مدیر ارشد فناوری اطلاعات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدیر ارشد فناوری اطلاعات (به انگلیسی: Chief information officer) (به اختصار سی‌آی‌اُ (به انگلیسی: CIO)) بالاترین مقام تصمیم گیرنده حوزه فناوری اطلاعات یک سازمان را می‌گویند. این مدیر به مدیر عامل (مدیر ارشد اجرایی) یا CEO گزارش می‌دهد. معمولاً این مدیر عضو هیئت اجرایی ارشد سازمان نیز می‌باشد. مهارتهای فنی این مدیر برای تمامی سازمانها یکسان نیست و هر سازمانی نسبت به مأموریت و شرح وظایف خود، مهارتهای فنی ویژه‌ای را برای این سمت تعریف می‌کند.

در گذشته مهارتهای فنی عمومی همچون علوم انفورماتیک – مهندسی نرم‌افزار یا سیستم‌های اطلاعاتی برای این سمت ذکر می‌شد، که امروزه به هیچ وجه همگانی نمی‌باشد. به تازگی توانایی‌های مدیریتی مورد نظر برای CIO را تیزهوشی تجاری و چشم‌اندازهای استراتژیک، مقدم بر مهارتهای فنی شخص ذکر می‌کنند.

نقش CIO گاه به مدیر ارشد دانش یا CKO بسط داده می‌شود (مدیری که نه تنها با اطلاعات بلکه با دانش نیز سروکار دارد). همچنین نقش CIO گاه با مدیر ارشد تکنولوژی یا CTO تعویض می‌گردد (مدیر CTO معمولاً بیشتر با توسعه و بهبود نرم‌افزاری و تحقیقات علمی سروکار دارد. عمر ماندگاری یک CIO در یک سازمان معمولاً هفت سال و درآمد میانگین آنها در کشور آمریکا سالانه ۱۸۵٫۱۲۵ دلار می‌باشد. در نظرسنجی انجام گرفته در سال ۲۰۰۶ از مدیران CIO ۴۱٪ اعلام کردند که به دنبال موقعیت بهتر در سازمان دیگر می‌باشند و این در حالی است که ۵۹ ٪ نیز اعلام کردند موقعیت دیگری را دنبال نمی‌کنند.

مأموریت یک CIO[ویرایش]

تهیه چشم‌انداز و رهبری توسعه و پیاده‌سازی فناوری اطلاعات در سازمان با این هدف که سازمان سریعتر به اهدافش که مزیت رقابتی یکی از آنهاست دست پیدا کند.

CIO1.jpg

سطح تحصیلات تعداد CIO که پاسخ داده‌اند درصد
دیپلم متوسط ۴ ۱
کاردانی ۵ ۲
لیسانس ۳۹ ۱۵
فوق لیسانس ۱۴۲ ۵۳
دکترا ۷۷ ۲۹
مجموع ۲۶۷ ۱۰۰

اولویت‌های اصلی برای کسب و کار یک مدیر CIO موارد ذیل می‌باشد[ویرایش]

(امتیازات بر اساس یک نظر سنجی در سال ۲۰۰۶ به دست آمده‌است)

CIO3.jpg

آمار درآمد یک CIO براساس پارامترهای مختلف در کشور آمریکا

CIO4.jpg

منابع[ویرایش]

  • www.cio.com
  • www.cioinsight.com
  • cio-today.com
  • www.ciostrategies.org
  • www.payscale.com