روز نکبت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Nakba Day
نام رسمی روز نکبت
تاریخ 15 مه
زمان بعدی ۱۵ مه ۲۰۱۸ (2018-05-15)
تناوب سالیانه
مرتبط به سالروز استقلال اسرائیل

روز نکبت (به عربی:یوم النکبة) نامی است که فلسطینیان و حامیان آنان برای اشاره به سالگرد بیرون راندن صدها هزار فلسطینی و استقلال اسرائیل در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ استفاده کرده و در آن روز عزا می‌گیرند. از نظر فلسطینی‌ها این روز یادآور روزهای تلخ یعنی اشغال سرزمین‌شان و مصادره اراضی و اولین موج آوارگی و اخراج بیش از ۸۰۰هزار فلسطینی از خانه و کاشانه‌شان است. یک مسئلهٔ جهانی برای اشغال فلسطین و جدا کردن این منطقه مهم و حیاتی از پیکره کشورهای اسلامی و عربی و واگذاری آن به مهاجران یهودی.

مخالفت صهیونیست‌ها[ویرایش]

جالب این که در آن زمان حتی خود صهیونیست‌ها با این قطعنامه مخالفت کردند، علت مخالفت آنها با این قطعنامه به زیاده خوایی صهیونیست‌ها بازمی‌گشت. آنها معتقد بودند که پس از تصویب این قطعنامه تنها صاحب نزدیک به نیمی از مساحت فلسطین می‌شوند در حالی که به دنبال کل فلسطین بودند تا از آن پلی برای تحقق رؤیای دیرینه صهیونیسم یعنی تشکیل «اسرائیل بزرگ» از نیل تا فرات بسازند.

در سال ۱۳۸۷ و شصتمین سالگرد این روز بان کی مون در گفتگوی تلفنی با محمود عباس با فلسطینیان بخاطر مشکلاتی که پس از تأسیس اسرائیل برایشان پیش آمده همدردی کرده و از واژه روز نکبت استفاده کرد. این مسئله اعتراض نماینده اسرائیل در سازمان ملل را در پی داشت. البته وی هفته قبل با نخست وزیر اسرائیل نیز گفتگو و تأسیس اسرائیل را تبریک گفته بود.[۱][۲]

قانون ضد روز نکبت در اسرائیل[ویرایش]

در ۲۳ مارس ۲۰۱۱ میلادی، پارلمان اسرائیل با ۳۷ رای در مقابل ۲۵ رای[۳] قانونی را تصویب نمود که بنا به آن هر سازمان غیردولتی مردم نهاد که روز نکبت را برگزار نماید مشمول کاهش کمک دولتی خواهد شد.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. «اعتراض اسرائیلی‌ها به کاربرد عبارت 'روز نکبت'»(فارسی)‎. بی‌بی‌سی فارسی. 
  2. «چند کشته و زخمی در «یوم النکبه»»(فارسی)‎. صدای آلمان. 
  3. Knesset Approves Nakba Law, by Elad Benari, 23 March 2011
  4. Elia Zureik (2011). Elia Zureik, David Lyon, Yasmeen Abu-Laban, ed. Surveillance and Control in Israel/Palestine: Population, Territory and Power (Illustrated ed.). Taylor & Francis. p. 17. ISBN 978-0-415-58861-4. 
  5. "MK Zahalka: Racist laws target Arab sector" by Roni Sofer, 22 March 2011

رجا نیوز