جک اسپارو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شخصیت دزدان دریایی کارائیب
کاپیتان جک اسپارو
200
ملیت آمریکایی
محل تولد تورتوگا
دارایی نامعلوم
کاپیتان کشتی مروارید سیاه
نسبت فامیلی تیک اسپارو
اولین حضور دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه
آخرین حضور دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته
مهارت‌ها نامعلوم
بازیگر جانی دپ
وابستگی به مجمع برادران ولتز
دشمن دیوی جونز، ریش سیاه
علاقه شدید نوشیدنی‌های الکلی


جک اسپارو (به انگلیسی: Jack Sparrow) از شخصیت‌های خیالی دزدان دریایی کارائیب است. اسپارو در انگلیسی به معنی گنجشک می‌باشد.

جک اسپارو[ویرایش]

در هنگام ساخت پروژه‌هایی مانند مرد عنکبوتی، گور وربنیکسی و شرکت والت دیزنی به فکر فرو رفتند. آن‌ها به فکر ساختن فیلمی جهانی بودند که مانند «اسپایدرمن» فقط جنبه آمریکایی نداشته باشند. آن‌ها به‌دنبال نمادی بودند تا همه کشورهای جهان دارای آن باشند. نمادی جهانی که برای کمدی شدن فیلم بامزه باشد شاید یک دزد دریایی. جک اسپارو شناسه فیلم دزدان دریایی کاراییب می‌باشد و با بازی فوق‌العاده جانی دپ به یک شخصیت جهانی مبدل شد.

جانی دپ و جک اسپارو[ویرایش]

وربنیکسی بازی جانی دپ در فیلم‌های متعددی دیده بود و در حیرت بود که او در هر نقشی می‌تواند بازی کند. برای نقش اسپارو افراد زیادی مدنظر بودند ولی سرانجام قرعه به نام دپ افتاد. با این کار وربنیکسی جانی دپ واقعی را شناخت. مسلماً هیچ‌کس مانند دپ نمی‌توانست جک اسپارو را جان دهد. بازی فوق‌العاده او باعث شد تا بعنوان یک کمدین با استعداد نیز شناخته شود. او در حال جایزه گرفتن در فیلم اول اعلام کرد که تا دزدان دریایی کاراییب ۱۰ نیز در نقش جک بازی می‌کند. شبکهٔ بی‌بی‌سی او را معروفترین دزد دریایی جهان نامید. همچنین در قسمت چهارم فیلم که گارگردان عوض شد دپ با کارگردان جدید سازش نکرد و نمی‌خواست بازی کند ولی سرانجام قبول به همکاری کرد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

جک اسپارو (یا جک گنجشک) سمبل فیلم دزدان دریای کارائیب است. او یک دزد دریایی بازیگوش و زبان نفهم و بسیار زیرک است با این حال محبوبترین شخصیت فیلم اوست. جک بسیار ترسوست و در لحظه‌های خطر به سرعت فرار می‌کند.
او دورو می‌نماید در حالی که خوش‌قلب و بسیار پر روست. او دارای یک قطب نمای عجیب است که شمال را نشان نمی‌دهد ولی چیزی را که واقعاً آدم می‌خواهد را به او نشان می‌دهد. جک در پایان فیلم سوم نقشه کاپیتان سئوفنگ را می‌دزدد. او صاحب مروارید سیاه است که بارها او را از دست می‌دهد. او عضو مجمع برادران است و یکی از مخالفین آزاد کردن کالیپسو. او در فیلم ۳ بکلی عوض شده و بسیار شجاع می‌شود. او نقطه مقابل کاپیتان هکتور باربوسا ست.

جک در فیلم اول[ویرایش]

در فیلم اول، جک کشتی خود مروارید سیاه را از دست داده و به‌دنبال پس گرفتن آن است. او ویل ترنر و الیزابت سوآن را همدست خود می‌کند و در آخر فیلم کشتی را پس می‌گیرد. او با حیله‌ای که به کاپیتان هکتور باربوسا می‌زند موفق به انجام این کار می‌شود. او محکوم به اعدام است ولی در آخر با کمک ویل ترنر فرار می‌کند.

