ایلان پاپه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایلان پاپه
Ilan Pappe.JPG
زاده ۱۹۵۴&#۱۶۰;(۱۹۵۴)
محل سکونت بریتانیا
ملیت اسرائیلی
تحصیلات کارشناسی (۱۹۷۸)، دکتری (۱۹۸۴)
محل تحصیل دانشگاه عبری اورشلیم
دانشگاه آکسفورد
شغل مورخ، فعال سیاسی
کارفرما دانشگاه اگزتر
شناخته‌شده برای از مورخان جدید اسرائیلی
وبگاه صفحه در دانشگاه اگزتر

ایلان پاپه (به عبری: אילן פפה؛ زادهٔ ۱۹۵۴) مورخ و فعال اجتماعی اهل اسرائیل است. او استاد دانشکدهٔ علوم اجتماعی و مطالعات بین‌الملل در دانشگاه اگزتر بریتانیاست و رئیس مرکز اروپایی مطالعات فلسطین همان دانشگاه و نیز رئیس سابق مرکز مطالعات قومی-سیاسی اگزتر می‌باشد.

پاپه در حیفای اسرائیل متولد شد. او پیش از رفتن به بریتانیا از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۷ استاد ارشد علوم سیاسی در دانشگاه حیفا و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رئیس مؤسسهٔ مطالعات فلسطینی و اسرائیلی امیل توما در حیفا بود. او مؤلف کتاب‌های پاکسازی قومی فلسطین (۲۰۰۶)، خاورمیانهٔ جدید (۲۰۰۵)، تاریخ فلسطین جدید: یک سرزمین، دو قوم (۲۰۰۳)، و بریتانیا و نزاع عرب–اسرائیلی (۱۹۸۸) است. او از اعضای برجستهٔ جبهه دموکراتیک صلح و مساوات بود و در سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۹ در فهرست انتخاباتی همین حزب برای انتخابات کنست قرار داشت.

ایلان از جمله مورخان جدید اسرائیلی است که پس از انتشار اسناد مربوطه توسط دول بریتانیا و اسرائیل در اوایل دههٔ ۱۹۸۰ میلادی به بازنویسی تاریخ شکل‌گیری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ و اخراج یا فرار ۷۰۰٬۰۰۰ فلسطینی در همان سال پرداخته‌اند. به عقیدهٔ ایلان پاپه، اخراج این افراد اقدامی ارتجالی نبوده بلکه موجب پاکسازی قومی در فلسطین شده‌است و منطبق بر نقشهٔ دالت بوده که در سال ۱۹۴۷ توسط رهبران آینده اسرائیل مطرح شده بود. او تشکیل اسرائیل را مقصر فقدان صلح در خاورمیانه دانسته، صهیونیسم را خطرناک‌تر از نزاع‌طلبی اسلامی پنداشته و خواستار تحریم بین‌المللی دانشگاهیان اسرائیلی شده‌است.

پاپه طرفدار چارهٔ یک‌کشوری است که کشوری دوملتی را برای فلسطینیان و اسرائیلیان مجسم می‌کند.

آثار او هم مورد حمایت و هم مورد انتقاد سایر مورخان قرار گرفته‌است. پیش از آنکه او در سال ۲۰۰۸ اسرائیل را ترک کند، در کنست تخطئه شد، یکی از مسئولان وزارت آموزش عالی خواستار اخراج او گشت، تصویر او در یکی از روزنامه‌ها در مرکز سیبل قرار گرفت، و چندین بار به مرگ تهدید شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]