تولوئن دی‌ایزوسیانات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Toluene-2,4-diisocyanate
Toluene diisocyanate
Toluene diisocyanate
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 584-84-9 YesY
کم‌اسپایدر 13835351 YesY
ChEBI CHEBI:53556 YesY
ChEMBL CHEMBL1086446 YesY
شمارهٔ آرتی‌ئی‌سی‌اس CZ6300000
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C9H6N2O2
جرم مولی 174.2 g/mol
شکل ظاهری Colorless to pale yellow liquid
چگالی 1.214 g/cm3 liquid
دمای ذوب 21.8 °C (295.0 K)
دمای جوش
‎251 °C (524 K)
انحلال‌پذیری در آب Reacts
خطرات
طبقه‌بندی ئی‌یو Very toxic (T+)
کارسینوژن
کدهای ایمنی R۲۶, R36/37/38, R40,
R42/43, R52/53
شماره‌های نگهداری (S1/2), S۲۳, S36/37, S45, S61
لوزی آتش
Flammability code 1: Must be pre-heated before ignition can occur. Flash point over 93 °C (200 °F). E.g., canola oilHealth code 3: Short exposure could cause serious temporary or residual injury. E.g., chlorine gasReactivity code 1: Normally stable, but can become unstable at elevated temperatures and pressures. E.g., calciumSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
1
3
1
نقطه اشتعال 127 °C
ترکیبات مرتبط
مرتبط با isocyanate متیلن دی‌فنیل دی‌ایزوسیانات
Naphthalene diisocyanate
ترکیبات مرتبط پلی‌یورتان
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

درباره تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) :
[ویرایش]

تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) یکی از اعضای خانوادهٔ ایزوسیانات‌ها است که مرتبط با شاخه شیمی پلی یورتان‌ها است. در فرایند تی دی آی، تولوئن دی آمین(TDA) با واکنش مجاورتی دی نیتروتولوئن ساخته می‌شود . TDA نیز به نوبه خود با کربنیل دی کلراید واکنش می‌دهد تا تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) تولید شود . تولوئن دی ایزوسیانات تولید شده در واحدهای پتروشیمی معمولاً ترکیب۸۰ به۲۰ ایزومرهای تی دی آی ۴،۲ و ۶،۲ با حداقل عیار ٪ ۹۹/۵ است .

کاربردهای تولوئن دی ایزوسیانات (TDI)
[ویرایش]

تولوئن دی ایزوسیانات کاربردهای بسیار وسیعی دارد. این کاربردها از صنایع مبلمان،، وسایل خواب و زیر فرشی گرفته تا وسایل حمل و نقل و صنایع بسته بندی گسترده‌است. همچنین این ماده در تولید روکشها و پوششها، درزگیر، چسبها و الاستومرها کاربرد دارد.

شرایط بارگیری و حمل:
[ویرایش]

جهت بارگیری و حمل و نقل نمونه‌های این محصول باید دقت و احتیاط کافی لحاظ شود. در دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد ذخیره‌سازی شود. حین نمونه‌گیری باید از استنشاق این ماده و تماس پوستی اجتناب به عمل آید و از وسایل مناسب ایمنی استفاده شود. حمل کانتینرها با احتیاط صورت پذیرد، زیرا پس ماندها قابل احتراق هستند. هنگام پاکسازی یا تعمیر وسایل آلوده شده با این محصول می‌بایست از کلیه لباس‌ها و وسایل ایمنی از قبیل ماسک، لباس مناسب، دستکش و چکمه استفاده شود تا از هرگونه تماس مستقیم جلوگیری شود. بشکه‌های خالی و غیر قابل برگشت ایزوسیانات با استفاده از آب گندزدایی شود. درب بشکه باز گذاشته و تا حداقل ۴۸ ساعت به همین صورت باقی بماند. پس از ۴۸ ساعت با حلال کربنات سدیم (۵ تا ۱۰٪) شسته شود.

در کانتینرهای دربستهٔ مطمئن و دارای منفذهای دور از تماس مستقیم کارکنان، حمل گردد. در محلی ایمن از آب یا نَم و نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. در کانتینرهای گالوانیزه یا سایر فلزات قابل خوردگی ذخیره‌سازی نشود. حمل و ذخیره‌سازی در کانتینترهای فولادی در ارجحیت است. به علت احتمال جذب آب از طریق پلاستیک، ذخیره‌سازی در کانتینرهای پلی اتیلن خطرناک است.

جزییات بسته‌بندی:
[ویرایش]

برای بسته‌بندی محصول تی دی آی از بشکه‌های ۲۲۰ لیتری (حدود ۲۵۰ کیلوگرم) فولادی استفاده می‌شود و ۴ بشکه روی یک پالت چوبی قرار می‌گیرند.

منابع'[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی.«Toluene diisocyanate».

روابط عمومی.سایت پتروشیمی کارون.«محصولات».(۱ بهمن ۱۳۸۷). بازبینی ۱ خرداد ۱۳۸۸.