صفحه دریای فیلیپین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صفحه دریای فیلیپین
گونهMinor
مساحت تقریبی5,500,000 km2[۱]
جهت جابجایی۱شمال غرب
سرعت جابجایی۱۴۸ تا ۸۴ میلی‌متر در سال
پدیده‌هافیلیپین، دریای فیلیپین
۱نسبت به صفحه آفریقا

صفحه دریای فیلیپین یا صفحه فیلیپین یک صفحه زمین‌ساختی است که از سنگ‌کره اقیانوسی تشکیل شده و از دریای فیلیپین تا شرق کسور فیلیپین گسترده شده است. بیشتر بخش‌های فیلیپین شامل لوزون شمالی بخشی از کمربند جنبان فیلیپین به‌شمار می‌رود که از نظر زمین‌شناسی و زمین‌ساخت با صفحه دریای فیلیپین تفاوت دارند.

صفحه دریای فیلیپین در بخش شمالی خود با صفحه اختسک در محل ناوه نانکایی برخورد می‌کند. صفحه دریای فیلیپین، صفحه آمور و صفحه اختسک در کوه فوجی ژاپن به هم می‌رسند. در این محل پوسته ضخیم‌شده کمان ایزو-بونین-ماریانا با ژاپن برخورد کرده و زون برخوردی ایزو را پدید آورده است.

بخش شرقی صفحه دریای فیلیپین دارای مرز همگرا با صفحه اقیانوس آرام است و در محل درازگودال ایزو-اوگاساوارا در حال فرورانش است. بخش شرقی این صفحه شامل جزایر ایزو، جزایر اوگاساوارا (بونین) و جزایر ماریانا است که کمان ایزو-بونین-ماریانا را پدید آورده است. میان صفحه دریای فیلیپین و صفحه ماریانا نیز مرز واگرایی وجود دارد که بر جزایر ماریانا منطبق است.

صفحه دریای فیلیپین در جنوب توسط صفحه کارولین و صفحه بردز هد محدود می‌شود. در غرب و در محل درازگودال فیلیپین و درازگودال لوزن شرقی نیز صفحه دریای فیلیپین به زیر کمربند جنبان فیلیپین رانده می‌شود

صفحه دریای فیلیپین در شمال غرب به تایوان و جزایر ریوکیو بر روی صفحه اوکیناوا و جنوب ژاپن بر روی صفحه آمور می‌رسد.

منابع[ویرایش]

  1. "Sizes of Tectonic or Lithospheric Plates". Archived from the original on 5 June 2016. Retrieved 30 August 2016.