حیوانات در اسلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حیوانات در اسلام مرتبه پایین‌تری از انسان دارند و انسان را «اشرف مخلوقات» دانسته شده بااین حال از مسلمانان خواسته‌شده که با حیوانات به ملایمت و مهربانی رفتار کنند، و از بدرفتاری با آنها بپرهیزند.[نیازمند منبع]

در قرآن[ویرایش]

قرآن، برای حیوانات مرتبه پایین‌تری از انسان‌ها قائل است و انسان را اشرف مخلوقات می‌داند؛ با این حال قرآن از مسلمانان خواسته‌است که با حیوانات به ملایمت و مهربانی رفتار کنند، و از بدرفتاری با آن‌ها بپرهیزند. بر اساس قرآن، حیوانات نیز هماهنگ با تمام آفرینش، به ستایش خدا می‌پردازند؛ هرچند این ستایش به زبان آدمیان فهمیده نمی‌شود.[۱] قرآن صریحاً خوردن گوشت حیوانات را جایز شمرده است؛[۲] هرچند برخی صوفیان به گیاهخواری روی آورده‌اند، اما منع خوردن گوشت حیوانات جایی در قرآن و سنت ندارد. خوردن گوشت خوک، گوشت سگ و مردار در اسلام ممنوع شده است؛ همچنین حیواناتی که در حین ذبح آنها نام غیرخدا برده می‌شود، نباید خورده شوند.

در قرآن، بیش از دویست آیه به موضوع حیوانات می‌پردازد، و شش سوره به نام‌های حیوانات اسم گذاری شده‌اند. واژه حیوان در قرآن تنها برای اشاره به جهان آخرت به کار رفته‌است، و برای جانوران، واژه دابه استفاده شده‌است.

سنت[ویرایش]

بر اساس سنت، قفس کردن حیوانات، زدن آنها و واداشتن آنها به جنگ با یکدیگر برای سرگرم کردن انسانها، ممنوع است. کشتن حیوانات، ولو حیوانات کوچک، در حج برای محرم ممنوع است. محمد، شترش قسوه و گربه‌اش معزه را بسیار دوست می‌داشت. قربانی کردن حیوانات بعد از سفر حج واجب است.

منابع[ویرایش]

  1. قرآن ۱۷:۴۴
  2. قرآن ۵:۱
  • ویکپدیای انگلیسی