خوان پونسه د لئون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مارکی
خوان پونسه د لئون
Juan Ponce de León.jpg
1st & 5th Governor of Puerto Rico
مشغول به کار
1509–1512
پس از Office established
پیش از Juan Cerón
مشغول به کار
1515–1519
پس از Cristóbal de Mendoza
پیش از Sánchez Velázquez
اطلاعات شخص
زاده 1474
سانترباس د کامپس، Castile
درگذشت July 1521 (aged c. 47)
هاوانا، فرمانداری کل کوبا
ملیت Castilian, later Spanish
همسر(ان) خوان پونسه د لئون
خویشاوندان Juana Ponce de León (daughter)
Juan Ponce de León II (grandson)
Juan Ponce de León y Loayza (great-grandson)
تخصص جهانگردی
مذهب کلیسای کاتولیک
امضا
خوان پونسه د لئون

خوان پونسه د لئون ای فیگروا(به اسپانیایی: Juan Ponce de León y Figueroa)(زادهٔ ۱۴۷۴- مرگ ژوئیه ۱۵۲۱) کاوش‌گر اسپانیایی بود. او همچنین نخستین فرماندار پورتو ریکو بود. نخستین هیئت اکتشافی به فلوریدا به رهبری او گسیل شد. این هیئت در جستجوی سرچشمه جوانی به فلوریدا گسیل شد.

کارنامه[ویرایش]

د پونته در دومین سفر کریستوف کلمب به ینگه دنیا داوطلبانه بدو پیوست. در ۱۴۹۳ این گروه به هیسپانیولا رسیدند. در ۱۵۰۴ او مامور سرکوب سرخ‌پوستان تائینو شد. پس از آن او ماموریت یافت تا به رونق و ساخت و ساز در مستعمره‌های اسپانیایی بپردازد.

هنگامی که او از تائینوها دربارهٔ پورتوریکو و رودخانه‌های زرخیز آن شنید پروانهٔ کاوش آن سرزمین را در ۱۵۰۸ گرفت. مردان او اقامت‌گاهی در جزیره ساختند و به جستجوی زر پرداختند. به زودی او فرماندار آن جزیره شد. او بومیان جزیره راب رای بهره گرفتن از نیروی کارشان میان مردانش تقسیم کرد. سرخ‌پوستان را به جستجوی طلا و تولید خوراک وامی‌داشتند. سرخ‌پوستان جز آن که به بردگی کشانده شده بودند با دردسر تازه‌ای که همانا بیماری‌های اروپاییان بود رودررو گشتند؛ بیماری‌هایی چون آبله و سرخک که سیستم دفاعی بدن ایشان توان رزم با این مهمانان را نداشت و مرگ و میرشان را در پی داشت. شورش این بومیان هم به جایی نمی‌رسید چرا که اسلحه‌های اولیهٔ ایشان در برابر کمان زنبورکی و شمخال نیروهای خوان پونسه بسیار ناتوان بود.

در ۱۵۱۳ د پونسه به دستور پادشاه و برای کاوش سرزمین‌های تازه رهسپار فلوریدا گشت و آن سرزمین را به مناسبت همزمانی‌اش با آیین جشنواره‌ٔ گل‌ها پاسکوا فلوریدا(که همان معنا را می‌دهد) خواند. روایاتی افسانه‌وار هدف خوان د ژونسه را از کاوش فلوریدا دستیابی به چشمهٔ جوانی ذکر می‌کند. هرچند که تاریخنگاران آماج او را بیشتر یافتن طلا و گشترش امپراتوری اسپانیا دانسته‌اند.

د پونسه در واپسین سفرش در ۱۵۲۱ در کرانه‌های جنوب باختری فلوریدا با همراهانش از کشتی پیاده شد. به زودی سرخ‌پوستان بر آنها تاختند و تیری که با شیرهٔ درختی بومی زهرآگین شده‌بود بر شانهٔ د پونسه نشست و او را زخمی نمود. گروه به همراه د پونسه به کوبا راندند ولی خوان د پونسه بر اثر آن زخم به زودی جان‌سپرد و پیرکش را در پورتو ریکو به خاک سپردند.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Juan Ponce de León," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Juan_Ponce_de_León&oldid=326299785 (accessed November 18, 2009).