روز نکبت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روز نکبت (به عربی:یوم النكبة) نامی است که فلسطینیان و حامیان آنان برای اشاره به سالگرد بیرون راندن صدها هزار فلسطینی و استقلال اسرائیل در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ استفاده کرده و در آن روز عزا می‌گیرند.از نظر فلسطيني‌ها اين روز يادآور روزهاي تلخ يعني اشغال سرزمين‌شان و مصادره اراضي و اولين موج آوارگي و اخراج بيش از 800هزار فلسطيني از خانه و كاشانه‌شان است.يك مسئله ی جهاني براي اشغال فلسطين و جدا كردن اين منطقه مهم و حياتي از پيكره كشورهاي اسلامي و عربي و واگذاري آن به مهاجران يهودي.

مخالفت صهیونیست ها[ویرایش]

جالب اين كه در آن زمان حتي خود صهيونيست‌ها با اين قطعنامه مخالفت كردند، علت مخالفت آنها با اين قطعنامه به زياده خوايي صهيونيست‌ها باز مي‌گشت. آنها معتقد بودند كه پس از تصويب اين قطعنامه تنها صاحب نزديك به نيمي از مساحت فلسطين مي‌شوند در حالي كه به دنبال كل فلسطين بودند تا از آن پلي براي تحقق روياي ديرينه صهيونيسم يعني تشكيل " اسرائيل بزرگ" از نيل تا فرات بسازند.

در سال ۱۳۸۷ و شصتمین سالگرد این روز بان کی مون در گفتگوی تلفنی با محمود عباس با فلسطینیان بخاطر مشکلاتی که پس از تأسیس اسرائیل برایشان پیش آمده همدردی کرده و از واژه روز نکبت استفاده کرد. این مسئله اعتراض نماینده اسرائیل در سازمان ملل را در پی داشت. البته وی هفته قبل با نخست وزیر اسرائیل نیز گفتگو و تأسیس اسرائیل را تبریک گفته بود.[۱][۲]

قانون ضد روز نکبت در اسرائیل[ویرایش]

در ۲۳ مارس ۲۰۱۱ میلادی، پارلمان اسرائیل با ۳۷ رای در مقابل ۲۵ رای[۳] قانونی را تصویب نمود که بنا به آن هر سازمان غیر دولتی مردم نهاد که روز نکبت را برگزار نماید مشمول کاهش کمک دولتی خواهد شد.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. «اعتراض اسرائیلی‌ها به کاربرد عبارت 'روز نکبت'»(فارسی)‎. بی‌بی‌سی فارسی. 
  2. «چند کشته و زخمی در «یوم النکبه»»(فارسی)‎. صدای آلمان. 
  3. Knesset Approves Nakba Law, by Elad Benari, 23 March 2011
  4. Elia Zureik (2011). Elia Zureik, David Lyon, Yasmeen Abu-Laban, ed. Surveillance and Control in Israel/Palestine: Population, Territory and Power (Illustrated ed.). Taylor & Francis. p. 17. ISBN 9780415588614. 
  5. "MK Zahalka: Racist laws target Arab sector" by Roni Sofer, 22 March 2011

رجا نیوز