قیمومت بریتانیا بر فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قیمومت فلسطین
حکم جامعه ملل

۱۹۲۰–۱۹۴۸
پرچم مهر
پایتخت اورشليم
زبان‌(ها) زبان عربی, زبان عبری, زبان انگلیسی
دین اسلام' مسيحيت' يهوديت
ساختار سیاسی حکم جامعه ملل
High Commissioner
 - ۱۹۲۰– ١٩٢٥ (first) هربرت ساموئل
 - ۱۹۴۵–١٩۴٨ (last) آلن ژ. کانینگهام
دوره تاریخی جنگ جهانی دوم
 - Mandate assigned ٢٥ آوريل ۱۹۲۰
 - Britain officially assumes control ٢٩ سپتامبر ١٩٢٣
 - Creation of the state of Israel declared ١۴ مه ۱۹۴۸
یکای پول
پیش از آن
به دنبال آن
Occupied Enemy Territory Administration
Emirate of Transjordan
اسراییل
All-Palestine Government
Jordanian occupation of the West Bank
Egyptian occupation of Gaza Strip
امروزه بخشی از اسرائيل /فلسطين
Mill (British Mandate for Palestine currency, 1927).jpg

قیمومت بریتانیا بر فلسطین یا قیمومت فلسطین یک سیستم حکومتی بود که در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۸ در خاورمیانه در بخشی از مدیترانه شرقی به سرپرستی بریتانیا تشکیل شد.

قیمومت فلسطین بعد از شکست امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول و به حکم جامعه ملل برای اداره مستعمرات امپراتوری فروپاشیده عثمانی تشکیل شد. قیمومت فلسطین شامل دو بخش غربی و شرقی می‌شد. بخش غربی در غرب رود اردن قرار داشت و معادل اسرائیل، نوار غزه و کرانه باختری رود اردن فعلی شده و بخش شرقی در شرق رود اردن که معادل اردن فعلی است، قرار داشت. بخش شرقی در عمل توسط خاندان هاشمی با نام حکومت فرااردن اداره می‌شد و در سال ۱۹۴۶ استقلال خود را اعلام کرد. در سال ۱۹۴۸ عمر این حکومت در بخش غربی نیز به پایان رسید و بلافاصله اولین جنگ اعراب و اسرائیل برای تسلط بر آن درگرفت. دولت اسرائیل در بخش‌هایی از آن اعلام استقلال کرده و بخش‌هایی از آن نیز به تصرف مصر و اردن درآمدند.

در آخرین سالهای حکومت امپراتوری عثمانی، این دولت بنا بر حکم جامعه ملل در سال ۱۹۲۲ مجبور به واگذاشتن اداره این سرزمین به متفقین شد البته سربازان بریتانیایی در سالهای ۱۹۱۸-۱۹۱۷ فلسطین را اشغال کرده بودند ولی این حکم به صورت قانونی حاکمیت فلسطین را به متفقین و عملاً به بریتانیا واگذار کرد و حکومت نظامی بریتانیا در ژوئیه ۱۹۲۰ به حکومت کمیسری عالی غیر نظامی تحت نظارت بریتانیا تغییر کرد. نخستین کمیسر عالی فلسطین از سوی انگلیسی‌ها هربرت ساموئل بود که در ژوئن ۱۹۲۰ وارد این سرزمین شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "British Mandate of Palestine،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=British_Mandate_of_Palestine&oldid=191681848 (accessed February ۱۹, ۲۰۰۸).