کالوس مرکزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کالوس مرکزی، مرکز روستاهای ، سردشت کالوس ، کالوس علیا ،کالوس وسطی ، کالوس سفلی و دو آب کالوس است این روستا قدمتی ماقبل تاریخ دارد سنگ قبری دارد که قدمت آن ناشناخته است . این روستا روی تپه ای قرار دارد که به تمام روستای ذکر شده اشراف دارد لازم به ذکر است بجز کالوس مرکزی سایر روستاها قبل از سال ۱۲۹۶ وجود نداشتند کل جمعت کالوس ها روی همین تپه سکونت داشتند ‌اطراف یک قلعه که مخروبه آن وجود دارد مسکون بودند ، لذا با افزایش زاد و ولد و مهاجرت بستگان از سایر دهات بویراحمد مستلزم احداث روستای جدید شدند . به همت نسل جدید روستای کالوس مرکزی قطب تولید انگور های متنوع ‌باغات زیبا وجاذبه گردش گری بسیار فریبنده شده است . در خصوص نام گذاری این روستا مستنداتی وجود ندارد اما دو روایت مد نظر است : ۱- زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران ‌تصرف فارس ، یکی از فرماندهان اسکندر به حومه بویراحمد حمله می کند که توسط ساکنین کالوس کشته می شود( کارلوس؛) به احتمال قوی قبرش در همین روستا قرار دارد لذا به مرور زمان در محاوره به جهت روان شدن (ر) حذف شدهاست ۲- گیاهی از خانواده پیله داران شبیه ماش ( کالو) به وفور در این منطقه می روید ، که بمرور زمان پسون ( س) اضافه شده است . ناگفته نماند سین پسوند لوس به معنی سمج است که به اصطلاح این گیاه سمج بوده ‌هر سال خورو می باشد ویرایش ۱۴۰۲/۷/۱۰ قبادکرمی کالوس زاده کالوس مرکزی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکهگیلویه و بویراحمد
شهرستانبویراحمد
بخشبخش مرکزی
دهستانسررود جنوبی
نام محلیکالوس
نام‌های دیگرندارد
نام‌های قدیمیبجز این نداشته
سال بنیادقدمت ما قبل تاریخ
مردم
جمعیت۲۹۵ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۸۶۰ نسبت به دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۲۵ درجه سانتی گراید
بارش سالانه۳۸۵ میلیمتر
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۲۷۲۲۱
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۴

کالوس مرکزی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سررود جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰۴ نفر (۴۶خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.