پراشکفت (بویر احمد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پراشکفت
تصویری از پراشکفت
تصویری از پراشکفت
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانبویراحمد
بخشبخش مرکزی
دهستاندشت روم
نام محلیپرشکفت
سال بنیاد1100 هجری شمسی (به گفته اهالی)
مردم
جمعیت۵۱ نفر (سرشماری ۹۵)
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه92
کد آماری۰۷۷۸۲۰
پراشکفت

پِراِشکفت از روستاهای شهرستان بویراحمد در ۴۵ کیلومتری شهر یاسوج است. رودخانه کبگیان که به خرسان و در ادامه به کارون می‌ریزد، سرانجام رودخانه‌های: پرشکفت، بابکان، دشتروم و نَرماب است.[۱]

پراشکفت روستای بزرگی است مجموعه‌ای از روستاهای اطراف ان نیز به پراشکفت متصل است مانند چیتوه،ده مرادی و... است

مردم‌شناسی[ویرایش]

مردم پراشکفت لر بویراحمدی هستند و به گویش لری بویراحمدی صحبت می‌کنند. کشاورزی و دام‌داری و پرورش ماهی قزل‌آلا عمده فعالیت اهالی پراشکفت است. پراشکفت از چندین ده تشکیل شده‌است که شامل ده بزرگ، چیتاوه، مرادی، چل محمدباقری، کَلگه،سرچال، بَردِبَلَه، درهٔ خانی، تل بن و چال‌کوب است. این روستا از جهت اصل و نسب به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند:

  • سادات: سادات پراشکفت را سه دسته سادات محمودی، سادات امام‌زاده علی و سادات سید مراد تشکیل می‌دهند. بیشتر اهالی را سادات تشکیل می‌دهند.
  • کاها: «کا» پیشوندی در گویش لری است که در مقابل پیشوند «کِی» است. کادرویشی‌ها، کامحمدخانی‌ها، کاحاجی‌ها در این دسته‌اند.
  • آقاها: آقاویسی‌ها، دسته آقاهای پراشکفت را تشکیل می‌دهند.[۱]

قدمت(تاریخچه)[ویرایش]

قدمت روستای پراشکفت به گفنه اهالی 1100 هجری شمسی است که افرادی به این روستا مهاجرت کرده اند اما قبل از مهاجرت در این روستا افرادی بودند که زندگی میکردنند اما اثار باستانی یافت شده در این روستا قدمت بیشتر از این را نشان می‌دهد و گویای این است که پراشکفت قدمتی بسیار زیادی دارد اما تاریخ دقیقی از ان تا به امروز بدست نیامده.

طبیعت پراشکفت در اوایل بهار

وجه نامگذاری[ویرایش]

نام‌گذاری این روستا به دلایل چندی است، چرا که این مکان به گونه‌های مختلف تلفظ می‌شود. پِرِشکفت (Preshkaft): مکانی که پر از اشکفت است. پراشکفت(Pareshkaft): مکانی در حاشیه اشکفت‌های فراوان. پیراشکفت(Pireshkaft): اشکفت‌هایی که مکان مقدسی برای پیران(بزرگان، کهنسالان و دراویش) بوده‌است.[۱]

پیوندها[ویرایش]