جک در فیلم دوم[ویرایش]

در فیلم ۲ جک به فکر بدهی خود به دیوی جونز است. او که سالها با اجازه جونز کاپیتان مرواریدسیاه شده، برای ندادن بدهی خود به فکر کنترل جونز می‌افتد. او به‌دنبال صندوق قلب دیوی جونز الیزابت و ویل ترنر را با خود همدم می‌کند. در آخر ویل برای نجات پدرش با جک می‌جنگد و اتحاد آنها جدا می‌شود. در پایان فیلم الیزابت جک را به مروارید سیاه می‌بندد تا با آن غرق شود ولی در فیلم سوم جک نجات می‌یابد.

فیلم سوم[ویرایش]

پوستر جک در فیلم سوم

در فیلم سوم جک که به کمک الیزابت و ویل ترنر دوباره برگشته مروارید سیاه را پس می‌گیرد. او به اجبار باربوسا وارد محفل برادران می‌شود و در یک معاوضه با ویل عوض می‌شود و به زندان جونز می‌افتد. او با این حال فرار می‌کند و موفق به شرکت در پایان استثنایی فیلم می‌شود و جونز را می‌کشد. او این کار را با دست ویل می‌کند و باعث کاپیتان شدن وی می‌شود. در پایان فیلم باربوسا جک را جا می‌گذارد و جک بار دیگر مروارید را از دست می‌دهد. با این حال او از قبل نقشه باربوسا دزدیده است!

فیلم چهارم[ویرایش]

در این فیلم مانند قسمت دوم آن موضوع فیلم عوض می‌شود. الیزابت سوان و ویل ترنر از فیلم حذف می‌شوند و به جای آنان آنجلیکا نامزد قدیمی جک اسپارو به فیلم اضافه می‌شود. جک در گذشته به او علاقه داشته اما او را فریب داده و او را ترک کرده است. در لندن انجلیکا با جعل نام جک اسپارو کشتی دزدان دریایی را به راه می‌اندازد و جک نیز برای پس گرفتن هویت خود با او درگیر شده و متوجه می‌شود که او کیست. اما او جک را فریب داده و به کشتی ریش سیاه می‌برد و ریش سیاه جک را مجبور می‌کند که آنان را به محل چشمه حیات ببرد و در طرف دیگر ماجرا باربوسا از طرف پادشاه انگلستان مأمور رفتن به چشمه حیات شده است و اسپانیایی‌ها نیز در پی چشمه حیات اند و داستان فیلم در درگیری‌های مابین آنان رقم می‌خورد و در پایان فیلم جک ریش سیاه را کشته و دوباره آنجلیکا را فریب می‌دهد و با گیبز شیشه‌ای را که مروارید سیاه در آن بود از کشتی کویین ار پس می‌گیرد.

شعر محبوب[ویرایش]

شعر محبوب وی "Yoo Hoo" نام دارد که ترجمهٔ بندی از آن به فارسی چنین است:

ما ذلیلیم، پست‌فطرتیم، شروریم و دغل‌بازیم! بنوشید دوستان من! یو هو! ما شیطانیم. ما نخاله‌ایم. تخم مرغ‌های واقعاً گندیده! سر بکشید دوستان من! یو هو!

جملهٔ محبوب هنگام فرار[ویرایش]

افسوس دوستان از این پس این روز را به خاطر خواهید آورد روزی که نزدیک بود کاپیتان اسپارو را دستگیر کنید

جستارهای وابسته[ویرایش]

دزدان دریایی کارائیب

دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مرده

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان

دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته

دزدان دریایی کارائیب: مردان مرده هیچ داستانی نمی‌گویند

منابع[ویرایش]

یادداشت‌های گور وربنیکسی
ویکی‌پدیای انگلیسی