جک اسپارو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جک اسپارو (به انگلیسی: Jack Sparrow) به معنی گنجشک کوچک که به دوره فرستادن کاپیتان سالازار و افرادش به مثلث شیطان و کاپیتان شدن خود جک برمی گردد.از شخصیت‌های خیالی دزدان دریایی کارائیب است که در مجموعه فیلم های دزدان دریایی کارائیب نقش اصلی داستان است که روایت این است که دزد دریایی قهاری به دنبال ثروت است . اسپارو در انگلیسی به معنی گنجشک می‌باشد. یکی از لقب های معروف وی جک اسپرسو (espresso Jack) میبوده

جک اسپارو
شخصیت دزدان دریایی کارائیب
Jack Sparrow In Pirates of the Caribbean- At World's End.JPG
جانی دپ در نقش کاپیتان جک اسپارو در دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان
نخستین حضوردزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه (۲۰۰۳)
آخرین حضوردزدان دریایی کارائیب: مردگان قصه نمی‌گویند
خلق‌شده توسطتد الیوت
Terry Rossio
مجسم‌شده توسطجانی دپ
(بزرگسال)
Anthony De La Torre
(جوان)
با صدایJared Butler
جیمز آرنولد تیلور
اطلاعاتِ درون‌داستانی
نام مستعارالیزابت سوان، هکتور باربوسا (در فیلم دوم و سوم)، ویل ترنر
جنسیتمذکر
حرفهدزد دریایی ناخدا
فهرست شخصیت‌های دزدان دریایی کارائیب
سابقا:
East India Trading Company
وابستگیآهنگ، بادام زمینی، مشروب
خانوادهفهرست شخصیت‌های دزدان دریایی کارائیب (پدر)
Jack Teague
(دایی)
دیگری مهمکشتی دزدی، فرار کردن
خاستگاهتورتوگا
ملیتآمریکایی
دزدان دریایی کارائیبدزدان دریایی کارائیب
Books
Video games
Ride
کینگدم هارتس ۲
کینگدم هارتس ۳ Legend of the Brethren Court books

ساخته شدن شخصیت جک اسپارو[ویرایش]

در هنگام ساخت پروژه‌هایی مانند مرد عنکبوتی، گور وربنیکسی و شرکت والت دیزنی به فکر فرورفتند. آن‌ها به فکر ساختن فیلمی جهانی بودند که مانند «اسپایدرمن» فقط جنبه آمریکایی نداشته باشند. آن‌ها به‌دنبال نمادی بودند تا همه کشورهای جهان دارای آن باشند. نمادی جهانی که برای کمدی شدن فیلم بامزه باشد شاید یک دزد دریایی. جک اسپارو شناسه فیلم دزدان دریایی کاراییب می‌باشد و با بازی جانی دپ به یک شخصیت جهانی مبدل شد.

جانی دپ و جک اسپارو[ویرایش]

وربنیکسی بازی جانی دپ در فیلم‌های متعددی را دیده بود و در حیرت بود که او در هر نقشی می‌تواند بازی کند. برای نقش اسپارو افراد زیادی مدنظر بودند ولی سرانجام قرعه به نام دپ افتاد. با این کار وربنیکسی جانی دپ واقعی را شناخت. بازی او باعث شد تا به عنوان یک کمدین با استعداد نیز شناخته شود. او در حال جایزه گرفتن در فیلم اول اعلام کرد که تا دزدان دریایی کاراییب ۱۰ نیز در نقش جک بازی می‌کند. شبکهٔ بی‌بی‌سی او را معروفترین دزد دریایی جهان نامید. همچنین در قسمت چهارم فیلم که کارگردان عوض شد دپ با کارگردان جدید سازش نکرد و نمی‌خواست بازی کند ولی سرانجام قبول به همکاری کرد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

جک اسپارو (یا جک گنجیشکه) سمبل فیلم دزدان دریایی کارائیب است. او یک دزد دریایی بازیگوش و بامزه و زبان نفهم و دغل و بسیار زیرک و باهوش و خوش شانس است و محبوبترین شخصیت فیلم اوست. او به‌طور خاصی راه می‌رود و حرف می‌زند و حرکات بامزه‌ای انجام می‌دهد. در واقع کاری‌های او در عین احمقانه بنظر رسیدن دارای مفهوم و معنی بالایی است و می‌توان گفت همیشه یک نقشه دارد. او دو تا رو دارد در حالی که خوش‌قلب است بسیار پر روست. او دارای یک قطب‌نمای عجیب است که شمال را نشان نمی‌دهد ولی چیزی را که واقعاً آدم می‌خواهد را به او نشان می‌دهد. جک در پایان فیلم سوم نقشه کاپیتان سئوفنگ را می‌دزدد. او صاحب مروارید سیاه است که بارها او را از دست می‌دهد. او عضو مجمع برادران است و یکی از مخالفین آزاد کردن کالیپسو. او در فیلم ۳ به کلی عوض شده و بسیار شجاع می‌شود. او نقطه مقابل کاپیتان هکتور باربوسا ست.

