شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۳۷۷
دفتر مرکزی ایران مسجدسلیمان، ایران
محدودهٔ فعالیت استان خوزستان
استان ایلام
استان لرستان
مدیر عامل ابراهیم پیرامون[۱]
رئیس هیئت مدیره بیژن عالی پور
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
میعانات گازی
مالک شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب
کارکنان ۵۲۱ نفر (۱۳۹۳)[۲]
وب‌گاه www.mis.nisoc.ir

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، شرکت نفت و گاز ایرانی است، که یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (بزرگترین تولیدکننده نفت کشور) به‌شمار می‌آید. ظرفیت تولید نفت خام این شرکت بطور متوسط بالغ بر ۱۴۵ هزار بشکه در روز می‌باشد، که این مقدار از ۱۶ میدان نفتی و ۸ میدان گازی، واقع در حوزه عملیاتی این شرکت، استخراج می‌شود.[۳]

شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان در دی‌ماه ۱۳۷۷ از دارایی‌ها و تأسیسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و با ادغام چهار ناحیه نفتی لب سفید، قلعه نار، هفتکل و نفت سفید، تاسیس شد و فعالیت‌های تولیدی خود را عملاً از ابتدای سال ۱۳۷۸ آغاز نمود. این شرکت در حال حاضر دارای ۴۹۲ حلقه چاه نفت، ۱۶ کارخانه بهره‌برداری، ۴ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز است و در محدوده‌ای به وسعت ۲۷ هزار کیلومتر مربع، در محدوده سه استان خوزستان، ایلام و لرستان، فعالیت می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت نیز در شهر مسجدسلیمان، استان خوزستان قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، به عنوان قدیمی ترین تولیدکننده نفت و گاز ایران و خاورمیانه، قدمت آن به سال ۱۲۸۷ و اکتشاف نخستین میدان نفتی در منطقه خاورمیانه، توسط کنسرسیوم دارسی، باز می‌گردد. چاه شماره یک، در سال ۱۲۸۷ خورشیدی (۱۹۰۸ (میلادی)) در شهر مسجدسلیمان شروع به فعالیت کرد. این اتفاق سرفصل جدیدی در حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور ایران به وجود آورد.

در سال ۱۳۰۶ شرکتی تحت عنوان شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت با مدیریت کارشناسان بریتانیایی، بعنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت نفت ایران و انگلیس، در شهر مسجدسلیمان تأسیس شد، که فعالیت‌های آن بر تأمین منابع مالی، برنامه‌ریزی و نحوه برداشت از مخازن نفتی، همچنین توسعه میادین و تأسیسات فنی متمرکز بود. این شرکت هسته اولیه شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان بشمار می‌آید.

در طول دهه‌های بعدی، چاه‌های نفت در مناطق شمالی استان خوزستان، یکی پس از دیگری، حفر شده و به بهره‌برداری رسیدند. جویندگان کار از اقصی نقاط کشور، به این مناطق هجوم آوردند و مسجدسلیمان به‌عنوان نخستین شهر صنعتی ایران، به وجود آمد. حوزه مدیریتی شرکت نفت مسجدسلیمان، در طول جنگ جهانی دوم با محوریت چاه شماره یک، عملأ انرژی ماشین جنگی انگلستان را تامین می‌نمود و در آن دوره زمانی، به یکی از استراتژیک‌ترین نواحی صنعتی جهان مبدل شده بود.

سال‌های ابتدای دهه ۱۳۵۰ به دلیل شتاب گرفتن روند فعالیت‌های تولید نفت و گاز، عملیات اکتشاف و حفاری، شرکت خاص خدمات نفت ایران (به‌اختصار: اسکو) از دارایی‌های شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت تاسیس شد و فعالیت خود را به‌عنوان شرکت پیمانکار طرف قرارداد شرکت ملی نفت ایران، آغاز نمود. شرکت اسکو در زمینه اکتشاف و مطالعه میدان‌ها، برنامه‌ریزی و اجرای عملیات حفاری، نصب و راه‌اندازی تأسیسات و احداث خطوط لوله، تهیه طرح پیشنهادی برنامه‌های توسعه میادین و ازدیاد برداشت، همچنین برآورد بودجه‌های ارزی و ریالی فعالیت می‌کرد. دفتر مرکزی شرکت اسکو در شهر مسجدسلیمان قرار داشت.

ولی در نهایت با تولید بیش از حد در طول بیش از نیم قرن، سرانجام این میدان عظیم، رفته رفته رو به افول نهاد و اکتشاف میادین جدید نیز مزید بر علت شد، تا جائیکه در ابتدای دهه ۱۳۶۰ تولید این حوضه نفتی دیگر اقتصادی نبود و کلیه فعالیت‌های مرتبط با استخراج نفت در این منطقه، متوقف گردید. فرم فعلی شرکت نفت و گاز مسجدسیمان، با الحاق چهار ناحیه نفتی لب سفید، قلعه نار، هفتکل و نفت سفید، در دی‌ماه ۱۳۷۷ شکل گرفت، ولی فعالیت‌های عملیاتی آن، به‌عنوان یک شرکت بهره‌بردار، عملأ از سال ۱۳۷۸ آغاز گردید.

حوزه عملیاتی[ویرایش]

شرکت نفت و گاز مسجدسیمان، از قسمت غرب، تا ۷۵ کیلومتری پلدختر و از بخش شرقی نیز تا ۲۵ کیلومتری شهرستان ایذه را شامل می‌شود. این شرکت دارای ۴۹۲ حلقه چاه فعال و غیر فعال، ۹ واحد بهره برداری، ۴ ایستگاه تقویت و تزریق گاز و در محدوده‌ای به طول ۱۴۰ کیلومتر مربع، فعالیت می‌نماید.

تاسیسات[ویرایش]

ردیف تأسیسات سال ساخت
۱ واحد بهره‌برداری نمره ۹ ۱۳۰۷
۲ واحد بهره‌برداری پرسیاه ۱۳۰۷
۳ کارخانه نمک‌زدایی زیلایی ۱۳۷۲
۴ واحد بهره‌برداری عنبر ۱۳۴۹
۵ واحد بهره‌برداری کارون ۱۳۸۷
۶ واحد بهره‌برداری قلعه‌نار ۱۳۷۲
۷ واحد بهره‌برداری کبود ۱۳۸۳
۸ کارخانه نمک‌زدایی لب سفید ۱۳۵۲
۹ کارخانه نمک‌زدایی نفت‌سفید ۱۳۲۳
۱۰ واحد بهره‌برداری هفتکل ۱ ۱۳۰۷
۱۱ واحد بهره‌برداری هفتکل ۴ ۱۳۵۲
۱۲ کارخانه نمک‌زدایی هفت شهیدان ۱۳۹۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]