ابرشرکت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
«ابرشرکت» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای فیلمی به همین نام، ابرشرکت (فیلم) را ببینید.

اَبَرشرکت یا ابرهمکاری[نیازمند منبع] (به انگلیسی: corporation) نوع حقوقی ویژهای از سازماندهی افراد و منابع مادی است که با مجوز دولت و به منظور داد و ستد تعریف میشود. در مقایسه با دو نوع دیگر از مالکیت تجاری، یعنی مالکیت انحصاری و شراکت، ابرهمکاری (شرکت) به واسطهٔ شماری از مشخصهها ابزاری منعطفتر برای فعالیت اقتصادی در مقیاس بزرگ، بهویژه به منظور فراهم کردن حجم عظیمی از سرمایه برای سرمایهگذاری، محسوب میشود.[۱] برجستهترین مشخصههای ابرشرکت عبارتند از :[۱]

  • مسئولیت محدود، به این معنا که تأمینکنندگان سرمایه مطلقاً بیش از میزان سرمایهگذاری خود متضرر نخواهند شد.
  • قابلیت جابجایی سهام، به این معنا که حق رأی و سایر حقوق در این مجموعه، بدون نیاز به هماهنگیهای حقوقی، قابل جابجایی از یک سرمایهگذار به دیگری است.
  • برخوردار بودن از شخصیت قضایی، به این معنا که ابرشرکت همچون یک "شخص" واقعی دارای جایگاه حقوقی است و بنابراین میتواند شکایت کند، از آن شکایت شود، قرارداد امضا کند، و به شخصه صاحب دارایی باشد.
  • برخوردار بودن از عمر نامحدود، به طوری که یک ابرشرکت ممکن است حتی پس از کنار رفتن تمامی بنیان‌گذارانش به حیات خود ادامه دهد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ corporation. (2011). Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica
  2. http://www.mehrnameh.ir/article/2875/عبور-از-سرمايه‌داري-به-اقتصاد-آزاد