پردیس دانشگاهی خودگردان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پردیس دانشگاهی خودگردان دوره تحصیلی از دوره های موجود در دانشگاه‌های دولتی در ایران است که با هدف پذیرش دانشجو در قبال دریافت هزینه ایجاد می‌شوند. پذیرش دانشجویان از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش یا آزمون اختصاصی، بر اساس مقررات و آیین‌نامه‌های دانشگاه و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد.

شهریه[ویرایش]

شهریه پیش‌بینی شده برای این پردیس‌ها برای دوره کارشناسی ارشد مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال است و برای دوره‌های دکتری نیز بین ۷۹۰ تا ۹۲۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

وزارت علوم[ویرایش]

تا مرداد سال ۱۳۹۲ مجوز تأسیس و فعالیت ۴۰ پردیس خودگردان برای دانشگاه‌های وزارت علوم صادر شده است. برخی دانشگاه‌ها بیش از یک پردیس خودگردان دارند.

وزارت بهداشت و درمان[ویرایش]

به گزارش آفتاب نیوز در ۰۱ مهر ۱۳۹۳، حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر دربارهٔ اعتراضاتی که در زمینه پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام‌پذیرفته‌است، گفت پذیرش در پردیس‌های خودگردان قانون است و همه ما باید به قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی احترام بگذاریم. وزیر بهداشت، دربارهٔ نگرانی دانشجویان علوم پزشکی، نسبت به پذیرش دانشجوی پولی در گروه علوم پزشکی گفت: «آن نقصی که در گذشته وجود داشته است و صرفاً پول مبنای پذیرش می‌توانسته باشد دیگر وجود ندارد و دانشجویانی که امسال در پردیس‌های خودگردان پذیرفته شده‌اند رقابت سختی را گذرانده‌اند.»[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «پاسخ وزیر بهداشت به 2 دسته از دانشجویان معترض». آفتاب. ۲۰۱۴-۰۹-۲۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۲۳.