شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۳۷۷
دفتر مرکزی ایران مسجدسلیمان، ایران
محدودهٔ فعالیت ایران
مدیر عامل ابراهیم پیرامون[۱]
رئیس هیئت مدیره بیژن عالی پور
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
مالک شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب
وب‌گاه www.mis.nisoc.ir

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، شرکت نفت و گاز ایرانی است، که یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران به‌شمار می‌آید، که هم اکنون ظرفیت تولید ۱۴۵ هزار بشکه نفت خام در روز، را دارا می‌باشد، که این مقدار از ۱۶ میدان نفتی و ۸ میدان گازی، واقع در حوزه عملیاتی این شرکت، استخراج می‌شود.[۲]

این شرکت با الحاق چهار ناحیه نفتی لب سفید، قلعه نار، هفتکل و نفت سفید، در دی‌ماه ۱۳۷۷ تاسیس شد و فعالیت‌های خود را عملاً از سال ۱۳۷۸ آغاز نمود.

شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان در حال حاضر دارای ۴۹۲ حلقه چاه فعال و غیر فعال، ۱۶ واحد بهره برداری، ۴ ایستگاه تقویت و تزریق گاز است و در محدوده‌ای به وسعت ۲۷ هزار کیلومتر مربع، از ایذه در شمال استان خوزستان، تا کبود در استان ایلام، فعالیت می‌کند. دفتر مرکزی آن نیز در شهر مسجدسلیمان قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، به عنوان قدیمی ترین تولیدکننده نفت و گاز ایران و خاورمیانه، قدمت آن به سال ۱۲۸۷ و اکتشاف نخستین میدان نفتی در منطقه خاورمیانه، توسط کنسرسیوم دارسی، باز می‌گردد.

چاه شماره یک، در سال ۱۲۸۷ خورشیدی (۱۹۰۸ میلادی) در شهر مسجدسلیمان شروع به فعالیت کرد. این اتفاق سرفصل جدیدی در حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور ایران به وجود آورد.

در طول دهه‌های بعدی، چاه‌های نفت در مناطق شمالی استان خوزستان، یکی پس از دیگری، حفر شده و به بهره‌برداری رسیدند. جویندگان کار از اقصی نقاط کشور، به این مناطق هجوم آوردند و مسجدسلیمان به‌عنوان نخستین شهر صنعتی ایران، به وجود آمد.

حوزه فعلی مدیریتی شرکت نفت مسجدسلیمان، در طول جنگ جهانی دوم با محوریت چاه شماره یک، عملأ انرژی ماشین جنگی انگلستان را تامین می‌نمود و در آن دوره زمانی، به یکی از استراتژیک‌ترین نواحی صنعتی جهان مبدل شده بود.

ولی در نهایت با تولید بیش از حد در طول بیش از نیم قرن، سرانجام این میدان عظیم، رفته رفته رو به افول نهاد و اکتشاف میادین جدید نیز مزید بر علت شد، تا جائیکه در ابتدای دهه ۱۳۶۰ تولید این حوضه نفتی دیگر اقتصادی نبود و کلیه فعالیت‌های مرتبط با استخراج نفت در این منطقه، متوقف گردید.

فرم فعلی شرکت نفت و گاز مسجدسیمان، با الحاق چهار ناحیه نفتی لب سفید، قلعه نار، هفتکل و نفت سفید، در دی‌ماه ۱۳۷۷ شکل گرفت، ولی فعالیت‌های عملیاتی آن، به‌عنوان یک شرکت بهره‌بردار، عملأ از سال ۱۳۷۸ آغاز گردید.

حوزه عملیاتی[ویرایش]

شرکت نفت و گاز مسجدسیمان، از قسمت غرب، تا ۷۵ کیلومتری پلدختر و از بخش شرقی نیز تا ۲۵ کیلومتری شهرستان ایذه را شامل می‌شود.

این شرکت دارای ۴۹۲ حلقه چاه فعال و غیر فعال، ۹ واحد بهره برداری، ۴ ایستگاه تقویت و تزریق گاز و در محدوده‌ای به طول ۱۴۰ کیلومتر مربع، فعالیت می‌نماید.

واحدهای بهره‌برداری[ویرایش]

ردیف واحد بهره برداری سال ساخت
۱ نمره ۹ ۱۳۰۷
۲ پرسیاه ۱۳۰۷
۳ زیلایی ۱۳۷۲
۴ عنبر ۱۳۴۹
۵ کارون ۱۳۸۷
۶ قلعه نار ۱۳۷۲
۷ کبود ۱۳۸۳
۸ لب سفید ۱۳۵۲
۹ نفت سفید ۱۳۲۳
۱۰ هفتگل ۱ ۱۳۰۷
۱۱ هفتگل ۴ ۱۳۵۲
۱۲ هفت شهیدان ۱۳۹۲

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]