صفحه آفریقا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صفحه آفریقا
گونهMajor
مساحت تقریبی۶۱٬۳۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۲۳٬۷۰۰٬۰۰۰ مایل مربع)[۱]
پدیده‌هاآفریقا، اقیانوس اطلس، مدیترانه، دریای سرخ
  صفحهٔ آفریقا

صفحه ی آفریقا (به انگلیسی: African Plate) یک صفحه ی زمین‌ساخت است که قاره ی آفریقا و پوسته ی اقیانوسی که میان مرز این قاره و اقیانوس‌های گرداگرد آن قرار دارد را دربر می‌گیرد. از آنجایی که قاره ی آفریقا از پوسته ی هر دو صفحه ی سومالی و آفریقا تشکیل شده‌است، به صفحه ی آفریقا، صفحه ی نیوبیَن «Nubian Plate» هم گفته می‌شود تا آن را از کل قاره ی آفریقا متمایز سازد.[۲]

یکی از فرضیات زمین‌شناسی به این نکته اشاره دارد که صفحات آفریقا به سرعت در حال حرکت به سمت شمال هستند. فارغ از چنین فرضیاتی، سرعت حرکت صفحه ی آفریقا بر روی کره ی زمین در طول یک سال، برابر است با ۲٫۱۵ سانتیمتر (۰٫۸۵ اینچ).[۳] این صفحه در طی ۱۰۰ میلیون سال گذشته، در جهت شمال - شمال‌شرقی حرکت کرده‌است که همین موضوع، باعث شده تا صفحه ی آفریقا به صفحه ی اوراسیا نزدیک شود. حاصل چنین جهشی، ایجاد فرورانش میان پوسته ی اقیانوسی و پوسته ی قاره‌ای است، به عنوان مثال می‌توان به بخش‌هایی از مرکز و شرق مدیترانه اشاره داشت. در منطقه غرب مدیترانه نیز، حرکات نسبی صفحات اوراسیا و آفریقا، ترکیبی از نیروهای فشاری و جنبی را ایجاد می‌کند که تمرکز اصلی آن بر منطقه ی معروف گسل متغیر آزور-جبل‌الطارق می‌باشد.

مرزها[ویرایش]

لبه ی سمت چپ این صفحه از نوع مرز واگرا است که در همسایگی آن صفحه ی آمریکای شمالی و صفحه ی آمریکای جنوبی قرار دارد. در شمال شرق صفحه ی عربستان، در جنوب شرق صفحه ی هند-استرالیا، در شمال صفحه ی اوراسیا و صفحه ی آناتولی و در جنوب صفحه ی جنوبگان در همسایگی صفحه ی آفریقا قرار دارند. تمامی این مرزها به جز مرز شمالی با صفحه ی اوراسیا (به جز قسمت کوچکی نزدیک آزور و شکستگی ترسیرا) باقی‌مانده همه واگرا یا در حال گسترش هستند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • USGS - فهم جابجایی صفحه‌ها
  • پیشینهٔ پویایی صفحهٔ آفریقا با تاکیدی بر برخورد صفحه‌های آفریقا-اوراسیا
  • Huang, Zhen Shao (1997). "سرعت صفحه‌های قاره‌ای". کتاب حقایق فیزیک. Archived from the original on 5 February 2012. Retrieved 18 February 2012.

منابع[ویرایش]

  1. "{{جا:PAGENAME}}". Archived from the original on 5 June 2016. Retrieved 30 June 2015.
  2. Chu, D.; Gordon, R.G. (1999). "Evidence for motion between Nubia and Somalia along the Southwest Indian ridge". Nature. 398 (6722): 64–67. Bibcode:1999Natur.398...64C. doi:10.1038/18014.
  3. Huang, Zhen Shao (1997). "Speed of the Continental Plates". The Physics Factbook. Retrieved 7 June 2018.