دهنو لوداب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دهنو لوداب
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانبویراحمد
بخشبخش لوداب
دهستانلوداب
نام‌های دیگرپاریس کوچولو
نام‌های قدیمیرخکون
سال بنیاد۱۲۹۵
مردم
جمعیت۲۹۷ نفر
رشد جمعیتبا توجه به مهاجرت جوانان رشد جمعیتی ندارد
جغرافیای طبیعی
مساحت۵۰۰۰۰متر مربع
ارتفاع از سطح دریا۱۵۱۵
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۴

دهنو لوداب، روستایی زیبا و شناخته شده مرکز اصلی سکونتگاهی و از توابع بخش لوداب شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است. شغل سنتی و قدیمی مردم این روستا کشاورزی و دامداری بوده و محصول شاخص این روستا برنج چمپای خوش عطر لوداب است و کشت گندم و جو در اولویت بعدی می‌باشد. این روستا اولین معلم آموزش و پرورش نوین و اولین مدرسه مقطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و اولین مرکز بهداشتی درمانی روستایی و دکتر دولتی را در این بخش داشته‌است.

بزرگان و بنیانگذاران اصلی این روستا مرحومان ، ملا علی خان خیراندیش و مشهدی عبدالمحمد جهان‌بین' و 'ملا امانی دولتدوست' و 'ملا علی محمد معتقد هستند'. و خانواده‌های قدیمی این روستا شامل خانواده خیراندیش و معتقد و دولتدوست و جهان‌بین و نامجو و سادات سایر وابستگان در قالب طایفه بادلانی از مالکان قدیمی و اصلی بخش لوداب می‌باشند.↵مردم این روستا اهل فرهنگ و اجتماعی و اهل علم و تحصیل می‌باشند که از قدیم مراودات و روابط خوبی با سایر روستاهای همسایه خود دارند.

این روستای زیبا در مجاورت رود لوداب و پای کوه و قریه معروف به چال شاهین و دارای معماری قدیمی و سنتی ایرانی پلکانی مناطق زاگرس نشین می‌باشد که نمونه‌های مشابه موجود آن بویژه در مناطق کردنشین ایران نیز مشاهده می‌شود. گرچه اکنون بافت و الگوی ساخت روستا دستخوش تغییر شده و از مصالح نوین استفاده می‌گردد لکن در زمان گذشته مصالح بوم آورد این روستا سنگ و خشت و گل و چوب بوده‌است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان لوداب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۹۷ نفر (۸۴خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.