بیلهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بیلهر
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: کرفس‌سانان
تیره: چتریان
سرده: Dorema
گونه: D. aucheri
نام علمی
Dorema aucheri
Boiss.

بیلهَر یا کندل کوهی (نام علمی: Dorema aucheri) یکی از گیاهان از خانواده چتریان است.

بیلهر در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد و سرحد چهاردنگه استان فارس به خصوص سده (اقلید) می‌روید.

بیلهر بومی ایران است و در استانهای فارس- کهگیلویه و بویراحمد-چهار محال و بختیاری-لرستان کرمانشاه و کردستان وسمیرم اصفهان در ارتفاعات رشد می‌کند. مردم بومی به صورت خوراگی همراه با ماست یا به صورت ترشی این گیاه را مصرف می‌کنند. خواصی شفابخش در درمان بسیاری از بیماری‌ها دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

کندل کوهی یک گیاه خوراکی خود روی استان کرمانشاه و متعلق به خانواده چتریان umbelliferae است.

گیاه کندل کوهی با نام علمی Dorema aucheri و با نام محلی (زو) یکی از گیاهان خوراکی خود روی استان و متعلق به خانواده چتریان می‌باشد:. کندل کوهی گیاهی پایا، کم و بیش رزین دار و دمبرگها دارای غلاف پوشاننده ساقه می‌باشند. برگهای پایینی شامل تقسیمات سه شانه‌ای عمیق یا سه برگچه‌ای هستند. برگهای ساقه‌ای تقریباً منقسم شانه‌ای یا کم و بیش تحلیل رفته‌است. گل آذین این گیاه کپه‌ای بصورت چتر ساده کروی و بدون گریبان است یا برگهای گریبان آن بی دوام و خیلی زود می‌ریزند. چترها معمولاً دمگلهای کوتاه، گلهای سفید یا زرد در گل آذین مجمتع‌اند. کاسه گل شامل دندانه‌های ناقص و ابتدایی است. گلبرگها لوله شده و دارای لبه‌های برگشته و رگبرگ میانی برجسته مشخص اند، خامه پیاله‌ای شکل، گوشتی چند بخشی با خامه برگشته است.

این گیا ه در کوه الوند، کوه دنا و اشترانکوه یافت می‌شود و در استان کرمانشاه در کرند غرب، کوه شاهو، کوه دالاهو و کوه بیستون وجود دارد.

می‌توان برگ و ساقه‌های جوان آن را بصورت پخته شده همراه با کره محلی استفاده کرد و از آن نیز ترشی تهیه می‌کنند به این ترتیب که زو را در آب جوشانده، روی صافی ریخته تا آب آن کاملاً گرفته شود، سپس در سرکه می‌خوابانند و بعد از ۱۰ تا ۱۵ روز ترشی آماده می‌شود.

لازم است ذکر شود که گیاه کندل کوهی را در فصل بهار در مناطق ذکر شده استان کرمانشاه می‌توان برداشت کرد. منبع http://kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=2902