ابرشرکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کورپوریشن[۱] (به انگلیسی: corporation)، اَبَرشرکت یا ابرهمکاری، نوع حقوقی ویژه‌ای از سازماندهی افراد و منابع مادی است که با مجوز دولت و به منظور داد و ستد تعریف می‌شود. در مقایسه با دو نوع دیگر از مالکیت تجاری، یعنی مالکیت انحصاری و شراکت، ابرهمکاری (شرکت) به واسطهٔ شماری از مشخصه‌ها ابزاری منعطف‌تر برای فعالیت اقتصادی در مقیاس بزرگ، به‌ویژه به منظور فراهم کردن حجم عظیمی از سرمایه برای سرمایه‌گذاری، محسوب می‌شود.[۲] برجسته‌ترین مشخصه‌های ابرشرکت عبارتند از:[۲]

  • مسئولیت محدود، به این معنا که تأمین کنندگان سرمایه مطلقاً بیش از میزان سرمایه‌گذاری خود متضرر نخواهند شد.
  • توان جابجایی سهام، به این معنا که حق رأی و سایر حقوق در این مجموعه، بدون نیاز به هماهنگی‌های حقوقی، قابل جابجایی از یک سرمایه‌گذار به دیگری است.
  • برخوردار بودن از شخصیت قضایی، به این معنا که ابرشرکت همچون یک «شخص» واقعی دارای جایگاه حقوقی است و بنابراین می‌تواند شکایت کند، از آن شکایت شود، قرارداد امضا کند، و بشخصه صاحب دارایی باشد.
  • برخوردار بودن از عمر نامحدود، به طوری که یک ابرشرکت ممکن است حتی پس از کنار رفتن همه بنیان‌گذارانش به حیات خود ادامه دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «شرکت، شرکت سهامی» [اقتصاد] هم‌ارزِ «corporation»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر اول. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۶۴-۷۵۳۱-۳۱-۱ (ذیل سرواژهٔ شرکت2)
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ corporation. (2011). Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹.