قیمومت بریتانیا بر فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فلسطین تحت قیمومت بریتانیا
منطقه تحت قیمومت به حکم جامعه ملل

۱۹۲۰–۱۹۴۸
 

 

پرچم مهر
پایتخت اورشلیم
زبان‌(ها) عربی
عبری
انگلیسی
دین اسلام
مسیحیت
یهودیت
ساختار سیاسی منطقه تحت قیمومت به حکم جامعه ملل
کمیسرهای عالی
 - ۱۹۲۰– 1925 (first) هربرت ساموئل
 - ۱۹۴۵–1948 (last) آلن ژ. کانینگهام
دوره تاریخی دوران میان دو جنگ
جنگ جهانی دوم
 - امضای قیمومت ۲۵ آوریل ۱۹۲۰
 - بریتانیا رسماً کنترل را بدست می‌گیرد ۲۹ سپتامبر ۱۹۲۳
 - انقراض ۱۴ مه ۱۹۴۸
یکای پول
امروزه بخشی از دولت اسرائیل
فلسطین
دولت مستقر در نوار غزه

فلسطین تحت قیمومت بریتانیا یک نهاد ژئوپلیتیک بود که در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۸ در منطقه فلسطین و به عنوان بخشی از تقسیم بندی امپراتوری عثمانی پس از جنگ جهانی اول و به سرپرستی امپراتوری بریتانیا تشکیل شد.

در جریان جنگ جهانی اول، در شرایطی که اعراب علیه عثمانی شورش کرده بودند، نیروهای اعزامی مصری تحت فرمان امپراطوری بریتانیا تحت فرمان فرمانده ادموند آلبمی، در جریان کمپین سینا و فلسطین، موفق شدند ترک ها را از شام بیرون کنند. بریتانیا با مکاتبات مک ماهون-حسین موافقت کرد و اعلام کرد استقلال اعراب را به شرطی که بر ضد عثمانی ها قیام کنند، ارج می نهد. اما دو طرف تفسیر متفاوتی از توافق داشتند و در نهایت بریتانیا و فرانسه منطقه را طبق توافق سایکس-پیکوت تقسیم کردند که این برای اعراب به منزله خیانت بود. مشکل دیگری که قضیه را از این نیز پیچیده تر میکرد، "اعلان بلفور" بود که به یهودی ها قول میداد بریتانیا از آنان برای فراهم کردن خانه ای ملی برای خود حمایت کند.

بعد از پایان جنگ جهانی اول، بریتانیا و فرانسه یک منطقه مشترک به نام "حکومت منطقه اشغالی دشمن" را بوجود آوردند که در واقع همان سوریه عثمانی بود. بریتانیایی ها به وسیله قیمومتی که در سال 1922 از جامعه ملل بدست آورده بودند برای ادامه کنترل بر منطقه توجیه داشتند. موضوع رسمی سیستم قیمومت جامعه ملل اداره بخش های از کارافتاده امپراطوری عثمانی بود تا زمانی که مردم آن منطقه بتوانند روی پای خودشان بیاستند.

اداره قیمومت مدنی با موافقت جامعه ملل در سال 1923 و زیر نظر بریتانیا رسمی شد. این شامل دو منطقه میشد. یکی غرب رود اردن یا فلسطین که مستقیماً توسط بریتانیا اداره میشد و دیگری در شرق رود اردن، فرااردن. حکومتی شبه خودمختار که توسط خاندان هاشمی اهل حجاز اداره میشد و سرانجام در سال 1946 به استقلال رسید.

در دوره قیمومت بریتانیا منطقه شاهد دو جنبش بزرگ ملی گرایانه یکی میان یهویان و دیگری میان اعراب بود. رقابت بر سر منافع ملی بین اعراب و یهودی ها و علیه نیروهای اجرایی بریتانیا به انقلاب اعراب در بین سال های 1936 تا 1939 و همچنین جنگ داخلی فلسطین از 1947 تا 1948 منجر شد. تاثیرات جنگ داخلی و جنگ اعراب با اسرائیل در سال 1948 منجر به قرارداد آتش بس و بخش بندی منطقه قیمومت سابق به سه بخش جدید شد. یکی اسرائیل - برای اکثریت یهود - و دیگری نوار غزه تحت حکومت دولتی تمام فلسطینی و سرانجام کرانه باختری رود اردن برای پادشاهی اردن.