فیلم اول[ویرایش]

در فیلم اول، جک کشتی خود مروارید سیاه را از دست داده و به‌دنبال پس گرفتن آن است. او ویل ترنر و الیزابت سوآن را همدست خود می‌کند و در آخر فیلم کشتی را پس می‌گیرد. او با حیله‌ای که به کاپیتان هکتور باربوسا می‌زند موفق به انجام این کار می‌شود و او را که کشتی اش را تصرف کرده بود و او را در یک جزیره غیرقابل سکونت ول کرده بود تا با شش لولش که تنها یک گلوله داشت (شش لول واقعی بود و مربود به سال ۱۹۷۳ بوده که از یک موزه به عنوان امانت گرفته شده بود) خود را از گرسنگی بکشد. او محکوم به اعدام است ولی در آخر با کمک ویل ترنر فرار می‌کند.

فیلم دوم[ویرایش]

در فیلم ۲ جک به فکر بدهی خود به دیوی جونز است. او که سال‌ها با اجازه جونز کاپیتان مروارید سیاه شده، برای ندادن بدهی خود به فکر کنترل جونز می‌افتد. او به‌دنبال صندوق قلب دیوی جونز الیزابت و ویل ترنر را با خود همدم می‌کند. در آخر ویل برای نجات پدرش با جک می‌جنگد و اتحاد آن‌ها جدا می‌شود. در پایان فیلم الیزابت جک را به مروارید سیاه می‌بندد تا با آن غرق شود ولی در فیلم سوم جک نجات می‌یابد.

فیلم سوم[ویرایش]

پوستر جک در فیلم سوم

در فیلم سوم جک که به کمک الیزابت و ویل ترنر دوباره برگشته مروارید سیاه را پس می‌گیرد. او به اجبار باربوسا وارد محفل برادران می‌شود و در یک معاوضه با ویل عوض می‌شود و به زندان جونز می‌افتد. او با این حال فرار می‌کند و موفق به شرکت در پایان استثنایی فیلم می‌شود و جونز را می‌کشد. او این کار را با دست ویل می‌کند و باعث می‌شود ویل ترنر کاپیتان کشتی هلندی سرگردان شود. در پایان فیلم باربوسا جک را در لنگرگاهی جا می گذارد و جک بار دیگر مروارید را از دست می‌دهد. با این حال او از قبل نقشه باربوسا دزدیده‌است!

فیلم چهارم[ویرایش]

در این فیلم مانند قسمت دوم آن موضوع فیلم عوض می‌شود. الیزابت سوان و ویل ترنر از فیلم حذف می‌شوند و به جای آنان آنجلیکا نامزد قدیمی جک اسپارو به فیلم اضافه می‌شود. جک در گذشته به او علاقه داشته اما او را فریب داده و او را ترک کرده‌است. در لندن انجلیکا با جعل نام جک اسپارو، کشتی دزدان دریایی را به راه می‌اندازد و جک نیز برای پس گرفتن هویت خود با او درگیر شده و متوجه می‌شود که او کیست. اما او جک را فریب داده و به کشتی ریش سیاه، که پدر آنجلیکا است و جک از این موضوع بی‌خبر است، می‌برد و ریش سیاه جک را مجبور می‌کند که آنان را به محل چشمه حیات ببرد و در طرف دیگر ماجرا باربوسا از طرف پادشاه انگلستان مأمور رفتن به چشمه حیات شده‌است و اسپانیایی‌ها نیز در پی چشمه حیات اند و داستان فیلم در درگیری‌های مابین آنان رقم می‌خورد و در پایان فیلم جک ریش سیاه را با فریب کشته و آنجلیکا را از مرگ نجات می‌دهد و او را مجدداً فریب می‌دهد و با گیبز شیشه‌ای را که مروارید سیاه در آن بود از کشتی «انتقام ملکه آن»((Queen Anne's Revenge) که در واقع همان کشتی ریش سیاه است) پس می‌گیرد. غافل از اینکه عروسکی که با آن می‌توان کنترل جک را در دست گرفت پیش آنجلیکا است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی