادشاهی درگذشت.

همسر فریدریش سوم، ویکتوریا، بزرگترین دختر ملکه ویکتوریا فرمانروای بریتانیا بود. وی در زمانی که ولیعهد بود با سیاست‌های محافظه‌کارانهٔ اتو فون بیسمارک سر سازش نداشت. او همچنین گرایش‌های لیبرال داشت. او و همسرش ستایندهٔ شاهزاده آلبرت همسر ملکه ویکتوریا و پدر زن فریدریش بودند. به دید او باید مطابق مدل انگلیسی صدر اعظم در برابر پارلمان مسئول می‌بود، نه چون آنِ بیسمارک مسئول در برابر امپراتور. او و همسرش در اندیشهٔ برپایی یک حزب مترقی در آلمان بودند.

در سال ۱۸۷۵

با مرگ او پسرش ویلهلم دوم به جانشینی او رسید.

منابع[ویرایش]