زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین‌لرزه کشمیر
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر در Pakistan قرار گرفته‌است
زمین‌لرزه ۲۰۰۵ کشمیر
مکان رومرکز زمین‌لرزه بر روی نقشهٔ پاکستان
تاریخ۱۶ مهر ۱۳۸۴
زمان رخداد ۳:۵۰:۴۰ به یوتی‌سی
بزرگی ۷٫۶ در مقیاس Mw
ژرفا ۱۹٫۱ کیلومتر
رومرکز مختصات: ۳۴°۲۸′شمالی ۷۳°۳۵′شرقی / ۳۴٫۴۶°شمالی ۷۳٫۵۸°شرقی / 34.46; 73.58
گونه معکوس
مناطق آسیب پاکستان
تلفات کشته‌های لرزش نزدیک به ۸۷۳۵۱ نفر
رانش زمین آری

زمین‌لرزه کشمیر در تاریخ ۰۲۰۰۵-۱۰-۰۸ ۸ اکتبر ۲۰۰۵ میلادی، برابر با ‎۱۶ مهر ۱۳۸۴، ساعت ۳:۵۰:۴۰ به زمان یوتی‌سی در پاکستان ، منطقه کشمیر رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۹٫۱ کیلومتر بود، و بزرگی آن ۷٫۶ در مقیاس Mw اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۸ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی‌سی +۵ بوده‌است .

سازمان زمین‌شناسی آمریکا[۱] نیز رومرکز این زمین‌لرزه را در مختصات ۳۴°۳۲′۲۰″شمالی ۷۳°۳۵′۱۷″شرقی / ۳۴٫۵۳۹°شمالی ۷۳٫۵۸۸°شرقی / 34.539; 73.588 و ژرفای آنرا در ۲۶ کیلومتر گزارش کرده‌است. بزرگی برگزیدهٔ این سازمان از میان بزرگیهای محاسبه‌شدهٔ مختلف ۷٫۶ در مقیاس Mw بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرده‌است.همه‌ی روستاها و ۸۰ درصد Uri و دستکم ۳۲۳۳۵ ساختمان در زمین‌لرزه خراب شده‌است.رانش زمین در آن بوجود آمده‌است.روانگرایی در این زمین‌لرزه ایجاد شده‌است.

پروژهٔ «تانسور گشتاور مرکزوار»[۲] زاویه‌های (راستا، شیب، ریک) گسل سازندهٔ زمین‌لرزه و صفحه عمود بر آنرا (°۳۳۴، °۴۰، °۱۲۳) یا (°۱۱۴، °۵۷، °۶۵) و نوع گسل را [۳]«معکوس» فرارسانده‌است.

شمار کشتگان زلزله حدود ۸۷۳۵۱ نفر بوده‌است.تعداد زخمیان ۷۵۲۶۶ نفر برآورده شده‌است.بی‌خانمان شدگان نیز ۲۸۰۰۰۰۰ نفر اعلام شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The Preliminary Determination of Epicenters (PDE) Bulletin
  2. The Harvard CMT Project و سپس The Global CMT Project
  3. reverse-slip

منابع[ویرایش]