سرابتاوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سرابتاوه(برزآباد)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانبویراحمد
بخشبخش مرکزی
دهستانسررود جنوبی
نام‌های قدیمیبرزآباد
مردم
جمعیت۱۱۱۹۵ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۲۷۱۹۴

سرابتاوه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است. این روستا از لحاظ جغرافیایی درحوزه سررود جنوبی و جنوب شهر یاسوج قرار دارد.سرابتاوه محل تلاقی ورودی استان های خوزستان، بوشهر و فارس به شهر یاسوج می باشد.[ویرایش]

مردم[ویرایش]

زبان[ویرایش]

زبان بومی های این روستا اکثراً لری می باشد. هرچند که با توجه به آمار مهاجر پذیری بالای این روستا از روستاها و شهرستان های مختلف استان، زبان گویش مهاجرین نیز قریب بالاتفاق لری می باشد. هرچند افرادی با زبان های ترکی و فارسی در این روستا وجود دارد ولی به دلیل آشنایی کامل با زبان لری آنها نیز لری صحبت می کنند.

قومیت[ویرایش]

اکثر مردم این روستا لر هستند و دومین قومیت مردم این روستا ترک هستند.

مذهب[ویرایش]

مذهب مردم این روستا شیعه عثنی العشری می باشد

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سررود جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵٬۵۹۰ نفر (۱٬۱۶۷خانوار) بوده‌است. این روستا پرجعیت ترین روستای استان کهگیلویه و بویراحمد لقب گرفته است، همچنان که جمعیت این روستا از شهر های لیکک، سی سخت و باشت بیشتر است.

وضعیت فرهنگی[ویرایش]

این روستا دارای پنج مدرسه(ساختمان) در فالب دو مدرسه دبیرستان،دو مدرسه راهنمایی، دو مدرسه ابتدایی و یک مدرسه شبانه روزی عشایری می باشد.

سرابتاوه دانشگاه پیام نور یاسوج، دانشگاه آزاد یاسوج و مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای پسرانه یاسوج را نیز در خود جای داده است.

وضعیت طبیعی[ویرایش]

در فضای جغرافیایی این روستا سه چشمه وجود دارد. دو چشمه در خود بافت مسکونی روستا (یکی فصلی و دیگری دائم) و دیگری چشمه سد شاه قاسم در حوزه روستا و سد شاه قاسم می باشد. البته چشمه های دیگری نیز وجود داشته اند ولی آبدهی آن چندان قابل توجه نبوده که قابل شمارش باشد. مثل چشمه تالارگه

عموماً این چشمه ها برای مصارف کشاورزی استفاده می شود و به دلیل زهکشی آب شرب در این روستا با چاهها ، این چشمه ها به عنوان آب شرب مورد استفاده قرار نمی گیرد.

سد شاه قاسم[ویرایش]

سد شاه قاسم با ظرفیت 9 میلیون متر مکعب نیز در حوزه این روستا قرار دارد. سد شاه قاسم با آب چشمه شاه قاسم و آب انحرافی که از کوههای بالادست از جمله گردنه مله شوره،آب ریزی،آب گردویی، آب تاگی، چال خرسی و پریکدان سرچشمه می گیرند، پر می شود. هرچند در دهه ی اخیر به دلیل کمبود نزولات آسمانی چندان شاهد پر شدن آب این سد نشده ایم.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.