اسلام و جانوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حیوانات در اسلام)
پرش به: ناوبری، جستجو

جانوران در اسلام مرتبه پایین‌تری از انسان دارند و انسان «اشرف مخلوقات» دانسته شده است(طبق قرآن آیه ۷۰ سوره اسرا)با این حال از مسلمانان خواسته‌شده که با جانوران به ملایمت و مهربانی رفتار کنند، و از بدرفتاری با آنها بپرهیزند.

در قرآن[ویرایش]

قرآن، برای جانوران مرتبه پایین‌تری از انسان‌ها قائل است و انسان را اشرف مخلوقات می‌داند؛ با این حال قرآن از مسلمانان خواسته‌است که با جانوران به ملایمت و مهربانی رفتار کنند، و از بدرفتاری با آن‌ها بپرهیزند. بر اساس قرآن، جانوران نیز هماهنگ با تمام آفرینش، به ستایش خدا می‌پردازند؛ هرچند این ستایش به زبان آدمیان فهمیده نمی‌شود.[۱] قرآن صریحاً خوردن گوشت جانوران را جایز شمرده است؛[۲] هرچند برخی صوفیان به گیاهخواری روی آورده‌اند، اما منع خوردن گوشت جانوران جایی در قرآن و سنت ندارد. خوردن گوشت خوک، گوشت سگ و مردار در اسلام ممنوع شده است؛ همچنین جانورانی که در حین ذبح آنها نام غیرخدا برده می‌شود، نباید خورده شوند.

در قرآن، بیش از دویست آیه به موضوع جانوران می‌پردازد، و نام سی و پنج جانور در قرآن آمده است و شش سوره به نام‌های جانوران نام‌گذاری شده‌اند. واژه «حیوان» در قرآن تنها برای اشاره به جهان آخرت به کار رفته‌است، و برای جانوران، واژه دابه استفاده شده‌است.

سنت[ویرایش]

بر اساس سنت، قفس کردن جانوران، زدن آنها و واداشتن آنها به جنگ با یکدیگر برای سرگرم کردن انسان‌ها، ممنوع است. کشتن جانوران، ولو جانوران کوچک، در حج برای محرم ممنوع است. محمد، شترش قسوه و گربه‌اش معزه را بسیار دوست می‌داشت. قربانی کردن جانوران بعد از سفر حج واجب است.

منابع[ویرایش]

  1. قرآن ۱۷:۴۴
  2. قرآن ۵:۱
  • ویکپدیای انگلیسی