مدیریت کیفیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدیریت کیفیت تضمینی است برای پایدار بودن محصولات و خدمات سازمانها و یکی از بحثهای جدید در زمینه تولید و خدمات است. گرچه سابقه آن به ابتدای تاریخ نیز می‌رسد اما مفهوم نوین کیفیت محصول قرن ۲۰ است. بر طبق یکی ازنگرشها :مدیریت کیفیت یعنی نظارت بر فرایند ساخت و تولید محصول برای ایجاد اطمینان از مطابقت محصول با آنچه مورد نظر طراح یا مشتری بوده است. این نظارت از مرحله دریافت و سفارش مواد اولیه تا خدمات پس از فروش را شامل می‌شود. بدین ترتیب طیف وسیعی از فعالیت‌ها را شامل می‌گردد.

از جمله فعالیتهای مربوط به مدیریت کیفیت یکی تضمین کیفیت و یکی کنترل کیفیت است. مدیریت کیفیت شامل چهار حوزه اصلی می‌باشد که عبارتند از: برنامه‌ریزی کیفیت، تضمین کیفیت، کنترل کیفیت و بهبود کیفیت.[۱] امروزه مدیریت کیفیت نه تنها حوزه تولید، بلکه خدمات و حتی خدمات دولتی را نیز شامل شده و مدیریت کیفیت دولتها و آموزش و پرورش یکی از مباحث نوین در مدیریت کیفیت است.

اصول مدیریت کیفیت[ویرایش]

استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت (ISO9001:2015) هشت اصل مدیرتی رابه تصویب رسانده است که مدیران ارشد سازمانها با استفاده از این اصول میتوانند سازمان خود را در جهت بهبود کاریی هدایت کنند:

مشتری محوری[ویرایش]

تمرکز مدیریت کیفیت بر برآورده ساختن نیازهای مشتری و تلاش برای ارائه خدمات فراتر از نیازهای مشتری است.

رهبری[ویرایش]

رهبران در تمام سطوح سازمانی، یک هدف و جهت واحد را ایجاد می‌کنند و شرایطی را فراهم می‌کنند تا کارکنان در دست یابی به اهداف کیفیتی مشارکت کنند.

مشارکت کارکنان[ویرایش]

رویکرد فرآیندی[ویرایش]

بهبود[ویرایش]

تصمیم گیری بر اساس شواهد[ویرایش]

مدیریت ارتباطات[ویرایش]

انتقاد پذیری[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]