دهستان کاکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاکان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانیاسوج
بخشمرکزی
مرکز دهستانمنصورخانی
جمعیت۲٬۲۸۱
پیش‌شمارهٔ
تلفنی
مرکز
074

کاکان، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران.

مرکز دهستان کاکان روستای منصورخانی است.

کاکان تا سال 1368 در تقسیمات کشوری جزء شهرستان سپیدان استان فارس بود.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۲۸۱ نفر (۴۹۷ خانوار) بوده‌است.[۱]

معرفی روستاهای کاکان[ویرایش]

- منصورخانی

روستایی بسیار سرد و دیدنی که درختان سیب و گردو هر چهار طرف روستا را احاطه کرده‌است و بین دو رودخانه فصلی قرار دارد.منصورخانی یکی از روستاهای مهم و پرجمعیت دهستان کاکان محسوب می‌شود که عنوان مرکزیت را به خود اختصاص داده است. نام دیگر این روستا پاسدران می‌باشد .

- حاج عباسعلی خانی

به کوه بزرگ کاجدان (کاچیون ) و رودخانه متصل است بیشتر افراد این روستا کاکانی اصیل نیستند و برگرفته ار اردکانی‌ها، ترکهای دره شوری، فارسی مدان،سی سخت، نورآباد، چهارمحال بختیاری، خسرو شیرین و ساونی است. نام دیگر این روستا علی آباد است .

-غضنفر خانی

اخرین روستای دهستان کاکان که زیباترین و سرسبزترین مناظر طبیعی را داراست این روستا جمعیتی حدود۵۰خانوار دارد و نزدیک به جاده اصلی یاسوج- اقلید ،یزد و....قرار دارد. نام دیگر این روستا اسلام آباد است .

- حمزه خانی

یکی از نزدیک‌ترین روستاها به روستای منصورخانی است که دارای چشمه زیبا به نام چشمه ریزی است و از طریق پلی به روستای منصور خانی و از طرفی به تل خالی راه دارد. نام دیگر این روستا جهاد آباد است .

- تل خالی

این روستا با داشتن جمعیت کم دارای منابع معدنی و زیر زمینی ویژه‌ای از جمله سه معدن نمک، گوگرد، نفت و غیره است که در میان روستاهای زیبای کاکان دهکده توریستی را به خود اختصاص داده است.

- امام زاده محمد (دم پیر)

یکی از کم جمعیت‌ترین و در عین حال پر ترددترین روستا است.دلیل تردد وجود متبرک امام زاده محمد و گلزار شهدا و قبرستان است که سالانه تعدادزیادی از مردم را به طرف این روستا می‌کشد

- بقیه روستاها عبارتند از:

حسین خانی، خنگ(مسلم آباد)، زرده خونی ( منتظرآباد) ،احمد قلندری(امام آباد)، مورگاه(یاسر آباد)، پوزه سفید(مالک اشتر)، دهنو کاکان.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]