فرهنگ سازمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرهنگ سازمانی (به انگلیسی: Organizational culture) مجموعه ای از مفروضات اساسی است، که افراد سازمان، در رو به رو شدن با مسائل، انطباق با محیط و دستیابی به وحدت و انسجام داخلی، ایجاد، کشف و توسعه داده‌اند و در نتیجه به‌عنوان روش صحیح ادراک، تفکر و احساس، به اعضای جدید انتقال می‌یابد. به عبارت دیگر، مجموعه ای از ارزش‌ها، باورهای راهنما، تفاهم‌ها و روش‌های تفکر، که در بین اعضای سازمان مشترک بوده و از طرف اعضای جدید نیز به عنوان روش‌های صحیح انجام کارها و تفکر جستجو می‌شود، فرهنگ سازمانی نامیده می‌شود. فرهنگ سازمانی دربرگیرنده ارزش‌ها و رفتارهایی است که به محیط اجتماعی و روانی منحصر به فرد سازمان کمک می‌نماید. فرهنگ شامل چشم‌انداز، ارزش‌ها، هنجارها، سیستم‌ها، نمادها، زبان، مفروضات، باورها و عادات سازمان است.[۱]

تعریف فرهنگ سازمانی می تواند توسط چهار جنبه تجسم شود، یعنی قوانین رفتاری جمعی، هنجارها و آیین ها برای سازمان های داخلی و خارجی؛ الگوهای تعامل کارکنان و گروه ها با یکدیگر، با مشتریان و با ذینفعان؛ فرضیه های پذیرفته شده و مشترک ارزش ها، ایدئولوژی ها و باورها در یک سازمان و تعلیم اعضای جدید و تقویت آن. فرهنگ سازمانی شامل ارزش ها، باورها و مفروضاتی است که در میان اعضاء به اشتراک گذاشته می شود، راهنمای رفتار کارکنان است و معانی به اشتراک گذاشته شده را تسهیل می کند.[۲]

آگاهی از فرهنگ سازمانی[ویرایش]

قبل از آنکه بتوانید تغییری را ایجاد کنید باید کاملا از فرهنگ سازمانی خود آگاه باشید،در فرهنگ سازمانی شما تعیین کننده ها چه هستند؟ رفتار محترمانه با کارمندان جزو فرهنگ سازمانی شماست؟ آیا سرعت کارها مهم است یا روش کارها؟ آیا خلاقیت مهم است یا نظر افراد قدیمی و با تجربه و …احتمالا ترکیبی از اینچنین اصول اساسی و تعیین کننده ای میتواند فرهنگ سازمانی شما باشد.

تعریف روشن از فرهنگ سازمانی[ویرایش]

اگر نمی توانید به تعریف روشن و دقیقی از فرهنگ سازمانی خود برسید از مدیران بالادست خود بخواهید درک خود را از آن بگویند. سپس این تعریف را با کارکنان خود در میان بگذارید و نظر آنها را هم جویا شوید.


در زمینه فرهنگ سازمانی اساتید خبره ای در کشور صاحب نظر می باشند مانند اقای دکتر صفرزاده ، دکتر قربانی که این افراد با این شرکت به عنوان اساتید دارای تجربه در این حوزه فعالیت می نمایند.

منابع[ویرایش]

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Organizational_culture
  2. «تعاریف فرهنگ سازمانی». ۱۳۹۸.