سی‌سخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سی سخت
سی سخت
Sisakht.JPG
کشور  ایران
استان کهگیلویه و بویراحمد
شهرستان دنا
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی سی سخت ده بزرگ عباس آباد{امیر زمونی} حسین آباد{چهگی} قلعه مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۶۲
مردم
جمعیت 7200 نفر
رشد جمعیت متوسط
تراکم جمعیت متوسط نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۵٫۲ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا بیش از 2200 از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۰−۱۵
میانگین بارش سالانه ۷۰۰ میلی متر
روزهای یخبندان سالانه روز
اطلاعات شهری
شهردار محمد خانی
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۴
تابلوی خوش‌آمد به شهر

سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٬۸۱۴ نفر بوده‌است [۱]. گویش مردم این شهر لری می‌باشد.


مناطق تفریحی تپه قلات کوه گل کوه دنا چشمه میشی، چشمه سه(چشمه سیاه)،بن رود که منطقه ای بسیار زیباست، تنگرا که یکی از زیباترین مناطق می باشد،اشکفتوی،چشمه زنگویی،آبشار بریدون،لهوس،دریاچه نمک کوه گل{کاشف:میرشکار علی کرم صیادی دهنو}،دریاچه کوه گل {برم سبز یا به زبان محلی سیسخت برم سوز}منطقه برف کرمو، قله قلم، باغات انگور و سیب و گردو دشتک آبشار دره ناری بن رود و روستای کوخدان کریک تنگ کلنجه، کوه گل، تنگ حراء، توفال، آبشار بلیو، قله دنا، مورگل، قزل قله وگردنه بیژن{به زبان محلی می شودبیزند||| تقریبا وسط کوه قاش مستان است}گردنه بز کش {تقریبا وسط کوه حوض دال است }روستای دهنو آبشار نول چشمه میشی چشمه سردآب {سردو} تپه اسپیدو....از مناطق تفریحی سی سخت هستند

باغات این شهر در دامان کوه دنایا قاش مستان بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس با ارتفاع 4450 مترواقع می‌باشند و منطقه‌ای گردشگری وزیبابه‌شمار می‌آیند.[۲] از جمله مناطق گردشگاهی این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد. شهر سی سخت با مساحت تقریبی ۵/۲ کیلومتر مربع در دامنه قله حوض دال با ارتفلع ۴٬۴۰۹ متری واقع گردیده‌است برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.و یا از اصفهان-سمیرم-سی سخت به این شهر رسید (اصفهان - سمیرم اتوبان است) علت انتخاب این نام سی سخت بر این است که کیخسرو پادشاه کیانی ایران همراه با سردار خود بیژن{نام گردنه بیژن هم از نام این سردار گرفته شده است}و29تن از یاران خود در راه عبور از کوه قاش مستان بر اثر کولاک شدید جان خود را از دست دادندبه یادبودی از آن ها نام این منطقه را سی سخت گذاشتند{کیخسرو در طول مسیر از آنان جداشده بودنام سیسخت به یاد بیژن و29 یارش است}

اقلیم[ویرایش]

اقلیم سی‌سخت تحت تأثیر کوهستان دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده‌است. و همین امر موجب پر آبی منطقهٔ سی‌سخت است. و جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد. شهر سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

جاذبه‌های طبیعی[ویرایش]

چشمه ها

چشمه میشی:بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر، زمینهای زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.

چشمه سرد:وواقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه توف:مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قلهٔ دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

چشمه تاگی:دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند.. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می‌شود.


کوه های مهم: قاش مستان" مسیر صعود:از گردنه بیژن شروع می شود و تا مورگل ادامه دارد {ارتفاع:4450متر}| حوض دال"مسیر صعود:از گردنه بز کش {کنار دو جان پناه}تا نوک قله {ارتفاع:4409متر}| قلم کوه"مسیرصعود:هم از روستای دهنو {گردنه چال سور} وهم از کنار در یاچه کوه گل{برم سوز} می توان به قله صعود کرد{ارتفاع3850 متر} آدرس اماکن :

- تصویر نقشه آدرس چشمه میشی (کلیک کنید)

- تصویر نقشه آدرس دشتک سی سخت (کلیک کنید)

- تصویر نقشه آدرس کوه گل و آبشار کوه گل (کلیک کنید)

مشاهده نقشه سی سخت

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

. [۱] . [۲]