نفقه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران، نفقه عبارتست از: همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض .

ریشه‌شناسی[ویرایش]

نَفَقه در لغت به معنی: هزینه . خرج . اخراجات . خرج هر روزه . خرجی آمده است.

نَفَقه یعنی انفاق و کمک کردن از باب نیکوکاری است البته این نفقه بعضاً الزام‌آور می‌شود مانند نفقه زوجه و نفقه اقارب و خویشاوندان.[۱]

در چه مواردی به زوجه نفقه تعلق می‌گیرد؟[ویرایش]

ماده 1102 قانون مدنی بیان می دارد همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود دو شرط زیر برای وجوب نفقه ضروری است:

1-دایمی بودن عقد که قانون مدنی در ماده 1106 تصریح دارد : در عقد دایم نفقه زوجه به عهده شوهر است.

2-تمکین کامل زوجه[۲] و [۳] و[۴] و[۵]

انواع نفقه در متون قانوني ايران[ویرایش]

در متون قانوني، نفقه بر 3 نوع قيد شده كه بنا به درجه اهميت به اين ترتيب مي‌توان آنرا ذكر نمود:

 • نفقه زوجه: مسكن و پوشاك و خوراك و اثاث خانه در حدود مناسبت عرفي يا وضع زوج و خادم در صورت عادت زوجه به داشتن خادم و يا حاجت او به واسطه ناخوشي و يا نقص عضوي [۶]
 • نفقه اقارب: مسكن، اثاث خانه، خوراك و پوشاك به قدر رفع حاجت با در نظر گرفتن درجه استطاعت انفاق كننده [۷]
 • نفقه زنداني:و نيز خوراك و پوشاك و دوا و طبيب و حمام زنداني را گويند [۸]


موارد نفقه[ویرایش]

۱- غذا: غذا اساسی‏ ترین بخش نفقه را تشکیل می‏دهد که برای ادامه حیات هر فرد ضرورت دارد. معیار در غذا، مقداری است که برای سیر کردن او کافی باشد و در کیفیت و جنس باید به عرف مراجعه کرد. از این رو، آنچه که برای امثال او متعارف است و با مزاج او سازگاری دارد و آنچه که به آن عادت کرده، به گونه‏ای که به ترک آن ضرر می‏بیند باید برایش تهیه شود.

۲- لباس: در مقدار و جنس لباس، باید عادت امثال او و شهری که در آن ساکن است و همچنین به فصلهایی از سال که به لباس نیاز پیدا می‏کند، ملاک قرار گیرد؛ چون در کمیت، کیفیت و جنس لباس نسبت به این مسائل اختلافی فاحش پیدا می‏شود. اگر زن اهل تجمل و زیباپوشی است و به لباسهای زینتی و تجملی نیاز دارد واجب است که علاوه بر دیگر لباسها، به حسب حال امثال او، برایش تهیه شود.

۳- مسکن: حق مسکن از مهم‏ترین ارکان نفقه است و مرد وظیفه دارد به عنوان سرپرست خانواده برای همسر خود منزلی مناسب و در شأن او برگزیند و آرامش خاطر او را فراهم سازد.

بنابراین، زن حق دارد در خانه‏ای که متناسب و معمول امثال اوست سکونت داده شود؛ حتی می‏تواند از شوهرش خانه‏ای مستقل بخواهد که متعلق به خودش شود یا برایش اجاره کند. ۴- لوازم خانه: لوازم منزل از مهم‏ترین ضروریات زندگی است که کمیت و کیفیت به عرف و عادت موکول می‏شود. بر این پایه، مجموعه وسایلی که برای تأمین حداقل نیازهای معیشتی زن ضرورت دارد باید برایش تهیه شود.

۵- خدمتکار: اگر زن، از خانواده‏های اشراف -که دارای خدمتکار و کلفت هستند- باشد، مرد باید برایش خدمتکار بگیرد؛ گرچه به بیش از یک نفر نیاز داشته باشد.

۶-هزینه‏های درمانی و بهداشتی: هزینه داروهایی که زن به طور متعارف به آن نیاز دارد و هزینه نظافت و بهداشت فردی او بر عهده شوهر است.

۷- هزینه سفر: مخارج سفر زن اگر بیشتر از مخارج وطن باشد با شوهر نیست، ولی اگر شوهر مایل باشد که زن را سفر ببرد باید خرج سفر او را بدهد.[۹] و[۱۰]

نفقه خویشان و نزدیکان‏[ویرایش]

خویشاوندان در اینجا عبارتند از:

۱- فرزندان و نوه‏ها، اگر چه پایین‏تر روند (مانند نبیره و نتیجه)؛

۲- پدر و مادر و پدربزرگها و مادربزرگها، اگر چه بالاتر روند.

نفقه این دو دسته -خواه مرد باشند یا زن، کوچک یا بزرگ، مسلمان یا کافر- به تفصیلی که می‏آید، بر مرد واجب است؛ ولی نفقه دیگر نزدیکان، به ویژه کسانی که از او ارث می‏برند، استحباب دارد.[۹]

منابع[ویرایش]

 1. تحریر الوسیلة ج۲، ص۳۱۳
 2. http://ebrat.ir/?part=article&inc=article&id=100
 3. بقره/۲، آیه ۲۳۳
 4. طلاق/۶۵، آیه
 5. نساء/۴، آیه۳۴
 6. (ماده 1107 ق.م)
 7. (ماده 1204 ق.م)
 8. (بخشنامه 828/7 مورخ 30/1/1340)
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ تحریر الوسیلة ج۲
 10. توضیح المسائل ج۱

لغتنامه دهخدا