معلولیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از معلول)

فرد کم‌توان[۱] یا فرد معلول به کسی گفته می‌شود که بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآمدی عمومی وی ایجاد گردد، به‌طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود.[۲] این گروه، شامل حسی نظیر ناشنوا و نابینا، و همچنین معلول جسمی و معلول ذهنی هستند.

مشارکت اجتماعی[ویرایش]

افراد معلول باید در تصمیم‌گیری‌ها، به ویژه در خصوص سازمان‌هایی که اعضای آن از معلولان تشکیل شده، یا معلولان در آن عضویت دارند و برای معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند، مشارکت جدی و تأثیرگذار داشته باشند. کمک به تشکیل گروه‌های خودیار به منظور حمایت و توسعه جامعه خاص معلولان، از مهم‌ترین اقدامات برای مشارکت این گروه می‌باشد. تشکیل جوامع خاص معلولان نیز می‌تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد. از سوی دیگر، وجود چنین تشکیلاتی، موجب می‌شود تا افراد ضمن برخورداری از رابطه اجتماعی، استقلال اقتصادی، احترام اجتماعی، دسترسی به خدمات تخصصی، و نیز زندگی زناشویی و تشکیل خانواده، بتوانند دیدگاه‌ها و ایده‌هایشان را مطرح، و در مورد مسایل مربوط به زندگی خود، تصمیم‌گیری کنند.

آموزش و فرهنگ و ارتباطات[ویرایش]

معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی تضمین شود. از شمار این اقدامات، می‌توان تهیه وسایل کمک ارتباطی برای ناشنوایان، منابع و مطالب علمی به خط بریل یا نوارهای صوتی برای اشخاصی که دچار اختلالات بینایی در سطح‌های مختلف هستند، و خواندنی‌هایی که از لحاظ کمی و کیفی با توان و استعداد افراد کم‌توان ذهنی مناسب باشد را نام برد.

قوانین[ویرایش]

در سال ۱۳۸۳ هجری شمسی در مجلس ششم شورای اسلامی، قوانینی تحت عنوان قوانین جامع حمایت از معلولان در ۱۶ ماده قانونی به تصویب رسید که این قانون، هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین قوانین حمایتی معلولان در ایران می‌باشد که البته بسیاری از مواد این قانون به دلیل عدم تخصیص بودجه مناسب، به‌طور کامل اجرا نمی‌شود. با وجود عدم کامل این قانون در سال ۱۳۸۷ به کوشش اعضای فعال سازمان‌های مردم‌نهاد مجلس شورای اسلامی رسماً کنوانسیون حمایت از افراد کم‌توان را به تصویب رساند تا جمهوری اسلامی ایران به این کنوانسیون بین‌المللی بپیوندد. در دولت حسن روحانی نیز لایحه حمایت از حقوق معلولان مطرح شد که این لایحه در اسفند 96 تحت عنوان قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب مجلس رسید. در اردیبهشت 97 نیز این قانون از سوی رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد، اما این قانون نیز تاکنون (آبان 98) به دلیل تخصیص نیافتن بودجه لازم به مرحله اجرا نرسیده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. فرهنگستان زبان و ادب فارسی در معادل‌های مصوب خود از کم‌توانی به جای disability در انگلیسی استفاده کرده‌است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان ـ دفتر هشتم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۴۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱.
  2. ماده ۱ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بازبینی‌شده در ۱۷ تیر ۱۳۹۵.