موزائیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پیاده‌روی مشاهیر هالیوود،‌ یکی از مشهورترین پیاده‌روهای موزائیکی.

موزائیک در فارسی به معنی کف‌پوشی است متراکم، در حقیقت یک جور بتن، که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی (موزائیک پرسی) یا از طریق لرزش (موزائیک ویبره‌ای) به دست می‌آورد و از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرح‌های گوناگون تولید می‌شود. این واژه هرچند از زبان‌های غربی وارد فارسی شده (Mosaic) اما معنی آن در فارسی با کاربرد آن در زبان‌های اروپایی که در معنی معرق‌کاری است فرق دارد.

موزائیک بر اساس کاربرد آن به دو دسته موزائیک بیرونی و موزائیک داخلی تقسیم می شود. موزائیک‌ها با توجه به روش تولید و ساختمان تشکیل‌شده آن‌ها به دو دسته پرسی و ویبره از سویی، و دو دسته تک‌لایه و دولایه تقسیم‌بندی می‌گردند.

انواع[ویرایش]

موزائیک تک‌لایه[ویرایش]

همان‌طور که از اسم آن پیداست کل حجم موزائیک از یک لایه (به ضخامت ۱۸ میلیمتر) تشکیل شده‌است. به علت وزن کم و سطح زیباتر بیشتر جهت مصرف در داخل ساختمان کاربرد دارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به ۱- درصد جذب آب کم ۲- مقاومت فشاری بالا ۳- سطح رویه کاملاً همگن و صیقلی ۴- بسته‌بندی با کارتن و ۵- تنوع بالا در رنگ و ابعاد نام برد. امروزه اکثر کارخانجات تولید موزائیک در سرتاسر جهان بیشتر از این نوع موزائیک تولید می‌کنند و در اکثر ساختمان‌ها و محوطه‌ها استفاده می‌شود.

موزائیک دولایه[ویرایش]

موزائیک دولایه کفپوشی است متراکم، در حقیقت یک جور بتن است که تراکم خود را یا از طریق فشار پرسی (موزائیک پرسی یا اتوماتیک) یا از طریق لرزش (موزائیک ویبره‌ای) به دست می‌آورد و از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون تولید می‌شود. به‌طور کلی موزائیک از دو سطح تشکیل شده‌است:

  1. لایه رویه یا رنگ موزائیک: این لایه که رویه موزائیک را تشکیل می‌دهد و در آن از پودر سنگ، سیمان، آب و از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی استفاده شده‌است.
  2. لایه زیرین یا نارین: این لایه از موزائیک دارای ضخامت بیشتری نسب به لایه رویه می‌باشد و نقش تحمل فشار را بر عهده دارد و از سیمان، آب و ماسه تشکیل شده‌است.
موزاییک دولایه


موزائیک پلیمری[ویرایش]

موزائیک پلیمری کفپوشی است فوق متراکم، در حقیقت یک جور بتن خود متراکم (SCC) است که تراکم خود را از طریق فرایند پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی یا رزین پلیمری) و از طریق لرزش روی میز ویبره به دست می‌آورد و از ماسه، سیمان، سنگ‌دانه، رزین سمنت پلاست (فوق روان‌کننده پلی کربوکسیلات)، رنگدانه‌های شیمیایی و آب در ابعاد و طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود.

نکته قابل توجه در موزائیکهای پلیمری، مقاومت بسیار خوب آن‌ها در شرایط یخبندان می‌باشد که دلیل آن جذب آب پایین (کمتر از ۳ درصد) و تراکم زیاد آن‌ها می‌باشد.

در جدول زیر برخی از مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزائیک‌های پلیمری ارائه شده‌است:

پارامتر موزائیک پلیمری
مقاومت فشاری kg/cm2 ۱۰۰۰–۶۰۰
مقاومت کششی kg/cm2 ۱۵۰–۶۰
مقاومت سایشی g/cm2 کمتر از ۴/۰
مقاومت دمایی cycles ۵۰۰
جذب آب % کمتر از ۳
دانسیته kg/m3 ۲۲۰۰


موزائیک شسته[ویرایش]

موزائیک شسته یا موزاییک برجسته یکی از انواع موزائیک هاست که مناسب محوطه سازی است.گاهی از آن با نام علمی واش بتن یاد می شود.
موزائیک برجسته سطح صاف موزائیک را ندارد اما ظریب لیز خوردن آن بسیار پایین است.


موزائیک شسته (بتن شسته) نوعی کفپوش بتنی است، که از ترکیب سیمان، ماسه، سنگ‌دانه‌های طبیعی، آب و افزودنی‌های بتن مانند فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی در رنگ‌های متنوع تولید می‌گردد. استفاده از فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی در طرح اختلاط واش بتن باعث افزایش مقاومت فشاری و خمشی (به دلیل امکان کاهش نسبت آب به سیمان) و کاهش جذب آب (به دلیل تراکم بالاتر) می‌گردد. همچون موزائیکهای پلیمری می‌توان واش بتن هایی که در فرایند تولید آن‌ها از فوق روان‌کننده‌های پلی کربوکسیلاتی استفاده می‌شود را واش بتن پلیمری نامید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • لغت‌نامه دهخدا