شوک فرهنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تغيير عمده فرهنگي مي تواند سبب ناراحتي شديدي شود كه اصطلاحاً شوك فرهنگي ناميده مي شود. اين حالت زماني بروز مي كند كه افراد ناگهان خود را در فرهنگ جديدي بيابند كه با آن احساس بيگانگي كامل مي كنند. اين افراد همچنين ممكن است در مورد حفظ، تغيير يا در پيش گرفتن سبك زندگي دچار تعارض شوند.

شوك فرهنگي مي تواند درون كشور خود فرد و بر اثر تغيير جغرافيايي، محل تحصيل و شغل ايجاد شود؛ نظير ملحق شدن به ارتش، ادامه تحصيل، نقل مكان در داخل كشور يا نقل مكان به ناحيه اي با افراد كاملا متفاوت يا انتقال از ناحيه روستايي به شهر هاي بزرگ. علايم واكنشي عبارتند از: اضطراب، افسردگي، انزوا، ترس و حس از دست دادن هويت همزمان با انطباق فرد. اگر فرد بخشي از خانواده يا گروهي باشد كه اين نقل مكان را انجام داده است و نقل مكان مثبت و برنامه ريزي شده باشد، استرس كمتري عارض مي شود. علاوه بر اين اگر فرد در اثناء ادغام در فرهنگ جديد، بتواند برخي آداب و رسوم فرهنگ قبليش را حفظ كند، استرس به حداقل مي رسد. [۱]


مراحل[ویرایش]

1- دوره ماه عسل 2-دوره ناامیدی 3-دوره سازگاری 4-دوره کنترل و تسلط (به انگلیسی : mastery) [۲]

پیامد ها[ویرایش]

دوره سازگاری دارای سه پیامد اصلی زیر می باشد :

- بعضی قادر به سازگار کردن خود با فرهنگ جدید و پذیرفتن آن نیستند. این افراد خود را از محیط کشور میزبان ایزوله می کنند و آن را بر ضد خود احساس می کنند و بر این تفکرند که زندگی کردن در فرهنگ قبلی آنان تنها راه ممکنه است. این افراد هم چنین مشکلات خیلی بزرگی برای برگشتن به کشور خودی و زندگی در فرهنگ قبلی خود دارند.

-برخی کاملا خود را با محیط کشور میزبان وفق میدهند و هویت قبلی خود را از دست می دهند. این افراد معمولا برای همیشه در کشور میزبان می مانند.

-بعضی افراد قسمتی از فرهنگ کشور میزبان و فرهنگ قبلی خود را، که به نظر آنها خوب است، می پذیرند و با یک فرهنگ ساخته ی خود،که مخلوطی از فرهنگ کشور میزبان و فرهنگ قبلی خود می باشد، زندگی می کنند.این افراد مشکلی با برگشتن به کشور خود و زندگی کردن در هر جای دیگر ندارند. [۳]

منابع[ویرایش]

  1. کاپلان،هارولد، و سادوک، بنیامین. چکیده روانپزشکی بالینی. ترجمۀ فرزین رضاعی. تهران: انشارات ارجمند. جلد سوم، صفحه 33
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Culture_shock
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Culture_shock