دهستان کاکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاکان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانیاسوج
بخشمرکزی
مرکز دهستانمنصورخانی
جمعیت۲٬۲۸۱
پیش‌شمارهٔ
تلفنی
مرکز
۰۷۴

کاکان، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران.

مرکز دهستان کاکان روستای منصورخانی است.

کاکان تا سال ۱۳۶۸ در تقسیمات کشوری جزء شهرستان سپیدان استان فارس بود.

جمعیت

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۲۸۱ نفر (۴۹۷ خانوار) بوده‌است.[۱]

معرفی روستاهای کاکان

- منصورخانی

روستایی بسیار سرد و دیدنی که درختان سیب و گردو هر چهار طرف روستا را احاطه کرده‌است و بین دو رودخانه فصلی قرار دارد. منصورخانی یکی از روستاهای مهم و پرجمعیت دهستان کاکان محسوب می‌شود که عنوان مرکزیت را به خود اختصاص داده‌است. نام دیگر این روستا پاسدران می‌باشد.

- حاج عباسعلی خانی

به کوه بزرگ کاجدان (کاچیون) و رودخانه متصل است بیشتر افراد این روستا کاکانی اصیل نیستند و برگرفته ار اردکانی‌ها، ترکهای دره شوری، فارسی مدان، سی سخت، نورآباد، چهارمحال بختیاری، خسرو شیرین و ساونی است. نام دیگر این روستا علی‌آباد است.

-غضنفر خانی

آخرین روستای دهستان کاکان که زیباترین و سرسبزترین مناظر طبیعی را داراست این روستا جمعیتی حدود۵۰خانوار دارد و نزدیک به جاده اصلی یاسوج- اقلید ،یزد و… قرار دارد. نام دیگر این روستا اسلام‌آباد است.

- حمزه خانی

یکی از نزدیک‌ترین روستاها به روستای منصورخانی است که دارای چشمه زیبا به نام چشمه ریزی است و از طریق پلی به روستای منصور خانی و از طرفی به تل خالی راه دارد. نام دیگر این روستا جهاد آباد است.

- تل خالی

این روستا با داشتن جمعیت کم دارای منابع معدنی و زیر زمینی ویژه‌ای از جمله سه معدن نمک، گوگرد، نفت و غیره است که در میان روستاهای زیبای کاکان دهکده گردشگری را به خود اختصاص داده‌است.

- امام زاده محمد (دم پیر)

یکی از کم جمعیت‌ترین و در عین حال پر ترددترین روستا است. دلیل تردد وجود متبرک امام زاده محمد و گلزار شهدا و قبرستان است که سالانه تعدادزیادی از مردم را به طرف این روستا می‌کشد

- بقیه روستاها عبارتند از:

حسین خانی، خنگ (مسلم آباد)، زرده خونی (منتظرآباد) ،احمد قلندری (امام آباد)، مورگاه (یاسر آباد)، پوزه سفید (مالک اشتر)، دهنو کاکان.

نگارخانه

منابع