جمعیت[ویرایش]

سکان فلسطین عام ۱۹۴۵
قضاء مسلمانان درصد یهودیان درصد مسیحیان درصد همگی
قضاء عکا ۵۱٬۱۳۰ ۶۹٪ ۳٬۰۳۰ ۴٪ ۱۱٬۸۰۰ ۱۶٪ ۷۳٬۶۰۰
قضاء بئر السبع ۶٬۲۷۰ ۹۰٪ ۵۱۰ ۷٪ ۲۱۰ ۳٪ ۷٬۰۰۰
قضاء بیسان ۱۶٬۶۶۰ ۶۷٪ ۷٬۵۹۰ ۳۰٪ ۶۸۰ ۳٪ ۲۴٬۹۵۰
قضاء غزة ۱۴۵٬۷۰۰ ۹۷٪ ۳٬۵۴۰ ۲٪ ۱٬۳۰۰ ۱٪ ۱۵۰٬۵۴۰
قضاء حیفا ۹۵٬۹۷۰ ۳۸٪ ۱۱۹٬۰۲۰ ۴۷٪ ۳۳٬۷۱۰ ۱۳٪ ۲۵۳٬۴۵۰
قضاء الخلیل ۹۲٬۶۴۰ ۹۹٪ ۳۰۰ <۱٪ ۱۷۰ <۱٪ ۹۳٬۱۲۰
قضاء یافا ۹۵٬۹۸۰ ۲۴٪ ۲۹۵٬۱۶۰ ۷۲٪ ۱۷٬۷۹۰ ۴٪ ۴۰۹٬۲۹۰
قضاء جنین ۶۰٬۰۰۰ ۹۸٪ عدد قلیل جدا <۱٪ ۱٬۲۱۰ ۲٪ ۶۱٬۲۱۰
قضاء القدس ۱۰۴٬۴۶۰ ۴۲٪ ۱۰۲٬۵۲۰ ۴۰٪ ۴۶٬۱۳۰ ۱۸٪ ۲۵۳٬۲۷۰
قضاء نابلس ۹۲٬۸۱۰ ۹۸٪ عدد قلیل جدا <۱٪ ۱٬۵۶۰ ۲٪ ۹۴٬۶۰۰
قضاء الناصرة ۳۰٬۱۶۰ ۶۰٪ ۷٬۹۸۰ ۱۶٪ ۱۱٬۷۷۰ ۲۴٪ ۴۹٬۹۱۰
قضاء رام‌الله ۴۰٬۵۲۰ ۸۳٪ عدد قلیل جدا <۱٪ ۸٬۴۱۰ ۱۷٪ ۴۸٬۹۳۰
قضاء الرملة ۹۵٬۵۹۰ ۷۱٪ ۳۱٬۵۹۰ ۲۴٪ ۵٬۸۴۰ ۴٪ ۱۳۴٬۰۳۰
قضاء صفد ۴۷٬۳۱۰ ۸۳٪ ۷٬۱۷۰ ۱۳٪ ۱٬۶۳۰ ۳٪ ۵۶٬۹۷۰
قضاء طبریا ۲۳٬۹۴۰ ۵۸٪ ۱۳٬۶۴۰ ۳۳٪ ۲٬۴۷۰ ۶٪ ۴۱٬۴۷۰
قضاء طولکرم ۷۶٬۴۶۰ ۸۲٪ ۱۶٬۱۸۰ ۱۷٪ ۳۸۰ ۱٪ ۹۳٬۲۲۰
همگی ۱٬۰۷۶٬۷۸۰ ۵۸٪ ۶۰۸٬۲۳۰ ۳۳٪ ۱۴۵٬۰۶۰ ۹٪ ۱٬۸۴۵٬۵۶۰
Data from the Survey of Palestine[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. A Survey of Palestine: Prepared in December, 1945 and January, 1946 for the Information of the Anglo-American Committee of Inquiry. 1. Institute for Palestine Studies. 1991. p. 12–13. ISBN 0-88728-211-3.

Wikipedia contributors, "British Mandate of Palestine," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=British_Mandate_of_Palestine&oldid=191681848 (accessed February ۱۹، ۲۰۰۸).