رام‌الله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رام‌الله
(به عربی:رام‌الله)
شهر
چشم‌اندازی از شهر رام‌الله
چشم‌اندازی از شهر رام‌الله
رام‌الله در بانک غرب قرار گرفته‌است
رام‌الله
رام‌الله
مختصات: ۳۱°۵۴′ شمالی ۳۵°۱۲′ شرقی / ۳۱٫۹۰۰°شمالی ۳۵٫۲۰۰°شرقی / 31.900; 35.200مختصات: ۳۱°۵۴′ شمالی ۳۵°۱۲′ شرقی / ۳۱٫۹۰۰°شمالی ۳۵٫۲۰۰°شرقی / 31.900; 35.200
کشور  حکومت خودگردان فلسطین
منطقه کرانه باختری رود اردن
پیدایش
تاریخ شهر شدن
قرن شانزدهم
۱۹۹۵
حکومت
 • شهردار جانیت میخائیل
Janette Mikhail
مساحت
 • کل ۱۶۳ کیلومتر مربع (۶۳ مایل مربع)
ارتفاع ۹۰۰ متر (۳٬۰۰۰ پا)
جمعیت (۲۰۰۷)
 • جمعیت ۲۷٫۴۶۰
 • تراکم ۰٫۱۷/km۲ (۰٫۴۴/sq mi)
پیش‌شماره(های) تلفن 29X ۰۲ (+۹۷۰)
وبگاه www.ramallah.ps//


رام‌الله شهری است در کرانه باختری رود اردن این شهر مرکز تشکیلات خودگردان فلسطین حکومت فلسطین است.در آغاز قرن كنونی، شهر رام الله مركز ناحیه ی بود به همین نام . ین ناحیه شامل پنج روستا و سه قبیله بود . اما پس از سال 1948م، به صورت مركز شهرستان رام الله از توابع استان قدس در آمد، ین شهر همچون دیگر شهرهی فلسطینی در سال 1967م به اشغال درآمد . رام الله در 16 كیلومتری شمال قدس و در غرب جاده قدس ـ نابلس، روی سلسله كوههیی با دره هی كم عمق، واقع است . ین شهر 870 متر از سطح دریا ارتفاع دارد . ارتفاعات رام الله بخشی از ارتفاعات قدس و الخلیل به شمار می روند . آب و هوی ین شهر معتدل و نیمه مرطوب است .

جمعیت رام الله در سال 1922م به حدود 3067 تن و در سال 1945م به 5080 تن رسید كه ین رقم در سال 1967م و براساس آمار صهیونیستی بالغ بر 12134 تن شد كه در سال 1987م به 24772 تن افزیش یافت . بخشی از مردم رام الله به حرفه كشاورزی اشتغال دارند . كشاورزان با استفاده از پولی كه خویشاوندان آنان از خارج بریشان ارسال می كنند، به اصلاح زمین و نوسازی ومكانیزه كردن روش هی كشت و نیز بكار گیری كمبین و تراكتور پرداختند .

مساحت زمین هی رام الله بالغ بر 14700 دونم معادل 1470 هكتار می باشد و بخش اعظم آن به زیر كشت می رود . كشاورزی رام الله توسعه یافت و به نحوی كه چراگاهها نیز به زیر كشت رفتند . در آن غله، درختان میوه دار و جنگلی و سبزیجات كشت می شود . در مرتبه نخست زیتون و در مرتبه بعدی انجیر، انگور، بادام، زرد آلو و سیب بیشترین محصولات كشاورزی رام الله را تشكیل می دهند . كشاورزی ین شهر به باران كه در ین شهر فراوان می بارد، متكی است . شهر رام الله داری صنیع شیمییی و فلزی است و مهمترین صنیع غذیی آن، استخراج زیتون می باشد . ین شهر همچنین به صنیع دستی، گردشگری، گلدوزی، مبل سازی و آجر سازی و غیره شهرت دارد .

گردشگردی داخلی و خارجی در فعال كردن تجارت و رونق شهر تاثیر داشت . شمار زیادی از گردشگران از ین شهر به ویژه در تابستان دیدن می كنند و به همین جهت، هتل ها، رستورانها و كارخانه هی مختلف به ویژه عتیقه سازی و گلدوزی در آن یجاد گردید . در ین شهر، تعداد زیادی مدارس بری مقاطع مختلف تحصیلی و نیز مراكز تربیت معلمان زن و مرد، مركز آموزش دختران و مركز رسیدگی به امور نوجوانان وجود دارد .

به لحاظ بهداشتی علی رغم اقدامات حكومت اشغالگر بری كاهش سطح خدمات بهداشتی، بیمارستان رام الله یكی از بهترین بیمارستان هی سرزمین هی اشغالی به شمار می رود . با توجه به ینكه شهر رام الله، مركز استان محسوب می شود، تعداد زیادی از مراكز ارائه دهنده خدمات اداری، آموزشی، بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی در آن یجاد شد كه شوری شهر افزون بر نظارت بر ین مراكز ، شركت آب و اتاق بازرگانی را در سال 1950م تاسیس كرد .

حكومت اشغالگر بری ساخت بسیاری از شهرك هی یهودی نشین مساحت هی گسترده ی از زمین هی رام الله را مصادره كرد . شمار ین شهركها تا پیان سال 1987م به حدود 30 شهرك رسید كه بزرگترین آنها شهرك یهودی نشین "ریمونیم" می باشد . ین شهرك كه یك روستی تعاونی است در سال 1980م تاسیس یافت.

رام الله داری انجمن هی خیریه زیر است :

ـ كمیته مركزی زكات كه بر تعداد زیادی مراكز حفظ قرآن كریم و شماری از مراكز بهداشتی نظارت می كند و به هزاران تن از یتیمان، تهیدستان و دانشجویان نیازمند كمك می كند .

ـ انجمن رسیدگی به كودك در سال 1965م تاسیس یافت و كار نظارت یك كودكستان و درمانگاه را به عهده دارد .

ـ انجمن نهضت زنان كه در سال 1952 تاسیس یافت و بر یك مركز آموزش حرفه ی و تربیتی نظارت می كند .

ـ انجمن اتحادیه زنان كه در سال 1939م تاسیس یافت و بر یك خانه زنان سالمند نظارت می كند .

ـ انجمن دوستان نابینیان كه بر یك خانه زنان نابینا نظارت می كند .

نگارخانه[ویرایش]