استان کانادا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
استان کانادا

Province du Canada  (فرانسوی)
کانادا
۱۸۴۱–۱۸۶۷
پرچم کانادا
پرچم
Coat of arms کانادا
Coat of arms
وضعیتمستعمره (پادشاهی متحد)
پایتختKingston 1841–44
Montréal 1844–49
Toronto 1849–52, 56–58
Quebec City 1852–56, 59–66
Ottawa 1866–67
زبان(های) رایجانگلیسی، فرانسوی
حکومتResponsible government under a constitutional monarchy (1848–67)
Monarch 
Premier 
Governor General 
قوه مقننهLegislative Council and Assembly of the Province of Canada
دوره تاریخیPre-Confederation era
۱۰ فوریه ۱۸۴۱
• Democratization
۱۱ مارس ۱۸۴۸
۱ ژوئیه ۱۸۶۷
جمعیت
• ۱۸۶۰–۶۱
۲٬۵۰۷٬۶۵۷
واحد پولپوند کانادا ۱۸۴۱–۵۸
دلار کانادا 1858–67 (fixed to US dollar)
پیشین
پسین
Upper Canada
Lower Canada
Dominion of Canada
امروز بخشی ازCanada

استان کانادا (یا استان متحد کانادا یا کاناداس متحده) مستعمره انگلیس در آمریکای شمالی از سال ۱۸۴۱ تا ۱۸۶۷ بود. شکل‌گیری آن منعکس کننده توصیه‌های ارائه شده توسط جان لمبتون، اولین ارل از دورهام، در گزارش در مورد امور آمریکای شمالی انگلیس پس از شورش‌های ۱۸۳۷–۱۸۳۸ است.

مصوبه اتحاد ۱۸۴۰، در تاریخ ۲۳ ژوئیه ۱۸۴۰ توسط تصویب پارلمان بریتانیا و اعلام شده توسط تاج در ۱۰ فوریه سال ۱۸۴۱،[۱] مستعمرات با هم ادغام شدند کانادا بالا و پایین کانادا با از میان بردن پارلمان جداگانه خود را و جایگزین کردن آنها با یک یک تک با دو مجلس، یک مجلس قانونگذاری به عنوان اتاق بالا و مجلس قانونگذاری به عنوان اتاق پایین. پس از شورش‌های ۱۸۳۷–۱۸۳۸، اتحاد دو کانادا توسط دو عامل صورت گرفت. اولاً، کانادای علیا در حال ورشکستگی بود زیرا از درآمد مالیاتی پایداری برخوردار نبود و برای تأمین هزینه‌های حمل و نقل داخلی خود به منابع پرجمعیت تر کانادای پایین نیاز داشت. ثانیاً، وحدت تلاش برای باتلاق دادن رای فرانسه با دادن تعداد مساوی پارلمان به هر یک از استانهای سابق بود، با وجود جمعیت بیشتر کانادای سفلی.

اگرچه گزارش دورهام خواستار اتحادیه کانادا و دولت مسئول بود(دولتی که در برابر یک قانونگذار محلی مستقل پاسخگو باشد)، اما تنها اولین توصیه از دو توصیه در سال ۱۸۴۱ اجرا شد. برای هفت سال اول، دولت توسط یک استاندار منصوب هدایت می‌شد که فقط در برابر تاج انگلیس و وزرای ملکه پاسخگو بود. دولت مسئول تا دومین وزارت لافونتین - بالدوین در سال ۱۸۴۹ به دست نیامد، زمانی که فرماندار ژنرال جیمز بروس، ۸ مین ارل الگین، با درخواست تشکیل کابینه بر اساس بزرگترین حزب در مجلس قانونگذاری موافقت کرد و نخست‌وزیر را عملاً به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرد. رئیس دولت و کاهش استاندار کل به نقشی نمادین تر.

استان کانادا در کنفدراسیون کانادا در ۱ ژوئیه ۱۸۶۷، زمانی که به استانهای انتاریو و کبک کانادا تقسیم شد، دیگر وجود نداشت. انتاریو منطقه تحت اشغال مستعمره انگلیس در کانادای علیا قبل از ۱۸۴۱ را شامل می‌شد، در حالی که کبک منطقه تحت اشغال مستعمره انگلیس در کانادای سفلی قبل از ۱۸۴۱ را شامل می‌شد (که لابرادور را تا سال ۱۸۰۹ شامل لابرادور به مستعمره نیوفاندلند انگلیس شامل می‌شد)[۲] کانادای علیا در درجه اول انگلیسی زبان بود، در حالی که کانادای پایین در درجه اول زبان فرانسوی بود.

جغرافیا[ویرایش]

نقشه ۱۸۵۵ از آمریکای شمالی، ساخته جوزف کلتون، نشان دهنده کانادا شرقی و کانادا غربی

استان کانادا به دو قسمت تقسیم شد: کانادا شرقی و کانادا غربی.

کانادای شرقی[ویرایش]

کانادای غرب[ویرایش]

سیستم پارلمانی[ویرایش]

پایتخت‌ها[ویرایش]

نقشه استان کانادا از دریاچه برتر به خلیج سنت لارنس (۱۸۵۵)

موقعیت پایتخت استان کانادا در تاریخ ۲۶ ساله خود شش بار تغییر کرده‌است. اولین پایتخت در کینگستون (۱۸۴۱–۱۸۴۴) بود. پایتخت به مونترال نقل مکان کرد (۱۸۴۴–۱۸۴۹) تا اینکه آشوبگران، با تشویق مجموعه ای از مقالات آتش زا که در روزنامه منتشر شد، به لایحه تلفات شورش اعتراض کردند و ساختمانهای پارلمان مونترال را به آتش کشیدند. سپس به تورنتو (۱۸۴۹–۱۸۵۲) منتقل شد. از سال ۱۸۵۲ تا ۱۸۵۶ به شهر کبک نقل مکان کرد، سپس به مدت یک سال به تورنتو رفت (۱۸۵۸)[نیازمند منبع] قبل از به شهر کبک از ۱۸۵۹ تا ۱۸۶۶بازگشت. در سال ۱۸۵۷، ملکه ویکتوریا با آغاز ساخت اولین ساختمانهای پارلمان کانادا، در تپه پارلمان، اتاوا را به عنوان پایتخت دائمی استان کانادا انتخاب کرد. اولین مرحله از این ساخت و ساز در سال ۱۸۶۵ به پایان رسید، درست در زمان برگزاری آخرین جلسه آخرین پارلمان استان کانادا قبل از کنفدراسیون.

منابع[ویرایش]

  1. Province of Canada 1841–67. Retrieved 28 August 2015.
  2. "Labrador–Canada boundary". Marianopolis College. 2007. Retrieved 20 March 2008. Labrador Act 1809. – An imperial act (49 Geo. III, cap. 27), 1809, provided for the re-annexation to Newfoundland of 'such parts of the coast of Labrador from the River St John to Hudson's Streights, and the said Island of Anticosti, and all other smaller islands so annexed to the Government of Newfoundland by the said Proclamation of the seventh day of October one thousand seven hundred and sixty-three (except the said Islands of Madelaine) shall be separated from the said Government of Lower Canada, and be again re-annexed to the Government of Newfoundland.