شهرستان کهگیلویه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان کهگیلویه
اطلاعات کلی
کشورFlag of Iran.svg ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
مرکز شهرستاندهدشت
سایر شهرهادهدشت،دیشموک،قلعه رئیسی،سوق (کهگیلویه)
بخش‌هابخش مرکزی،بخش دیشموک،بخش چاروسا،بخش سوق
مردم
جمعیت۱۹۱٫۸۲۳ نفر (۱۳۸۵)

شهرستان کُهگیلویه اولین تمدن استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستانیست که بلاد شاپور یعنی مرکز ولایت شاه گیلویه در امیر الامرایی کهگیلویه بود.و از شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد است. زبان مردم این منطقه زبان لری است. کهگیلویه نام ایل یا قومی نیست بلکه نام منطقه ای باستانی است. و اکثر مردم این منطقه از ایلات ریشه دار و اصیل لر هستند. مرکز این شهرستان، شهر دهدشت است. از روستاهای مهم آن می توان از طولیان و قلعه دختر دشمن زیاری نام برد ،جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۹۱٫۸۲۳ نفر بوده‌است.[۱]

شهرستان کهگیلویه

نامگذاری

در طبیعت این شهرستان کوه‌هایی وجود دارند که موازی یکدیگر بوده و موسوم یه «کیلویه» می‌باشند. در خصوص علت نامیدم این منطقه به چنین نامی، چند روایت وجود دارد:[۲]

  • درخت گیالک (زالزالک) در این نقاط بیشتر از سایر نقاط ایران می‌روید. پس از افزودن «یه» به انتهای گیالک، به مرور زمان به این نام موسوم شده‌است.
  • کهگیلویه از سه کلمه «کوه»، «گیل» و «اویه» ترکیب یافته‌است. از آن جا که کلمه «او» پسوند مالکیت است، بنابراین معنای این نام «منطقه کوهستانی گیل» است.

روایت دیگر اینست که گیلویه یکی از بهترین شاهان بلاد شاپور (بویر و احمد از زیردستان ایشان بودند) بلاد شاپور را به آبادی رساند و مردم کوهی را به نام او زدند که شد کوه گیلویه که بعد ها به نام کهگیلویه شناخته شد.

مردم‌شناسی

مردم این شهرستان لر زبان می باشند و خود را لر میدانند، مردم این ناحیه از لرهای اصیل هستند.

[۳]

جمعیت

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۹۱٫۸۲۳ نفر بوده‌است.[۱]

بخش‌ها و دهستان‌ها

شهر : دهدشت

شهر : دیشموک

شهر : قلعه رئیسی

شهر : سوق

منابع

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
  2. مهرالزمان نوبان (۱۳۷۶نام مکان‌های جغرافیایی در بستر زمان، تهران: انتشارات ما، ص. ۴۱۴، شابک ۹۶۴-۶۴۹۷-۰۰-۴ پارامتر |چاپ= اضافه است (کمک)
  3. http://portal.nlai.ir/EI/Wiki%20Pages/%D9%84%D9%8F%D8%B1%D9%8A.aspx
  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳، ص۱۶۴.